Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

“zamlar geri çekilmeli”.

13 Şubat 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Sol Parti  “zamlar geri çekilmeli, enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalı”.

Sol Parti Anamur ilçe başkanlığı eski cumhuriyet meydanında zamları protesto için fatura yaktı. Zamlar geri çekilmesi ve enerji şirketlerinin kamulaştırılması için çağrıda bulundu.

Sol Parti’nin eski Cumhuriyet meydanında yaptığı açıklama şöyle;

SEVGİLİ ANAMURLULAR

Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular.

Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımının özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil, şirketlere haraç kesiyorlar. Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! BU FATURALAR ÖDENMEZ; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl beş milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir.

ENERJİ ŞİRKETLERİ HEMEN KAMULAŞTIRILMALIDIR!!!

Enerji dağıtımı kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL olan fatura 25 TL’ye düşecek.

Nasıl mı? Kamu kurumu olan EDAŞ, 2022 yılı itibariyle dağıtım şirketlerine kilovat saatini 31,86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134,89 kuruş. Yani enerji şirketleri kamu fiyatının üzerine 4,23 kat ücret koyuyor. Yani 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir.

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılmasıdır.

Dağıtım şirketlerinin bir ayda abonelerden elde ettiği toplam gelir 2021’de 19,7 milyar lira iken 2022’de 42,2 milyar liraya çıkacak, yani özel şirketler her ay22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken gelirleri de %114 artmış olacak. Son zamlarla toplamda 270 milyar lira ilave gelir elde etmiş olacaklar. Bu aylık karları ile gençlerin KYK borçlarının tamamı on kere ödenir. Bir sonraki ay ise 4 milyon öğrenciye yurt imkanı sağlanır.

BU BİR SOYGUNDUR.

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeninin devam ettirerek, şirket egemenliği kurarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zararlar geri alınamaz.

Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait olan tüm varlıklar kamulaştırılmalıdır. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalıdır.

Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz.”

haberanamur0052haberanamur0024

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..