Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Tarihi projede son 10 kilometre

04 Ağustos 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

5agst15001KKTC Su Temin Projesi kapsamında Deniz Geçişi İsale Hattı’nın tamamlanmasına 10 kilometre kaldığı bildirildi.

KKTC?deki Lefkoşa Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin (TDMMB) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan, Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu ( YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, projede sona gelindiğini belirterek, KKTC?nin 40 yıllık su sorununun artık tarih olacağını söyledi.

Projenin son aşaması olan 80 kilometrelik deniz isale hattında montajın tamamlanması için 10 kilometreden daha az bir boru döşeme işlemi kaldığını ifade eden Gökçekuş,  şunları söyledi: “Proje tamamlanması ile KKTC’nin 50 yıl boyunca su sorununu rafa kaldıracak ayrıca Türkiye’ye de bu tür projelerde liderlik görevi verecek ve çok büyük prestij kazanmasını sağlayacaktır. Su hayattır, su her zaman önemliydi ancak önümüzdeki on yıllarda önemi daha da artacaktır. Çünkü dünya nüfusu hızla artarken su kaynakları doğan ihtiyaca paralel yönde artmamakta, aksine kirlettiğimiz su kaynakları elden çıktığından her geçen gün azalmaktadır. Enerji kaynakları gibi suyun alternatifi yoktur. 21. Yüzyılda  suya sahip olan ülkeler hem ekonomik refah düzeylerini artıracak hem de diğer ülkelere bağımlı olmadan yaşayabilecektir.”

KKTC’de ise 3 kilometrelik terfi hattı ve Geçitköy Barajı, sonrasında ise bir pompa istasyonuyla Lefkoşa, Girne, Gazimağusa ve Dipkarpaz hatları olmak üzere 4 grup halinde ihale edilmiş toplam uzunluğu 480 kilometreyi bulan ana dağıtım hatları bulunuyor.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar