Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Büyükşehir yaraların sarılması için tüm imkânlarını seferber etti.

07 Şubat 2023

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Seçer, “Bu afeti çok süratli bir şekilde organize olarak birlik içinde bertaraf etmemiz lazım”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak depremden zarar gören bölgelere tüm imkânları seferber ettiklerini söyledi.

Yaşanan afet sonrasında tüm kurum ve kuruluşların süratli bir şekilde organize olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer “Belediye, merkezi yönetim, o parti, bu partiden ziyade ciddi bir koordinasyona ihtiyaç var ki çok efektif çalışalım” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak depremden zarar gören vatandaşlara yardım kafilelerinin gönderildiğini söyleyen Başkan Seçer “Hemen hazırda olan neyimiz var, neyimiz yok hemen zaten gönderdik” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında depremzedeler için belediyenin tüm imkânlarının seferber edildiğini söyledi.

Mersin’de de hissedilen depremin kentte yaralanma veya ölüme sebebiyet vermediğinin belirlenmesinin ardından, hemen çevre iller ile irtibata geçtiklerini aktaran Başkan Seçer, sabahın erken saatlerinden itibaren ekiplerin depremden zarar gören il ve ilçelere yardım etmek için yola çıktıklarını söyledi.

“Gereğini yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz”

Ekiplerin en kısa sürede yola çıktığını söyleyen Başkan Seçer, “Dikkatimiz orada. Sabah erken saatlerde bizim arkadaşlarımız AFAD’la sürekli irtibat halindeydi ama diğer taraftan da Partimizin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu direkt bizlerle görüşme sağladı ve ağır hasar gören bölgelere derhal yardım ulaştırmamız konusunda, katkı sunmamız konusunda bizleri talimatlandırdı. Bizim de zaten hazırlığımız vardı, hatta yola çıkmak üzereydi. Onların da talimatları doğrultusunda biz gereğini yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

“Asıl önemli olan bu sürecin iyi sevk ve idare edilmesi”

Hasarın geniş bir alana yayıldığını ifade eden Başkan Seçer, “Özellikle kırsal bölgelerde tablonun ne olacağı konusunda endişelerimiz var. Umarız en az hasarla, en az can kaybıyla bu badireyi hep beraber atlatırız ama burada asıl önemli olan bu sürecin iyi sevk ve idare edilmesi. Tamam, ekiplerimiz afet bölgesine gidiyor, insan kaynaklarımızı, iyi eğitilmiş arama kurtarma ekiplerimizi, araç, gereç, iş makinesi, gıda, battaniye gönderiyoruz. Her şey tamam ama bunların organizasyonu, sevk ve idaresi çok önemli” ifadelerine yer verdi.

“Biz AFAD’la sürekli temas halindeyiz”

Başkan Seçer, deprem gibi afet anında farklı birçok kurum ve kuruluşların koordinasyon ve organizasyon noktasında yaşadığı aksaklıkların sorulması üzerine ise, “Burada zaten parti ayrımı yapmak, düşünmek söz konusu değil. Burada önemli olan devletin bütün kurumlarının iş birliği. Neticede burada parti, merkezi yönetim, yerel yönetim ayrımı olmadan bunun iş birliği halinde yürütülmesi gerekiyor. Biz AFAD’la sürekli temas halindeyiz. Onların bizden talebi, yönlendirmeleri bizim için çok önemli. Biz de istiyoruz ki bu yardımları ulaştırırken ne yaptığımızı bilelim, birbirimizin ayağına dolaşmasın. Bu sefer yardım yapalım ya da hızlı fayda sağlayalım derken bu zarara dönüşebilir. Böyle de bir tabloyla karşılaşılabilir. Daha önceki afetler de bu tabloyu gördük maalesef. Umut ediyorum böyle tablolarla karşılaşmayız ve hep beraber iş birliği içerisinde bu yaraları sararız” diye konuştu.

“Çevre illerden vatandaşların Mersin’de misafir edilmesi konusunda ön hazırlık yapıyoruz”

Hava şartlarından dolayı barınma ve gıda temini konusunda sıkıntı yaşanabileceğini ifade eden Başkan Seçer, “Bu çok net görünen bir durum. Özellikle o bölgelerde belki süratle çadır kurulamaz, insanlar kapalı bir alana başlarının sokulması sağlanamaz ama biz şöyle de bir tedbir aldık; burada misafirhanelerimiz hatta otellerimizle arkadaşlarımızın görüşmesi yönünde talimat verdim. Bize yakın olan ve yoğun hasar alan bölgelerin başında Maraş ve Hatay geliyor. Özellikle Maraş’tan, kırsal bölgelerinden vatandaşların buraya nakledilmesi konusunda, geçici olarak misafir edilmeleri konusunda da bir ön hazırlık yapıyoruz” dedi.

“İşbirliği halinde bu süreci yürütmeye gayret ettik”

Kendisine ulaşan bilgiler ışığında Mersin’de ciddi bir hasarın söz konusu olmadığı bilgisini de paylaşan Başkan Seçer şunları kaydetti:

“Mutlaka muhtelif, sorunlu binalarda çatlamalar olabilir. Can kaybımız da yok. Zaten merkez üssüne uzak bir noktada sayılırız ama hissettiğimiz deprem son derece güçlü bir deprem oldu. Çok netti. Ben o saatlerde zaten uyanıktım ve bunu yaşadım. Yani 1,5 dakika süren bir sarsıntı ile uyandı vatandaşlarımız. Zaten sarsıntı anı itibariyle de olaya doğal olarak müdahil olduk Belediye olarak. Arkadaşlarımız AFAD ile de temasa geçtiler. İşbirliği halinde bu süreci yürütmeye gayret ettik. Hava yağışlı ve soğuk. Bu olumsuz bir durum. Tesislerimizi, deprem riski taşımayan yerleri, tek katlı spor alanlarını açtık, vatandaşlarımızı oraya davet ettik. Toplanma alanlarına da su ve sıcak çorbayı arkadaşlarımız zaman yitirmeden ulaştırdılar.”

“Kendi bölgemizde mevcut durum çerçevesinde görevimizi yerine getiriyoruz”

Büyükşehir ekiplerinin çok hızlı bir şekilde organize olarak depremin yıkıcı etkisinin yaşandığı Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Antakya ve Adıyaman’a destek için yola çıktığını da sözlerine ekleyen Başkan Seçer “Depremin ardından hemen arkadaşlarımla görüştüm; ‘Ekiplerimiz hazır olsun, diğer bölgelerde hasar görünüyor’ diye. Hemen hazır oldular. İlk etapta 95 personel, 35 araç, 1 Mobil Mutfak, 1 Mobil WC; Hatay, Pazarcık, Adıyaman, Malatya, Adana; o bölgelere gittiler. Hatta arama-kurtarma çalışmalarına da başladılar. Bizim ilk araçlarımız saat 06.30′da çıktı. Yangın olayları da oldu. Kırıkhan yardım istedi. Büyük bir doğalgaz patlaması vardı, yangın vardı, İtfaiye ekiplerimiz oraya gitti sabah çok erken saatlerde. Depremin hemen ardından. Yine Adana’da büyük bir sentetik elyaf fabrikasında yangın vardı, oraya müdahale ettiler. Adana İtfaiyesi ile beraber kontrol altına aldırlar yangını. O saatten beri zaten ayaktayız ve Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kendi bölgemizde, mevcut durum çerçevesinde, görevimizi yerine getiriyoruz. Ama komşu illerimizde çok ciddi hasar, çok ciddi sorunlar var. Arkadaşlarımız takviye ekipleri de zaten hazır ediyorlar. İş makinesi, kamyon ve yoğun bir yiyecek, içecek, barınma yeri, çadır, battaniye ihtiyacı var. Onları karşılamak için şu anda çalışmalarını sürdürüyorlar” ifadelerini kullandı.

haberanamur001haberanamur003haberanamur002

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Alpay botasun: Merbaha. İbrahim Şener Gökmen beyle iletişim kurmak istiyorum...
  • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
  • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY:
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
  • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
  • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
  • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...