Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Yuvalama kumsalındaki ihlallere karşı çevreciler isyan ettiler!

02 Mart 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nin yuvalama kumsalındaki ihlallere duyarsız kalması çevrecileri isyan ettirdi.

Geçtiğimiz günlerde, sahilde faaliyet gösteren bazı işyerleri sahiplerinin, işletme sahalarını daha çok genişletmek adına, deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsalına dönük saldırıları nedeniyle yaptıkları şikayetler üzerine, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nin yeterince duyarlı davranmayıp, koruma görevinin gereğini yapmaması çevrecileri isyan ettirdi.

2009/10 sayılı genelgenin yanı sıra yasalarla ve uluslararası sözleşmelerle korunan yuvalama kumsalına toprak dökülmesine, sahildeki kumların iş makinalarıyla ve ağır tonajlı kamyonlarla oradan oraya taşınmasına, “kaplumbağalar çıkıp yumurta bırakmasınlar” diye kumsalda yükselti oluşturulup, önüne bariyerler konulmasına tepki gösterip, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne bildiren çevreciler, Milli Parklar Şefliği’nin bu ihlallerle yeterince ilgilenmemesine sosyal medya üzerinden tepki gösterdiler.

Anamur Çevre Platformu olarak Facebook’ta yayın yapan sayfadaki gönderide, yetkililerce 2009/10 sayılı genelge hükümlerinin uygulanması gerektiğini vurgulayan çevreciler, söz konusu gönderinin altında tepkilerini dile getiren bazı vatandaşlara hitaben ise “ Yeni atanan Milli Parklar Şefi’nin “Sahili ve deniz kaplumbağalarını birlikte koruyacağız” beyanı biz çevrecileri ve hayvan severleri umutlandırmıştı. Ne yazık ki umutlarımız boşa çıktı. Ama insani sorumluluğumuzun gereğini yapmaya devam edeceğiz. Bir kaç kişinin rant hevesi ve bazı insanların kumsaldan aşırı yararlanma isteği nedeniyle Dünya’nın geleceği için büyük önem taşıyan deniz kaplumbağalarının feda edilmesine izin vermeyeceğiz.” şeklinde açıklama yaptılar.

“Mavi Ay ve Atalay adlı sahil işgalcilerinden sonra bu kez de Yalçınkayalar işgalcisi ya da onun adına kumsalda iş makinası çalıştıran kişi, deniz kaplumbağalarına ait sahili ve kumsalı babasının çiftliği sanarak ve bir de “ Ben burası için devlete kira ödüyorum. İstediğimi yaparım. Bariyerleri de kaplumbağalar yukarı çıkmasın diye koyuyorum” diyerek sahilden aldığı kumla kendine özel ve yüksek plaj yapmaya başlamıştı iki gün önce.

Durum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne bildirilmiş olduğu halde kumsaldaki çalışmanın bugün biraz daha ilerlediğini gördük.

Benzer durum, Atalay’ın işletmecisi tarafından kumsala toprak döküldüğünde de gerçekleşmişti.

O vakit de durum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne bildirildikten sonra 4 kamyonluk toprak kumun üstüne serilmişti ve Atalay’ın arka tarafındaki boşluk tesviye edilmişti. Sonrasında Milli Parklar yetkililerince kumsala dökülen toprak sözde kaldırtılmıştı. Oysaki toprağın yaklaşık iki kamyonu yerde serili kalmış ve üstü kumla kapatılmıştı.

Sizce tüm bunlardan ne sonuç çıkarmalı ve sahili koruma yönündeki işbirliği talebi iki kez reddedilen çevreciler ne yapmalı?”

https://www.facebook.com/Anamur-%C3%87evre-Platformu-949710881892145/

pic005pic004pic003pic002pic001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Filiz AYDIN GÖK: Tarihle ilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği bir...
  • Gürdal Sümer: Hijyenik ve sağlık koşullarının yok sayılarak inşa edilen bu...
  • gürdal sümer: Sevgili Özge Kardeşim, mesajına o kadar sevindim ki anlatamam....
  • Özge Kılınç: Gürdal öğretmenim çok duygulandım. Ben, Anamurlu Özge Kılınç....
  • İsmail mert: Gürdal hocam kaleminize sağlık.Anamur Anadolu lisesinde ilk...
  • gürdal sümer: Adil Bey’in yazımı zevkle okuması bana en büyük ödül....
  • Adil Demir: Gürdal Abi;harika bir yazı zevkle okudum.Kalemine sağlık!Anı...
  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...
  • Adem seymen: Sayın kayınbabam, herzamanki gibi çok anlamlı ve akıcı...