Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Türk Eğitim-Sen’den emekli öğretmenlere plaket

27 Ekim 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

dsc_6327Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Anamur Temsilciliği’nin düzenlediği yemekte emekli öğretmen ve eğitim çalışanlarına plaket takdim edildi.

Anamur Öğretmenevi’nde düzenlenen yemeğe, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Anamur Temsilcisi Harun Taşdemir, Türk Eğitim-Sen Bozyazı Temsilcisi Ergül Kılınç, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Gürel ve Mahmut Kara, Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Ali Rıza Kibrit, Mersin Büyükşehir Belediyesi Anamur Koordinasyon Şube Müdürü Muzaffer Akbacı, TÜRKAV Anamur Temsilcisi Mehmet Gümüş, İlksan Anamur Temsilcisi Hayri Kılınç, Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Anamur temsilcileri ile sendika üyeleri katıldı.

KAMU-SEN TEMSİLCİSİ HARUN TAŞDEMİR’İN KONUŞMASI

Kur’an okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Anamur Temsilcisi Harun Taşdemir, şunları söyledi:

“Türk Eğitim-Sen 18 Haziran1992 tarihinde kurulmuş ve yurdumuzda teşkilatlanmıştır.

Türk Eğitim-Sen Anamur teşkilatı da Mustafa Yıldız, Sami Mersin, Çınar Arıkan, Seyfullah Dündar, Mustafa Cengiz, Feyzi Özkan ve Zeki Rıdvan Yalçınrıdvanağaoğlu tarafından oluşturularak  kurulmuştur.Yapılan ilk genel kurulda Mustafa Bildircin, Enver Ün ve Sami Arıcı ilk denetleme kurulu üyeliklerine seçilmişlerdir.

“MEMUR SENDİKACILIĞI SORGULANMALI”

Sendikalar üyelerinin  ekonomik ve sosyal haklarını korumak için kurulmuştur. Bu güne gelince, memur sendikacılığını sorgulamak gerekir. Sendikacılık üyelerine makam ve mevki bulan, onları koruyan kollayan kurumlar haline getirilmiştir. Vergilere yapılan zamlar memura yapılan zamların kat kat üstünde olmasına rağmen hiç ses çıkmamaktadır. Kamu sen genel merkezi MTV’ye yüzde 40 zam lafı çıktığı zaman ilk tepki gösteren kurum olmuş ve zamlar tekrar değerlendirilmiştir. Kısacası her kurum kendi görevini yaparsa kazanan memur olacaktır.

“ÖRGÜTLÜ İNSAN ÇAĞDIŞ İNSANDIR”

Sendikalar ne yaptı sorusuna gelince; ben diyorum ki örgütlü yaşamayı öğretti. Gelişen değişen küresel dünyada örgütlü olmanın gerekliliği kavranmıştır. Çünkü örgütlü insan çağdaş insandır. İnsanların zamanlarını daha iyi değerlendirebilmeleri için sivil toplum kuruluşlarında görev almaları, orada yeni şeyler üretmeleri gerekir.

Sendikalar genel olarak ülkelerin eğitim sistemine yön vermeye ve üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarını korumaya çalışırlar. Bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili görüş ve önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmekte ve bunları kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yapılan yanlış ve hatalarla ilgili olarak ta hukuki mücadele verilmektedir.

“PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİNİ BOYKOT KARARI ALDIK”

Performans değerlendirme sistemi Türk Milli Eğitim sisteminde uygulanmaya başlamıştır. Sendikamız bu hususta gereken tepkiyi göstermiştir. Bu sistemle ilgili boykot kararı almıştır. Liselere giriş sınavı ile yüksek öğretime geçiş sınavı ile ilgili görüş ve düşünceleri sendikamızın web sitesinde aktarılmaktadır. Genel başkanımız olumlu olumsuz yönlerini Türk Milli Eğitim sisteminin amaç ve ilkelerine göre değerlendirmektedir.

“MEMURLAR MİLLİ HASILADAN PAYINA DÜŞENİ ALMALI”

Son yapılan toplu sözleşmelerde enflasyon farkı yüzde 4 + 3.5 şeklinde imzalanmıştır. Bizim buna itirazımız var. Çünkü biz memur olarak gayri safi hasıladan payımıza düşen miktarı istiyoruz.

Sendikamızın serbest kıyafet uygulaması devam etmektedir. Tabi bizler öğretmen olarak mesleğimize yakışan kıyafetler giymeliyiz.

“TÜRK EĞİTİM-SEN ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ ÇAĞDAŞLIĞI BENİMSER”

Eğitim camiasına yıllarını vermiş ve aktif çalışmalardan ayrılan arkadaşlarımıza emeklilik hayatlarında başarılar diliyoruz. Onların yalnız olmadığını bilmelerini isteriz. Türk Eğitim-Sen milleti vatanı ile bölünmez bütünlüğünü savunan Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlığı benimseyen bir sendikadır.”

KAZIM KILINÇ: “ÖĞRETMENLİK BİR CANA DOKUNMAKTIR”

Emekli öğretmenler adına konuşma yapan eğitimci yazar Kazım Kılınç da Konfüçyüs’ün ‘Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız’ sözünü hatırlatarak, “Erzurum’da bir Cumhuriyet öğretmeni olarak başladığım 31 yıllık meslek yaşamımda işimi daima severek yaptım. Bu nedenle bu uzun sürenin nasıl geçtiğini anlamadım ve hiç yorulmadım” dedi.

Öğretmenliğin bir cana dokunmak olduğunu ifade eden Kılınç, “Köy okullarında ve daha sonra şehirde görev yaptığım okullarda öğrencilerimin yatılı okulu veya iyi bir üniversiteyi kazanması benim için en büyük mutluluktu. Bugün o öğrencilerimizin öğretmen, mühendis olması beni gururlandırıyor. Çocuklar için ilkokul öğretmeni anne babadan daha önemlidir. Çünkü çocuğun potansiyelini ortaya çıkaracak olan öğretmenidir” diye konuştu.

Öğrencilerin öğretmenlere not vereceği performans değerlendirme sistemini de eleştiren Kılınç, “Ben bir çocuk olsam öğretmenime not verecek olmaktan dolayı utanç duyardım. Eğitimle ilgili kararlar mutlaka eğitimcilere danışarak alınmalıdır” şeklinde konuştu.

SALİH KUTLU: “KAMU-SEN’Lİ OLDUĞUM İÇİN GURURLUYUM”

Kamu-Sen Anamur eski İlçe Temsilcisi Salih Kutlu da 2000 yılında başladığı sendikacılık yaşamında çeşitli kademelerde çalıştığını belirterek, çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Görev süresi içinde sendika üyelerinin haklarını korumak için mücadele verdiğini ifade eden Kutlu, “Bu mücadelede benimle birlikte olan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu büyük camiada görev yaptığım için gururluyum. Görevimi devrettiğim arkadaşım Harun Taşdemir ve yönetimine başarılar diliyorum. Bana ihtiyaç duyarlarsa her zaman yardımcı olmaya hazırım” diye konuştu.

PLAKET TAKDİMİ

Konuşmaların ardından emekli öğretmenler Mehmet Kılınç (Akdeniz İlkokulu), Hidayet Kovancı (Bozdoğan İlköğretim), Asut Altay (Fen Lisesi), Fethiye Çetin (Anadolu Lisesi), Kazım Kılınç (Akdeniz İlkokulu Müd.) ve Münevver Kaş (eşi Hüseyin Kaş’a verildi) ile eğitim çalışanları Necdet Şahin ve Hasan Tülübaş’a plaket takdim edildi.

Kamu-Sen Eski Anamur İlçe Temsilcisi Sahil Kutlu’ya da plaket takdim edildi ve onursal başkanlık verildi.

Program, müzik dinletisiyle sona erdi.dsc_6264dsc_6271dsc_6272dsc_6275dsc_6281dsc_6328dsc_6287dsc_6295dsc_6297dsc_6306dsc_6309dsc_6312dsc_6313dsc_6315dsc_6337dsc_6343

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..