Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur - Gazipaşa arasına 4 bin 500 metrelik tünel yapılacak

16 Ocak 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18-clz5001Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında Antalya sınırındaki Yakacık köyü ile Gazipaşa girişindeki Güney köyü arasına 4 bin 500 metre uzunluğunda Türkiye?nin en büyük 4. tüneli yapılacak.
Edinilen bilgiye göre, proje kapsamında Antalya-Mersin karayolu güzergahındaki Zeytinada-Yakacık köyleri arasındaki zorlu fiziki şartlar nedeniyle yolun güzergahı, Güney Köyü’nden itibaren Zeytinada Köyü’nün Kuzey bölgesine alındı.
Yeni güzergahta Zeytinada Köyü ile Yakacık Köyü arasında kalan bölüme 4 bin 500 metre uzunluğunda tünel yapılacağı bildirilirken, Türkiye?nin en uzun dördüncü tüneli olacak yeni tünele tehlikeli madde taşıyan ağır tonajlı araçların girişine izin verilmeyeceği belirtildi. Tehlikeli madde taşıyan araçların, yapılacak olan iyileştirme çalışmaları ile 3 şeride çıkarılacak olan Zeytinada Köyü içinden geçen mevcut Antalya-Mersin yoluna yönlendirileceği kaydedildi.
Gazipaşa-Anamur güzergahında Yakacık köyü ile Güney köyü arasına yapılacak 4 bin 500 metre uzunluğundaki tünelin, iki ilçe arasındaki mesafenin kısalmasında önemli rol oynayacağı belirtildi.
MELLEÇ KÖYÜ?NE 80 METRE YÜKSEKLİKTE VİYADÜK YAPILACAK
Proje kapsamında Anamur ile Anıtlı köyleri arasında çalışmalar sürdürülürken, Şayvana mevkisinde  meydana gelen heyelanlar nedeniyle bu bölgede de güzergah değişikliği yapılması gündemde.
Yol yapımında 400 metre viyadük kullanılacağı ifade edilirken, Anamur-Melleç mevkinde araçların deniz seviyesinden yaklaşık 80-100 metre yüksekten geçeceği bildirildi.
Güzergah değişikliğinin gündeme gelmesiyle bölgedeki kamulaştırma işlemleri de askıya alındı. Melleç ve Çamlıpınaralanı köylerinde daha önce yapılan bazı kamulaştırmalarla ilgili şu anda herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenilirken, vatandaşlar yetkililerden açıklama bekliyor.

Yapılan Yorumlar:6 Adet

 1. muzaffer örs Yorumu:

  bu zamanında düşünülecekti bir proje hazırlıyorsunuz dolgu yötemiyle yol yapmaya çalışıyorsunuz olmadı tünel ve viyadük be kardeşim devletin parası bu kadar mı deniz.Ayrıca yapılacak bu tünellerin zemin etüdü adam gibi adamlara yaptırılmalı yarın bir güçük olduğunda fason firmalar aranmamalı.İyi bir yol iyi bir kalkınmadır yatırımdır.

 2. editor Yorumu:

  Korucuk- Kaladran tüneli düşünülmeliydi. Karagedik tepesi- Kaladran arası yaklaşık olarak 35 km ve yamaç. Bu yolun yapımında defalarca kaymalar ve kaymalardan kaynaklı yol kapanmaları yaşandı. Çok fazla istinat duvarı bir o kadar menfez vs. Bütün bunlatın yerine Korucuk köyü Kaladran arsına tünel yapımı düşünülseydi eminim ki bu yol hem çok fazla kısalacak hem de virajlar azalacak en önemlisi daha az masraf olacaktı diye düşünüyorum. Tabi bu arazi teknik olarak uygunsa. Ancak bu yapılması planlanan tünelin yapılmak istendiği yerle burası birbirine çok yakın ve benzer araziler olması önerimi destekliyor.

 3. ADEM BAZ Yorumu:

  antalya mersin yolu yillardır hep ihmal edilmiş kanayan yarasıdır.biz anamurluların.ben fethiyede yaşıyorum.ama anamurluyum.aralık 20015te anamura gittim.yol yapımına 2-3 yıl olmuş başlayalı yavaş ilerliyor.şayvana ve kaledran mevkilerinde problem olduğu söyleniyor ama henüz çözülmüş görünmüyor.çünkü yollarda herhangi bir çalışma görmedim.inşallah bir an önce biterçünkü anamur için bu yol hayati önem taşiyor.ben ümitliyim.çünkü başlamak bitirmenin yarısıdır.bu prejeyi başlatanları tebrik ediyorum.çünkü yol medeniyettir.hatta anamurun geleceğidir.bu yol turizim ve ilçe tarımı için en önemli adımdır.

 4. ALI KAYAOGLU Yorumu:

  BEN KENDIM KOYLU COCUGUYUM DAGLARDA UCURUMLARDA YURUDUM AVRUPAYI GEZDIM DUNYA YOL GITTIM ALANYADAN MERSINE GITTIM AMAN ALAHIM BU KADARMI BERBAT BUKADARMI ZOR YOL UCAKLAR YINISE GECINCE INSANIN KULAKLARINA BASKI OLUSUYOR BU KADAR DEYIL O DAGDAN INERKEN KULAKLARIMDA UGULTU AGRI BENI MAF ETTI NE OLUR BIR AN EVEL BITSINDE RAHAT YOLCULUK EDELIM SU TARSUSTAKI INSAHATI DURDURULAN CUKUROVA HAVAALANINIDA HAYIRLISIYLA BIR AN EVEL YAPILSINDA KURTULALAIM SEVGILERIMLE

 5. Hasan Yıldırım Yorumu:

  Karadeniz sahil yolu yapımına da 2013 te başlandı. Ancak biteli 10 ylı geçti. Sorun bu yolun Akdeniz de olmasında. Hükümetler para aktarmakta akdeniz bölgesine hep cimri davranmaktadır.İki il arasındaki bir yol projesi 15 yılda bitmezmi? Bu çağda bu hız? pes doğrusu. Karadenizi akdenize bağlarken, iki kıtayı birbirine bağlarken para var lakin akdenizin iki komşu ilini birbirine bağlarken para yok. Hükümetimiz inşallah bu sefer bitirme tarihi(2019) sözünü tutar.

 6. cuma dönmez Yorumu:

  ben yırmı yıldır alanya gaziantep arası gider gelirim.çok geişim oldu silifke gazipaşa arasında şu anda onbir tünel açılmış vaziyette yapan emegi geçen alın teri döken herkesi kutluyorum.anamur gazipaşa arsında 40 km kadar zor yer var inşallah yakın zamanda orayıda yaparlar inşallah..

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • cuma dönmez: ben yırmı yıldır alanya gaziantep arası gider gelirim.çok geişim...
 • Erdal dag: Aaaahhhh anacigim ahhh…Allah rahmet eylesin
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bu...
 • Şeref Koz: Türker Alkan Anamur’da yetiştirdiği en önemli aydınlardan...
 • Karagoz Anamur: Muhtar’da istifa etmis,VatanSağolsun
 • Karagoz Anamur: 13 dinleyici var,8 tanesi Belediye çalisani,iyi...
 • Şeyda şimşek: Bora beye aynen katılıyorum :) Çok mutlu olun gökhan ve gizem !
 • BORA PEKTEZEL: Adamlık ve madamlık son nokta
 • Gulhan: Neden kaç senedir fener alayı düzenlenmiyor.Diğer il ve ilçelerden...
 • Gulhan: Neden kaç senedir fener alayı düzenleniyor.Diğer il ve ilçelerden...