Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

1 Mayıs coşkuyla kutlandı

02 Mayıs 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

1 Mayıs İşçi Bayramı, Anamur Emek Platformu tarafından düzenlenen programla kutlandı. Otogar civarında toplanan katılımcılar, buradan yeni Cumhuriyet meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.
Meydanda yapılan törende, Ebru Durgun ve Ertan Özdemir tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Sevgi Tunç?un okuduğu şiirin ardından platform adına konuşma yapan Eğitim Sen Anamur Temsilcisi Mustafa Bakır, 1 mayısın işçi sınıfının, emeğin, dayanışmanın bayramı olduğunu belirterek, ?Bugün, kapitalizme, onun emperyalist sömürü sistemine karşı direnme günüdür. Baskı ve zulme, zamlara, açlığa, sefalete, kuralsız, güvencesiz çalışma biçimlerine karşı gün mücadele etme günüdür? dedi.
Her alanda daha fazla kar için denetimsiz, güvencesiz çalıştırılan yüzlerce işçi öldüğünü belirten Bakır, şunları söyledi:
?Fabrikada, atölyede, madenlerde cinayetler sürüyor. Son birkaç ay içinde, Adana, kozandaki baraj inşaatında 10 işçi, İstanbul AVM inşaatının şantiyesinde 11 işçi yanarak, Eskişehir maden göçüğünde 4 işçi Erzurum da 5 tedaş işçisi, Kahraman Maraş’ta kot boyama fabrikasının kazan dairesinde patlama sonucu 4 işçi ölmüştür. Kapitalizm her yerde öldürüyor. Birileri servetine servet katarken, işçilerin, yoksulların payına ölmek düşüyor.?
1 mayısın işçi sınıfının en politik bayramı olduğunu ifaden eden Bakır, ?Birilerinin demokratik bağışı değil, direnerek kazanılmıştır. Bizim için bu direniş meydanları önemlidir. En güzel mücadele meydanlarda verilir. En iyilerimizi o meydanlarda kaybettik. Şimdi onların anısı için de bu meydanlardayız. Zulmün efendilerine boyun eğmeyeceğiz. Kim ne söylerse söylesin, toplumsal kurtuluş, işçi sınıfının eseri olacaktır. Son sözü direnen işçi sınıfı söyleyecektir? diye konuştu.
Konuşmanın ardından 1 Mayıs tertip komitesini oluşturan Tez-Koop-İş, Eğitim-Sen, Ses, Bes, ADD, Eğitim-İş. CHP, CHP Gençlik Kolları, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, Anamur Kültür Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası ve Ekmek Fırını Emekçileri?nin temsilcileri tanıtıldı.
Program, Erhan Uysal, Yunus Deniz, Ayhan Sezdirmez ve Onat Özkurt?tan oluşan grubun sunduğu canlı müzik dinletisi ile sona erdi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..