Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Mahkeme, mermer ocağı için kararını verdi

13 Nisan 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

13-nisan-2021001Mersin 2. İdare Mahkemesi, Anamur’un Korucuk mahallesinde kurulması planlanan ilk mermer ocağı için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

2(B) Grubu mermer ocağı için Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararının iptali için, Korucuk ve Ovabaşı Köylerinin muhtarları ile Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) tarafından açılan iptal davasında karar verildi.

Karar duruşmasına davalı avukatları ‘ÇED gerekli değildir’ kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, davanın reddini talep etti, ancak bu talep kabul edilmedi.

Davacılar vekili Avukat Seyda Afyoncu Top ise ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu, ÇED raporu ve eklerinin yasalara aykırılık taşıdığını, projenin çevreye, doğaya, insan sağlığına, bölgedeki kültürel ve tarihi dokuya verebileceği zararlı etkilerin bilimsel olarak değerlendirilmediğini ve inandırıcılıktan uzak taahhütler içerdiğini belirterek, kararın iptalini talep etti.

Mahkeme heyeti, tarafları dinledikten sonra kararını verdi. Kararda, bilirkişi raporu ve diğer belgelerin incelenmesi sonucu bölgede kalkerli kayaçların erimesine bağlı sınırlı bir yeraltı suyu dolaşımı olduğu, özellikle tepe ve sırtlarda bulunan kireçtaşı, kristalize kireçtaşı ve mermer gibi kayaçların aynı zamanda yeraltı suyu beslenme alanlarını oluşturduğuna dikkat çekilerek bölgede yapılacak madencilik faaliyetinin hem yeraltı suyu rejimini hem de orman ekosistemi etkileyebileceği kaydedildi. Bölgedeki tarım ve ormancılık faaliyetlerine de dikkat çekilen kararda, olumsuz etkinin en aza indirilmesi konusunda yapılması gerekenlerin ÇED raporuyla ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiği belirtildi. ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararında hukuka uyarlık görülmediği ifade edilerek, kararın iptal edildiği belirtildi.13-nisan-202100213-nisan-2021003

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Yöremiz, ülkemiz ve geleceğimiz için önemli bir gündemdi....
  • Şeref Koz: Onur Özel Apartmanı sakinlerini duyarlılıkları dan dolayı...
  • Gürdal Sümer: Ulusal bayramlarımız sadece resmi protokolun kontrolünde ve...
  • Şeref Koz: Buradan geçerken hep strese kalıyorum. Bu kadar uzun süre kalması...
  • abdulllah aydın: Sağlam bir ATATÜRK cü olduğuna ,nandığım Sayın Başkan:...
  • abdulllah aydın: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Diyorki:”Cahal et...
  • abdulllah aydın: Yeni seçilen başkan ve üyelere başarılar dilerim.İhrac...
  • Gökçin Yalçın: Başarılar diliyorum.
  • hüseyin kocoglu: meraba arkadaslar kuzu göbegi alıyoruz ve toplatıyoruz...
  • Şeref Koz: Yaşlıya, hastaya, düşküne sağlıklı bakabilmek için oğlu, kızı...