EĞİTİM, GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Eğitim-İş Basın açıklaması.

04 Haziran 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Eğitim-İş  Anamur şubesi bir basın açıklaması yaparak seçmeli derslerin seçmeli dert haline geldiğini söyledi.

Eğitim-İş Anamur ilçe temsilciliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle;

Bireyin eğitim yaşantılarını düzenlerken sadece bilgi ve zekaya değil, sosyal ve kültürel yönden destekleyen, çok yönlü gelişimini ele alan bir sisteme gereksinim duyulmaktadır. Çocuk ve gençler sadece bilgi ve kuruma bağlı tek taraflı dinleyici olduklarında yaşamla uyumsuz bireyler olarak yetişmekte ve mutsuz nesiller yaratılmaktadır. Bu nedenle onların ilgilerine, beklentilerine ve yeteneklerine yönelik tercihler sunmak, sağlam kişilikli, mutlu bireylerden oluşmuş bir toplum yaratmak için eğitim son derece önemli bir işleve sahiptir. Ancak, eğitimin bu çok önemli işlevini her fırsatta kendine kullanan bir sistemin kurgulandığı ortadadır. Çocuklarımızın uğrayacağı bu büyük zararı gözler önüne sermek ise, onların geleceğine değer vermek adına biz öğretmenlerin en büyük sorumluluğu olmalıdır.

Bu hafta okullarımızda öğrenci ilgi, istek ve yetenekleri dikkate alınarak seçmeli ders tercihleri başlatılmıştır. Ders seçimlerinde sınıf öğretmenleri rehberlik yapacak ve veliler bilgilendirilecektir. En az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda sınıf açılabilecektir. 10 öğrencinin talebi olmadıkça açılmayacak seçmeli dersler için okul yöneticileri iş başında?Seçmeli mi, seçmemeli mi? Sözde öğrencinin ilgisi ve veli tarafından tercih yapılması gerekirken, bazı okullarda idare tarafından belirlenmiş tercihli listelerin dayatılması dikkat çekmektedir. Okullarda ilgili alanlarda kadroların durumu gözetilerek seçmeli derslerin belirlendiği savunmasını yaparken, Din, Ahlak ve Değerler Eğitimi derslerine yönlendirilmesi ve tercihe zorlanması öğretmenler arasında rahatsızlık yaratmıştır. Bakanlık sırf dini içerikli dersleri müfredata sokmak adına birçok seçmeli ders oluşturmuş ve öğrencilerin sözde seçeneğini artırmıştır. Ne hikmetse; okul idareleri diğer seçmeli dersleri okutacak öğretmeni olmasına rağmen, yeterli öğretmeninin olmadığı dersleri (örn. Osmanlı Türkçesi ve Kuran-ı Kerim Dersi) öğrencilerine zorunlu olarak seçtirmektedirler. Aynı zamanda Bilgi Kuramı ve Sosyal Etkinlik Dersi notla değerlendirilmezken, Din içerikli derslerin not ile değerlendirilmesi çelişki yaratmaktadır.

EĞİTİM-İŞ olarak velilerimize sesleniyoruz:İdarecilerin baskısına boyun eğmeden çocuklarımızın ilgi ve istekleri doğrultusunda dersleri seçelim.

EĞİTİM-İŞ olarak Okul Müdürlerine Sesleniyoruz:Yönetmelikleri çiğneyip Gençlerimizin geleceği ile oynamayın.

EĞİTİM-İŞ olarak; Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı, mutlu, özgür bireyler olarak yetişmeleri için bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz”

ANAMUR EĞİTİM-İŞ TEMSİLCİLİĞİ

haber0012

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar