Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Akdeniz Okulu’nda Down sendromlu bireylerin buluşması

22 Mart 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Akdeniz Okulu’nda Down sendromlu bireylerle eğlenceli buluşma

Akdeniz İlkokulu Okul İdaresi, Okul Aile Birliği ve Özgüven Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ortaklığında, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık günü etkinliği düzenlendi.
Anlamlı etkinliğin sunumlarını  Akdeniz İlkokulu Sınıf Öğretmeni  Cansu Şahin yaptı.
Akdeniz İlkokulu Bahçesinde gerçekleşen etkinlikte, Down Sendromlu Çocuklar misafirleri için dans gösterileri yapıp şiirler okudular, en güzel şarkıları davetliler için söylediler. Etkinlik down sendromlu bireylerin danslarıyla renklendi.
Okul Müdürü Mesut Gündoğdu Yeni Anamur Gazetesine yaptığı açıklamada;” Bu sorunu, sorun yaşayanlar adına konuşmak değil, birlikte çözmek, birlikte üretmek, dayanışmayla hayata geçirmek üzere varız. Akdeniz İlkokulu olarak farklılıklarla birlikte yaşamanın mümkün olduğunu biliyoruz. Burada karşılıklı iki yarar söz konusu, birincisi down sendromlu öğrencilerimiz normal öğrencilerle buluşuyor. Artı normal öğrenciler de toplumda böyle öğrencileri olduğunu, onların da kendilerinden çok farklı olmadıklarını görüyorlar. Okul olarak dünyanın renkleriyle birlikte mutluyuz.” Dedi.
Akdeniz İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Şükran Yıldız ise” Down Sendromlu birey ve çocuklar ile toplumsal farkındalık oluşturmak, ayrımcılık, önyargıya maruz kalmasını önlemek ve eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla okul yönetimimizin öncülüğünde, Özgüven Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin katkılarıyla etkinlik gerçekleştirdik. Güzel ve  anlamlı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.
Özgüven  Özel  Eğitim  ve Rehabilitasyon  Merkezi Kurucu Müdürü  Durmuş  Yılmaz da, kurum olarak verdikleri  eğitim ve  sosyal  aktivitelerle  Down Sendromlu bireyleri  toplumun her alanına  katmayı  amaçladıklarını  belirerek;” Özenli bakım ve destek tedavileri sayesinde Down Sendromlu çocuklar sağlıklı, mutlu ve çeşitli alanlarda toplumsal üretime katkı sağlayabilecek şekilde yetiştirilebilir. Down Sendromlu arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle aynı havayı soluyoruz. Beraber yaşıyoruz onların bizden farkı artı 1 olmaları, Down Sendromlu bireylerin hayatın her alanında olmasını sağlamak amacına dikkat çekmek için 21 Mart günü önemli.” diye konuştu.
Down Sendromlular Farkındalık günü etkinliğine, Kaymakam  Bilal Bozdemir, Belediye  Başkanı  Hidayet  Kılınç, Cumhuriyet  Başsavcısı  Meriç Dede, Milli Eğitim  Müdürü  İlyas Mercan, ANTSO  Başkanı Ferudun  Torunoğlu, Okul İdarecileri ve veliler  katıldı.

haberanamur0063haberanamur0082haberanamur0055haberanamur0072

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!