Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Emekliler isyanda!

19 Temmuz 2023

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Tüm Emeklilerin Sendikası Anamur Temsilciliği “   EMEKLİLER İSYANDA!”

Tüm Emeklilerin Sendikası Anamur Temsilciliği yazılı bir basın açıklaması yaparak emekli maaşlarındaki %25’lik artışı ve hizmet ve ürünlere yapılan zamlara isyan ettiklerini belirttiler.

Tüm Emeklilerin Sendikası Anamur Temsilciliğinden yapılan açıklama;

“Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günleriniz diyor. Esas tufan sonra gelecek. Yerel seçimler sonrasını düşünmek ürkütücü deniliyor.
Hani “verin yetkiyi, görün etkiyi” denmişti! Anlaşılan emekli ve emekçi nasıl yolunacakmış, ülke kaynakları birilerine, birilerinin siyasi hesaplarına nasıl peşkeş çekilecekmiş! Etki buymuş!
2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama yüzde 52 eridi. 1 Temmuz’dan itibaren gelen zamlar alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 artış kabul edilebilir değildir.
Hâlihazırda, kesin sayısı açıklanmamakla birlikte, sayısı 9 milyon tahmin edilen emeklinin 7500 lira civarında maaş aldığı ve emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşları da 7500 liranın çok altında olduğu biliniyor. Yapılan yüzde 25 emekli maaş artışları, kök maaşlar üzerinden olacağından bu arkadaşlarımızın çoğunluğunun maaşları hiç artmayacaktır. Az bir kesiminde maaşları çok cüzi miktarda artacaktır. Torba yasaya bakılırsa EYT’ lilerin de maaşlarında bir artış olmayacaktır.
Zam furyası şimdiden ortalığı kasıp kavuruyor.
Dün maaş artış taleplerimizi bugün güncellemek zorunda kaldığımız garip bir sosyo ekonomik sistemle karşı karşıyayız. 7 Temmuz’da en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilme talebimizi, yeni zamlardan dolayı 8 Temmuz’da 15.000 lira olarak revize ediyoruz! Ne yazık ki çok sayı da, hatta çoğu emeklilerin maaşlarında tek kuruş artış olmadan 7500 liraya talim edecekler. Artık emeklileri iş kur kapısında iş ararken, yükselen gıda fiyatları nedeniyle aş evi kapılarında, akşamları pazar artıkları toplarken pazar yerlerinde sık sık göreceğiz. Hatta kayıt dışı, çok kötü koşullarda, köle ücreti ile çalışmalarına daha çok tanık olacağız. O da iş bulunabilirse! Artık belediyelerin emekliler içinde aş evleri açmaları gerekecek. İktidardan umudunu kesen emekliler, belediyelerin emeklilere sahip çıkmasını bekler oldu. Çünkü iktidar emeklisine sahip çıkmıyor. Utanılacak bir durum. Bütçeyi talan edenler, kur korumalı mevduatlara, dolar garantili ihalelere, yandaşlara, cemaatlere para aktarmada teklemeyenler, emekliye gelince kırk dereden su getiriyorlar.
Nasıl olsa seçim geçti diyerek faturayı halka yıkıyorlar. Bu güruhun yeniden iktidar olmasından dolayı emeklilerin payı ne kadardır? Bilinmez. Ancak bu durumda emekliler sorumlu tutulamaz. Ne yazıktır ki yeni despotizm sistemi algı yaratarak, bütün devlet gücünü kullanarak, toplumsal rıza üreterek iktidarını sürdürüyor. Bu toplumsal rızasının, derin toplumsal yoksulluk yaratacağı anlaşılana kadarda “atı alan Üsküdar’ı geçiyor.”
Tek sosyalleşmeleri parkta aç susuz paydaşları ile oturmak olan emekliler isyandadır. Utanması gerekenler utanmadıkça, yapılması gerekenler yapılmadıkça, emeklinin çilesi bitmeyecektir.
Buradan emeklilere sesleniyoruz: Örgütlenin. Güçlü bir örgütlenme olmadan iktidar emeklileri yok saymaya devam edecektir.
Tüm Emeklilerin Sendikası günlerdir emeklilere reva görülen bu derin yoksulluk ve haksızlığa karşı demokratik tepkilerini hayatın her alanına yayarak kamuoyunu bilgilendiriyor ve iktidarı uyarıyor. Uyarılarımız ve etkinliklerimiz kesintisiz sürecektir. İnsanca yaşama hakkımızı alana kadar demokratik zeminde fiili ve meşru mücadelemiz devam edecektir. Emeklilerin taleplerini daha güçlü seslendirmek için bütün emekliler, emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.
Sen yoksan olmaz kardeşim. Sensiz asla olmaz”.
TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI ANAMUR TEMSİLCİLİĞİ

haberanamur0014haberanamur0024

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...