GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular| ,
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Eğitim-İş üyeleri iş bıraktı

25 Kasım 2009

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Eğitim-İş Anamur Temsilciliği, memur konfederasyonları tarafından başlatılan ?iş bırakma eylemi?ne basın açıklamasıyla destek verdi.
Eğitim-İş Anamur Temsilcisi Osman Uyar, sendika binasında yaptığı açıklamada, toplu görüşmelerin kamu çalışanlarının beklentilerini karşılayamadığını söyledi.
Uyar, kamu çalışanlarının sorunlarının çözümü için grev ve toplu iş sözleşmesi haklarının kullanmaya başladıklarını ifade ederek, ?Bir gün iş bırakarak üretimden gelen gücümüzü kullandık. Bütün siyasi partilerimizi, sendikalarımızı, meslek kuruluşlarımızı, odalarımızı, derneklerimizi ve yurttaşlarımızı iş bırakma eylemine destek vermeye davet ediyoruz? diye konuştu.25kasim006
OSMAN UYAR?IN
BASIN AÇIKLAMASI
?AKP İktidarının Toplu görüşme Sürecinde kamu çalışanlarını yok sayan tavrını, 2010 yılı için öngördüğü 2,5+2,5?luk komik ücret artışını, siyasi kadrolaşmayı, çalışanların ve toplumun üzerindeki  siyasal baskıları  protesto etmek için; emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için; kamu çalışanlarının emeklerinin karşılığını almasını sağlayacak grevli toplu sözleşmeli bir sendika yasası için; Tam Bağımsız Türkiye anlayışına, Cumhuriyetin kazanımlarına,  Atatürk İlke ve devrimlerine  sahip çıkmak için 25 Kasım 2009?da bir gün iş bırakarak   üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.   
4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu?nun 2001?de kabul edilip yürürlüğe girmesinden bu yana sekiz toplu görüşme yapılmıştır.  Ne yazık ki bu görüşmeler kamu çalışanlarının beklentilerini karşılayamamış, kamu çalışanlarının ücret artışları günün gerçeklerinden uzak kalmış, ekonomik ve sosyal haklarda ciddi kayıplar yaşanmıştır.             
  Bu durumun ortaya çıkmasındaki en önemli etken,  iş başındaki hükümetlerin IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası sermaye temsilcilerinin reçetelerini. körü körüne uygulamalarıdır.Başta kamu çalışanları olmak üzere ücretli ve dar gelirli kesimler, ekonomik büyüme döneminde de, kriz döneminde de dikkate alınmamışlardır.  Yapılan yasal düzenlemelerle eğitim ve sağlık gibi temel kamu hizmetleri paralı hale getirilmiş, emeklilik başta olmak üzere, sosyal güvenlik alanında kazanılmış haklardan geriye gidişler söz konusu olmuştur.   
KEY kesintilerinin  geri ödenmesi tam bir skandala dönüşmüş, kesintilerin eksi nemalandırılması yetmiyormuş gibi, yüz binlerce hak sahibine KEY hesaplarından hiçbir ödeme yapılmamış, yüz binlerce hak sahibine de eksik ödeme yapılmıştır. Hükümet 2010 yılı için memur maaşlarına %2,5+%2,5, asgari ücrete %3+%3, emekli maaşlarına  %4+%2,4 oranlarında, gazi maaşlarına  aylık 8,2 Türk Lirası, yaşlılık maaşlarına ise aylık 2,3 Türk Lirası gibi komik artışları reva görmüştür.                
Aynı hükümet, doğal gaz, akaryakıt, elektrik gibi bazı temel mal ve hizmetlere 2009 yılı içerisinde fahiş oranlı zamlar yapmıştır. Son olarak 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren muayene katılım paylarına yapılan artışlar ise %100?ü bulmuştur.Açıklanan enflasyon rakamları gerçek hayatı yansıtmamaktır.              
Kamu çalışanları, bu gidişe artık ?DUR!? demek istemektedirler.                
Kamu çalışanları, sorunlarının çözümünün, hak kayıplarının önlenmesinin, insanca yaşamaya yetecek ücret düzeyinin ve daha iyi çalışma koşullarının yolunun grev ve toplu iş sözleşmesi haklarının kullanılmasından geçtiğinin bilincine varmışlardır.                        
Hükümet, daha önce vermiş olduğu sözlere rağmen, sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmamış, grev ve toplu iş sözleşmesi hakkının yasallaştırılmasına ve bunun için gerekli iç hukuk düzenlemelerini yapmaya bugüne kadar hiç yanaşmamıştır. Değerli Kamu çalışanları!  Sizleri:              
 Verilen sözlerin tutulması, grevli  ve toplu iş sözleşmeli sendika hakkımızın yasallaşması için,               
Yaşanan hak kayıplarına ?DUR!? demek için,               
Kamu çalışanlarına reva görülen komik ücret artışını protesto etmek için,İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret, daha iyi çalışma koşulları için,
Ekonomik krizin faturasının çalışanlara çıkarılmaması için,              
 Ekonomik, sosyal, demokratik haklarımız için,          
Onurumuz, işimiz, aşımız ve daha güzel yarınlar ve Tam Bağımsız Türkiye için;  25 Kasım 2009 Çarşamba günü demokratik haklarımızı kullanarak bir günlük iş bırakma eylemine katılmaya davet ediyoruz.      Birleşik Kamu-iş olarak, kararı konfederasyonumuz tarafından da alınan  iş bırakma eyleminin geniş katılımlı ve başarılı olması için birlikte hareket etme zorunluluğunun bilincinde olarak davranmaktayız. Ancak bu kararın alınmasını kendi tekellerinde olduğunu sanan bazı konfederasyonlar Birleşik Kamu-işi yok sayma  gibi bir  keyfiyet içindedir. Bunun  emek mücadelesine zarar vereceği kanısındayız. Bu kutsal görev adına eylemde ve alanda birlikteliği sağlamak için  bütün sendikaları sorumluluklarının gereğini yapmaya davet ediyoruz.               
Ayrıca, bütün siyasi partilerimizi, sendikalarımızı, meslek kuruluşlarımızı, odalarımızı, derneklerimizi ve yurttaşlarımızı kamu çalışanlarının yapacakları bir günlük iş bırakma eylemine destek vermeye davet ediyoruz.?

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar