Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Özel eğitim alan gençler okul istiyor

01 Kasım 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

1-kasim-2021-014Anamur’un Güleç mahallesinde faaliyetini sürdüren özel eğitim merkezi, özel eğitime ihtiyaç duyan gençlere verdiği eğitim ve kazandırdığı el becerilerle dikkat çekiyor.

Anamur Halk Eğitimi Merkezi Güleç Mahallesi Özel Eğitim Kurs Merkezi’nde görev yapan Halk Eğitimi Öğretmeni Mahmut Gazi Özsoy ve Usta öğreticiler Hakan Küçükderya, Okşan Öğür ve Sevda Onur, merkezde eğitim gören 30 öğrenciye eğitim veriyor.

Merkezde öğretmenlerinden el sanatları, ritim, hayvan bakımı, seracılık ve fidan üretimi eğitim alan gençlerin becerileri ve çalışmalarındaki başarıları dikkat çekiyor.

Halk Eğitimi Öğretmeni Mahmut Gazi Özsoy, merkezde eğitim alan gençlerin bir taraftan el becerilerini geliştirip üretim yaparken, diğer taraftan öğretmenleriyle birlikte şehir merkezindeki çeşitli etkinliklere katıldıklarını, lokanta ve kafelere giderek sosyalleştiklerini söyledi.

Merkezin üretim bölümünde oluşturdukları sera ve açık üretim alanında çilek ve çeşitli sebzelerin üretimini yaptıklarını belirten Özsoy, “Gençlerimizi üretim yapmayı öğretiyoruz. Saksıda çilek yetiştiriyoruz. Ayrıca solucan gübresi üretimi yapıyoruz ve bu gübreyi tarımsal çalışmalarımızda kullanıyoruz. Fidan üretimi de yapıyoruz. Ejder meyvesi fidanı, avokado fidanı ve ceviz fidanı yetiştiriyoruz. Açık tarım arazimizde ise çeşitli ürünler yetiştiriyoruz. Ayrıca kanatlı hayvan besliyoruz” dedi.

Atölye çalışmalarında da öğrencilerin el becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verdiklerini ifade eden Özsoy, “Gençlerimiz bu eğitimleri alarak süs eşyaları üretiyor, resim yapıyor. Ritim dersleri alıyorlar ve bir ritim grubumuz var. Tiyatro grubumuz var” diye konuştu.

ANAMUR’UN ÖZEL EĞİTİM OKULUNA İHTİYACI VAR”

İlçede çok sayıda öğrenim yaşını geçmiş, özel eğitime ihtiyaç duyan genç olduğunu vurgulayan Özsoy, “Biz burayı bu gençlerimizin eğitim alabileceği bir şekilde düzenlemeye gayret ediyoruz. Ancak, ilçemizde her yaştan özel eğitime ihtiyaç duyan gençlerimizin yararlanabileceği tam donanımlı bir okula ihtiyacımız var. Çünkü ilçemizde özel eğitime ihtiyaç duyan gençlerin gereksinimlerine cevap verebilecek bir tesis yok. Bu okulların bulunmadığı yerlerde uygulama merkezleri var ama Anamur’da uygulama merkezi de yok. Anamur’un bir an önce böyle bir okula kavuşması için sivil toplum kuruluşları ve siyasilere çağrıda bulunuyoruz. Lütfen bu konu gündeme alınsın ve adımlar atılsın. İlçemizde özel eğitim almayan çocuk, genç kalmasın.”

“BAŞVURUDA BULUNDUK ÖDENEK ÇIKMADI”

Özel eğitim okulu için bir proje hazırladıklarını anlatan Özsoy, şöyle devam etti:

“3 yıl önce biz bir okul yapılması için bakanlıktan onaylı bir proje hazırladık. Ancak Maliye Bakanlığı, ödenek yetersizliğinden dolayı yerel imkanlarla yapılması için Valiliğe yazı gönderdi. Valilik ise bize ödenek gönderemedi. Bu okula Anamur’un çok ihtiyacı var. Bu konuda duyarlılık bekliyoruz.”

“SULAMA SİSTEMİ VE OYUN PARKINA İHTİYACIMIZ VAR”

Halk Eğitimi Öğretmeni Mahmut Gazi Özsoy, tarımsal çalışmalarda sulama suyuna ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, “Sera ve açık alanda üretim yapıyoruz ve sulama suyuna ihtiyaç duyuyoruz. Mevcut su yetersiz. Köyde de sulama suyu sıkıntısı yaşanıyor. Buraya yaklaşık 1000 metre uzaklıkta bir su kuyusu var. Köylüler oradan su alabileceğimizi söyledi. Ancak o suyu buraya taşımak için boruya ihtiyaç var. Büyükşehirden talep ettik, sonuç bekliyoruz” dedi.

Gençlerin spor yapabileceği, oyunlar oynayabileceği bir spor ve oyun parkına da ihtiyaçları olduğunu ifade eden Özsoy, bu taleplerini ilçe belediyesine ilettiklerini ve cevap beklediklerini kaydetti.1-kasim-2021-0011-kasim-2021-0021-kasim-2021-0031-kasim-2021-0041-kasim-2021-0051-kasim-2021-0061-kasim-2021-0071-kasim-2021-0081-kasim-2021-0091-kasim-2021-0101-kasim-2021-0111-kasim-2021-0121-kasim-2021-013

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Mahmut Gazi ÖZSOY Yorumu:

  Sayın ünlü ilginize teşekkür eder tüm duyarlı hemşehrilerimizin, sivil toplum kuruluşları ve resmi kurum ve kuruluşların bir an önce Anamur’a tam donanımlı bir okul için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.