Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Sol Parti “Sol Buluşma” etkinliği düzenledi.

26 Ekim 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Sol Parti Anamur ilçe yönetiminin organize ettiği “Sol buluşma” etkinliği Eğitim Sen salonunda gerçekleşti.

Kalabalık bir grubun katıldığı etkinliğin konuşmacısı Bir Gün gazetesi yayın koordinatörü  Yaşar Aydın, 20 yıllık AKP iktidarını değerlendirdi. Toplantıya katılanlarla karşılıklı sohbet etti ve sorularına cevaplandırdı.

Aydın konuşmasında “Yaklaşık 20 yıllık AKP iktidarı hızlı bir çözülme süreci yaşıyor. Ekonomik ve siyasal anlamda yaşanan kriz kronikleşti altından kalkılamaz hale geldi. AKP iktidara taşıyan toplumsal kesimler bu kriz sürecinden doğrudan etkilendi. Yaklaşık dört yıldır devam eden ekonomik krize, Cumhurbaşkanlığı rejiminin yarattığı siyasal kriz de eşlik etti. Ve sonuçta 31 Mart yerel seçimlerinin de etkisiyle AKP iktidarı içeride ve dışarıda hızlı bir erime, kan kaybetme sürecine girdi.

AKP bu duruma nasıl geldi, hangi süreçlerden geldi önce ona bakmak lazım.

AKP kurulduğu ilk günden itibaren cemaatler, tarikatlar tarafından desteklendi. Bu yapılar iktidarın bir parçası haline geldi. Liberal özellikle iktidarın ilk 10 yılında büyük bir heyecanla sürecin gönüllü parçası oldu. Buna sol liberalleri de dahil edebiliriz. Sermaye fraksiyonların tamamı –TÜSİAD, MÜSİAD vb- bir anlamda Erdoğan ve AKP iktidarın tanıtımını yaptılar. Kürt hareketi en kritik zamanlarda tarafsız kalarak ya da dolaylı destek sunarak AKP’nin güçlenmesine yardım etti. Bu koalisyonun en somut örneği 12 Eylül 2010 referandumu olmuştur.

Oluşan koalisyon 2013’e kadar belli noktalarda sorunlar yaşansa da ilerledi. Ama Türkiye toplumsal muhalefetinin dinamik kesimleri, gençler, kadınlar, ekoloji mücadelesi verenler, devrimciler ve solcularla birlikte AKP’nin diktiği elbiseyi giymeye itiraz ettiler. Bu tavrın sonucunda da ağır bedeller ödediler.

AKP’nin uzun süren iktidarında içerde yaşanan gelişmelerin yanı sıra emperyalist devletlerden aldığı desteğin de çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Ortadoğu’yu yeniden dizayn etek için tek tek iktidara getirilen İslamcı partilere kılavuz etmesi için seçilmiş bir örnekti AKP. Çok uzun süre desteklendi, korundu kollandı. Ama özellikle 2013 sonrası kurulan ittifak dağıldı. 7 Haziran seçimleri dağılan ve yeniden kurulan ittifakın seçimi oldu. Bugün yaşanılan AKP-MHP öncülüğündeki Cumhur İttifakı tam da bu tarihte kuruldu. Sonrası bildiğiniz 15 Temmuz ve ardından Cumhurbaşkanlığı rejimi.

İçeride ve dışarıda yaşanan bir dizi gelişme AKP rejiminin ömrünü uzattı. Ama artık raf ömrü biten bir rejimle karşı karşıyayız.

AKP rejimi seçmen desteğini yitirdi. Ekonomik kriz desteğin her gün biraz daha aşağılara doğru gitmesini sağlıyor. İçeride ve dışarıda yaşanan siyasi başarısızlıklar Erdoğan’ın kişisel “karizmasını” da yerle bir etti. Eriyen ve zayıflayan bir iktidar varken güçlenen ve iktidar adayı muhalefet ortaya çıktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ REFERADUM OLACAK

Önümüzdeki yaşanacak seçime her ne kadar partiler katılsa da aslında bir referandum olacak. Erdoğan rejimi bir kez daha oylanacak. Verilen oyun rengine göre ya Erdoğan ve AKP ile yola devam edilecek ya da baskı rejimine son verilecek. Bu anlamıyla aslında Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa giderken seçmenin sadece iki tercihi olacak. Tüm muhalefetin Erdoğan’ın karşısında amasız, fakatsız karşında durmak gerekiyor.

ben önümüzdeki seçimlerde AKP rejiminin sona ereceğine inanıyorum. Hiçbir gelişme, ayak oyunu ya da komplo girişimi bu sürecin önün geçemeyecek. Bu konuda gönlümüz rahat olsun.

Bununla birlikte görevimizin gidip oy kullanmakla sınırlı olduğunu düşünmeyelim. Yeni bir sistem kurulacak. Burada ihtiyaç olan SOL’un varlığıdır. SOL olmadan ülkenin nefes alması mümkün değil. Eşit, özgür, bağımsız bir ülke ancak SOL’un sürece rengini vermesiyle mümkündür. SOL bunu başaramazsa karşımıza ekonomide neo-liberal, gündelik yaşamda muhafazakar, emperyalizme bağımlı bir iktidar blokuyla yaşamaya devam ederiz. Erdoğan ve AKP gider ama onun kalıntıları daha çok uzun süre ülkede varlığını sürdürür.

Onun için bugünden tezi yok yeni kurulacak ülke için inisiyatif almak gerekiyor. AKP ve Erdoğan’a karşı büyük bir mücadele veren ilericilerin, demokratların, devrimcilerin böyle bir güncel görevi de var. Şimdi her zamandan daha güçlü şekilde AKP rejimine karşı dururken geleceğin Türkiye’sinin SOL değerler etrafında şekillenmesi için mücadelemizi yükselteceğiz.”

pic0054pic0045pic0038pic00210pic00110

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Orhan Akpınar Yorumu:

  Anamur’lu yoldaslara mucadelemizde başarılar diler, örgütlü mücadelenin yılmaz savunucularının yüreğine ve emeklerine sağlık …!!! Tüm yoldaslara emek mücadelesinde kolaylıklar diliyorum. Yaşasın mücadelemiz, yaşasın Sosyalizm…!!!✊

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...