Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Emirşah ve Korucuk doğa tahribatına HAYIR dedi.

08 Aralık 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Emirşah ev Korucuk köylerinde yapılmak istenen “Halkın Katılımı Toplantısına” köylüler ve çevreye duyarlı vatandaşlar izin vermedi.

Toplantıyla ilgili Mersin Çevre ve Doğa Koruma Derneğinin (MERÇED)açıklaması:

“Basının ve kamuoyunun dikkatine!

Emirşah ve Ovabaşı Köyü sınırları içerisinde daha önceden faaliyet gösteren ve kapasite artırımı için ÇED başvurusu yapan Güngörler Madencilik Ltd. Şirketi tarafından işletilen dolomit ocağı projesiyle ilgili olarak bugün saat 11.00′de yapılmak istenen Halkın Katılımı Toplantısı’na Köy Muhtarı, Azalar ve köylülerle birlikte MERÇED Anamur Temsilciği olarak bizler de destek verdik.

Köylerinde yıllardır faaliyet gösteren dolomit ocağından fazlasıyla zarar gören Emirşah halkı, toplantının yapılacağı salona girmeyip, yetkilileri dinlemek istemediklerini belirttiler.

Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerince ve köy halkı tarafından toplantının yapılamadığına dair iki ayrı tutanak tutuldu.

Korucuk Köyünde ‘Halkın Katılım Toplantısı’ yapılamadı

Yine bugün saat 14.00′de, Korucuk’ta mermer ocağı işletmek isteyen Lion Madencilik Ltd. Şirketi’nin başlattığı ÇED sürecine ilişkin olarak Halkın Katılım Toplantısı yapılmak istendi, ancak köy halkının tepkisi üzerine, bu toplantı da yapılamadı.

Mersin Valiliği tarafından daha önceki yıllarda verilen ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı köylüler ile birlikte MERÇED tarafından Mersin İdare Mahkemesi’nde açılan davayı kaybeden Lion Madencilik Ltd. Şirketi’nin temyiz ettiği karar henüz kesinleşmemişken, bu kez de “ ÇED Olumlu” kararı almak için başvuru yapmasına haklı olarak tepki gösteren Korucuk Köyü halkı, yerleşim yerlerine ve arkeolojik sit alanlarına oldukça yakın olan bir bölgedeki yaklaşık bin dekarlık ormanlık alanda işletilmesi planlanan mermer ocağının zararlarını, dava aşamasında alınan bilirkişi raporunu okudukları için çok iyi bildiklerini, bu nedenle köylerinde mermer ocağı açılmasını istemediklerini ifade ederek, ÇED sürecinin sonlandırılmasını istediler.

Toplantı yeri olarak seçilen köy meydanında yapılan protesto eylemine, Korucuk Köyü halkı, Azaları ve Muhtarı Halit Şimşek’in yanı sıra, etki sahasında kalıp, daha önce açılan davanın davacıları arasında yer alan komşu Ovabaşı Köyü Muhtarı Gani İmdat ile Kaş Dişlen Köyü Muhtarı İbrahim Erdem, Emirşah Köyü Muhtarı Tahsin Kadiroğlu, Eğitim Sen, Emekli Sen, ADD, TEMA, Türk Eğitim Sen, TEMAD, Hayvan Severler Derneği ve birçok siyasi parti temsilcisi ile birlikte MERÇED Anamur temsilciliği olarak bizler de katılarak, bakanlık temsilcilerinden, toplantının yapılamadığına dair tutanak düzenlenmesini ve ÇED sürecinin sonlandırılmasını istedik.

Aksine durumda köylülerle birlikte hukuki mücadeleyi sürdüreceğimizi, ÇED olumlu kararı verilmesi halinde tekrar dava açacağımızı belirttik. Bunun üzerine Emirşah Köyünde de olduğu gibi, hem bakanlık yetkililerince, hem vatandaşlarca toplantının yapılamadığına dair iki ayrı tutanak düzenlenerek toplantı sonlandırıldı.

MERÇED Anamur Temsilciği olarak, doğayı, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama haklarını, üretim alanlarını canla başla savunan Korucuk Köyü halkı başta olmak üzere, tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Dünya’nın 6. yok oluş çağına girdiği ve artık tek ağacı bile kaybetme lüksümüzün kalmadığı, küresel ısınma, iklim ve gıda krizi etkilerinin şiddetlendiği, temiz içme suyunu bile bulmakta zorlanacağımız günlere hızla yaklaştığımız bu kötü dönemde doğayı, suları, ormanları, tarım alanlarını ve hayvansal üretimi koruma mücadelemizin süreceğini kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

MERÇED Anamur Temsilciliği Yönetim Kurulu

haberanamur0052haberanamur0071haberanamur0061haberanamur0042haberanamur0033haberanamur0023haberanamur0013haberanamur0081haberanamur0091haberanamur010haberanamur011haberanamur012haberanamur013

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Seyda Afyoncu Yorumu:

  Direnen kazanır.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.