Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Balık çiftlikleri ve mermer ocağı davalarında keşif yapılacak

27 Eylül 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

27-eylul-2021-012Anamur’a kurulması planlanan balık çiftlikleri ve mermer ocaklarına karşı açılan davalar kapsamında keşifler yapılacak.

Anamur kıyılarında kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı MERÇED tarafından açılan davaların reddine dair kararlar, bilirkişi raporlarının yetersizliği nedeniyle Danıştay tarafından bozularak yeniden görülmeye başlandı. Dava kapsamında Mersin İdare Mahkemesi’nce seçilen yeni bilirkişilerle,  28 Eylül 2021 Salı günü saat 08.30’dan itibaren çiftliklerin kurulması düşünülen deniz alanlarında keşif yapılacak.

MERMER OCAĞI DAVASINDA DA KEŞİF YAPILACAK

Anamur’un Korucuk Mahallesi’nde kurulması planlanan 2.mermer ocağının ÇED gerekli değildir kararına yönelik açılan davada mahkeme keşif kararı aldı. Anamur Çevre Platformu 5 Ekim’de yapılacak keşif için vatandaşlara katılım çağrısı yaptı.

Korucuk Mahallesi’nde Mustafa Çetin tarafından kurulması planlanan 1. mermer ocağı için Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı mahkeme tarafından iptal edilmişti.

İlk mermer ocağı ile ilgili mahkeme süreci devam ederken, bu defa Lion Madencilik Limited Şirketi tarafından Korucuk Köyü’nde 2.mermer ocağı açılmak istendi. Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 1. mermer ocağı gibi 2. mermer ocağı için de “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Anamur Temsilciliği ile Korucuk ve Ovabaşı Köyü Muhtarlıkları ile vatandaşlar, bu kez de Lion Madencilik tarafından açılması planlanan 2. mermer ocağına dair verilen ÇED Gerekli Değildir” kararını mahkemeye taşıdılar.

Mersin Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  tarafından verilen “ Çed Gerekli Değildir” kararına karşı açılan davada Mersin İdare Mahkemesi 05.10.2021 günü, saat 12.00’de keşif yapılmasına karar verdi.

Anamur Çevre Platformu ilk mermer ocağı davasının keşfinde olduğu gibi, doğayı ve yaşam alanlarını korumak isteyen herkesi keşfe katılmaya çağırdı.

Açılan ilk davanın kazanıldığı ve verilen kararın kesinleştiği ifade edilen açıklamada, “Bu davada da bilirkişilerin, doğanın ve halkın lehinde rapor vermelerini umuyoruz. Keşfe katılarak mermer ocakları ile yaşam alanlarımızın, suyumuzun,doğamızın yok edilmesini ve artık başka mermer ocağı ÇED duyurusu istemiyoruz, diyebilirsiniz” denildi.

Davanın avukatı Seyda Afyoncu ise “ Küresel ısınma ve iklim krizinin etkilerinin gün geçtikçe arttığı son yıllarda, bölgemizde de büyük yangınlarla ve kuraklıkla yüz yüze gelmiş durumdayız. Vahşi sulama nedeniyle yer altı su rezervlerimiz hızla tükenmektedir. Dragon Çayı üzerindeki baraj ve Hes’lerin etkisiyle yağış rejimi değişikliği de ürkütücü bir hal almıştır. Üstüne bir de mermer ocaklarının açılması halinde, Anamur halkı ve üreticiler suyunu kaybedebilir, Anamur Ovası tarım yapılamaz hale gelebilir.   Halkımızı mermer ocakları konusunda duyarlı olmaya, karar mekanizmalarına baskı yapmaya davet ediyorum. Değilse Anamur yaşanmaz bir yer olabilir. Anamur halkı geleceğini korumak zorunda.” dedi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...