Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Alaköprü barajı için kamulaştırma toplantıları yapıldı.

26 Ekim 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Alaköprü barajının yapılamasıyla taşınmazlarını kaybedecek Akine, Ormancık ve Sarıağaç köyü sakinlerine yetkililer kamulaştırmanın nasıl yapılacağını anlattı.
İki ayrı yerde toplantı yapan heyet, öne Ormancı ve Sarıağaç köylüleriyle Alaköprü ?de buluştular. Daha sonra Akine köyüne gelen heyette, DSİ Genel Müdürlüğü Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkan Yardımcısı, Ali Kılıç Özbek, DSİ Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Abdulkadir Karakuş, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Ali Fuat Sucak, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Refik Ulusoy, Orman Kadastro Bölge Müdürü Zekeriya Demir, Anamur Orman İşletme Müdürü Erdal Çetinkaya, Adana Kamulaştırma Şube Müdürü Turan Yılmaz ve Mersin Bayındırlık İl Müdürlüğünden harita Mühendisi İbrahim Doğan bulunuyordu. Akine köyünde köylülerce önceden hazırlanan sorular ve kaygıları içeren yazı bir temsilci tarafından okundu. Heyette bulunan yetkililer de kendileriyle ilgili bölümlere ayrı ayrı cevap verdiği toplantıda, köylülerin istekleri özetle şunlar oldu,? Aşamalı kamulaştırma değil toptan kamulaştırma. Yeni yerleşim yeri ve yer tespiti ve köylerindeki alt yapı kazanımlarının yeni yerleşim yerine yansıması? konularında oldu. Sorular karşısında öncelikle bu konuda Devlet politikalarını anlatan, DSİ Genel Müdürlüğü Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkan Yardımcısı Ali Kılıç Özbek; henüz baraj kodunun belirlenmediğini belirterek, ?Kot belirlendikten sonra anlaşma sağlanırsa, 45 gün içinde kamulaştırma gerçekleştirilecek. Tercihiniz devlet eliyle kamulaştırma olursa eğer, taşınmazlarınız yeni yerleşim alanında tahsis edilecek. Kamulaştırma DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Kıymet takdiri için oluşturulan komisyonda ağırlık bölgeyi bilen ya da bölgeden kişiler olacak. En geç Ocak ayında kamulaştırma etütleri başlayacak. Yeniden yerleşim eylem planı için öncelik sizin belirleyeceğiniz yerlerde olacak? dedi. Özbek, bu konu üzerinde Orman ve Bayındırlıkla ortak çalışacaklarını da sözlerine ekledi. Bu açıklamalar üzerine köy komisyonu doyurucu açıklamaları için Özbek?e teşekkür etti. Toplantının ardından heyet, köylünün yeni yerleşim için istediği Güneybahşiş köyü ile Akine köyü arasındaki tepede inceleme yaptı.akine0011akine0021akine0031akine0041akine0051akine0061akine0071akine0081akine0091akine0101

Yapılan Yorumlar:4 Adet

 1. Şeref KOZ Yorumu:

  Yatırım projeleri oluşturulurken yöre halkının çıkarları göz önünde bulundurulmalı, kimse yerinden yurdundan ayrılmak zorunda bırakılmamalı. Eğer zorunluluk doğmuşsa hak sahiplerinin hakları adil bir şekilde karşılanmalı bu konuda kılı kırk yararcasına kafa yorulmalı.
  Kafa yorulması gereken ve toplumun dikkatinden kaçan başka bir konu da biriken suyun nereye harcanacağı konusu. Su havzasının yakın çevresinin (Dünyanın en iyi tarım alanı olan Anamur Ovasının ve köylerinin, gerekirse Bozyazı, Aydıncık çevresinin) içme suyu ve tarımsal sulama sorunu çözülmeden dışarıya su verilmesi çok düşündürücü ve endişe verici bir durum oluşturuyor. Yeni bir fabrika, yeni bir üretim tesisi yapılmadığı gibi var olanların tek tek yabancılara devredildiği veya kapandığı bir ortamda bir de elimizdeki su kaynağını başkalarına kaptırmayalım. İkinci bir Gazze yaratmayalım. Bu konuda duyarlı olmak bu güzel ülkeye ve sevgili çocuklarımıza karşı en önemli boyun borcumuzdur. Akine Köylüleri?nin duyarlılığı bu konuda örnek oluşturacaktır.

 2. Ali Oktan Yorumu:

  Akine Köylülerinin Mücadelesine vermiş oldukları güç nedeniyle,Şeref Koz Ögretmenime Teşekür ediyorum. Dile getirmiş oldukları düşüncelere aynen katılıyorum.

 3. Ali Özdemir Yorumu:

  Sayın Şeref KOZ’un tespiti ve değerlendirmelerine aynen katılıyorum. Sessiz kalmak kabullenmektir! Ben de bu projenin Anamur halkının yaşam hakkı yararına olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu süreçte yapılacak kamulaştırma işlemlerinde de hukuka aykırılıklar olacaktır; bu tür toplantılardaki yetkili açıklamaları bir iyi dilekten öte anlam taşımayacaktır. Haklarınızı bağımsız hukukçulardan öğreniniz ve sahip çıkınız!

 4. şerife arslan Yorumu:

  bende otopraklarda yaşamış biriyim şu anda orada değilim ama yurdumu, insanlarımı cok özlüyorum ama bizim evimizi, hayallerimizi ,umutlarımızı elimizden alacaklar artık anamura gittiğimizde bir köyümüz bir evimiz olmayacak yani gecmişimizi geleceğimizi elimizden alacaklar orda yaşayan insanların coğunun elinde tapusu yok benim babam 55 yaşında yeniden bir hayatı nezaman kuracak soruyorum devlet büyüklerimize insan ne iş yapacak binlerce işşiz acaba buda düşünüldümü kıbrısa su gidecekmiş kıprıs türküye alehine eylem düzenliyor onlar icin binlerce insanın hayatı paramparca ediliyor benimki yorum değil şikayet gibi oldu ama bende düşüncelerimi paylaşmak istedim saygılar.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
 • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
 • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
 • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler