Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Bulut ölümünün 37. yılında anıldı.

10 Ağustos 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Şair Abdülkadir Bulut ölümünün 37. yılında Köylüleri ve Anamur’da bulunan sanatseverler tarafından anıldı.

Şair Abdülkadir Bulut 37. Ölüm yıldönümünde Akine Mahalle Muhtarlığının Muşurup Sanat Sokağı’nda önceki gün (9 Ağustos 2022) akşamı düzenlediği etkinlikle anıldı

Etkinlik şiirlerle ve türkülerle başladı. Mehmet Aydın’ın sunumunu yaptığı programa Erdal Güney , Tayfun Taşkın ve Onat Özkurt türküleriyle, Sabri Uysal ve Barış Erdoğan Abdulkadir Bulut üzerine konuşmalarıyla katıldı. Sabri Uysal, Şair Abdülkadir Bulut’un yaşadığı yerlerden, yaşadığı yerlerin şiirlerine etkisinden bahsetti. Barış Erdoğan, Şair Abdülkadir Bulut’un yazar kimliğinden, edebiyat dünyasında bulunduğu yerden bahsetti. Anamur’un şairimize daha çok sahip çıkması gerektiğine, çocukların şiirle beslenmesinin dünyaya bakışlarını olumlu anlamda ne kadar değiştireceğine vurgu yaptı. Bulut’un çocukluk arkadaşı emekli öğretmen Süleyman Deniz de Bulut’tan anılar anlatıp programın hazırlanışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Çiler Apaydın, Songül Sağlam, Kemal Saydam, Özgür Baki, Övünç Ezgi Yılmaz, Burhan Sert, Sıdıka Selim, Gönül Koç, Sabriye Tok, Rüzgar Keleş, Kasım Bulut etkinlikte Abdülkadir Bulut’un şiirlerini okudular.

Durmuş Deniz, Abdülkadir Bulut’un eşi ve oğlunun etkinliğe katılanlara ve etkinliğin hazırlanmasında katkısı olanlara teşekkürlerini, mesajını iletti.

Erdal Güney ve Tayfun Taşkın ile izleyicilerin birlikte söyledikleri türkülerle yaklaşık iki saat süren program sona erdi.

Abdülkadir Bulut kimdir

1943′te İçel’in Anamur ilçesine bağlı Akine köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Anamur’da tamamladı. Anamur Ortaokulunu bitirdikten sonra Akşehir İlköğretmen Okulu’na kaydoldu. 1961 yılında buradan mezun oldu ve ilkokul öğretmenliğine başladı. Anamur, Kırıkhan ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Anamur’da öğretmenlik yaptığı dönemde ’sol’ propagandası yaptığı gerekçesiyle Bakanlık emrine alındı ve mahkemeye verildi. 1967′de aklandı, ancak görevine döndürülmedi. Danıştay’da açtığı davayı kazanarak görevine döndü. 1971′de yeniden tutuklandı. Özgür kaldığında İstanbul’a sürgün edildi.  8 Ağustos 1985′de Silifke’den Anamur’a giden dolmuş-minibüsün kapısının açılması sonucu minibüsten düşerek öldü.

Yazın dünyasına şiirle giriş yaptı. Şiirleri 1960’tan itibaren Varlık, Türk Dili dergisinde yayımlanmaya başladı. Milliyet Sanat dergisinin açtığı “1974′ün En Başarılı Genç Şairi” yarışmasında “1974′ün övgüye değer şairlerinden” birisi olarak ödül aldı. İlk şiir kitabı “Tek Başına Değilsin” 1976′da yayınlandı. Behçet Necatigil etkisindeki bu şiirler, özenli işçiliği ve lirik anlatımıyla dikkat çekti. İkinci kitabı “Acılar Yurdumdur”daki şiirlerde olayları toplumcu gerçekçi bir bakış açısıyla ve konuşma havasında yansıttığı görüldü.

haberanamur0031haberanamur0051haberanamur0041haberanamur0021haberanamur0012haberanamur0061haberanamur015haberanamur016haberanamur017haberanamur018haberanamur0071haberanamur0081haberanamur0091haberanamur0101haberanamur0111haberanamur012haberanamur013haberanamur014

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.