GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Suya yüzde 10 indirim

24 Mayıs 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

24-mayis-2019048Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplam 6 maddenin görüşüldüğü MESKİ Genel Kurulu’nda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen su indirimi ve borçlanma yetkisi gündemi konuşuldu. Oylama öncesi Başkan Seçer ve meclis üyeleri gündem hakkında görüşlerini bildirdi.
Vatandaşa yüzde 10, esnafa yüzde 5 su indirimi yapılacak
Başkan Seçer’in sözünü verdiği ve dar gelirli vatandaşların sabırsızlıkla beklediği ve Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 15’lik su indirimi, Plan ve Bütçe Komisyonu Cumhur İttifakı meclis üyelerinin talebi üzerine yüzde 10’u vatandaşlara, yüzde 5’i esnafa şeklinde değiştirildi. Komisyon raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan en önemli gündem maddelerinden biri olan 19 milyon 700 bin TL’lik borçlanma yetkisi ise meclis üyelerinin oy çokluğu ile reddedildi.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, indirimin 0-12 metreküp arası su tüketimi yapan aboneleri kapsadığını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi daha önceki şekliyle sadece konutlarda su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesi hususunda bir teklifimiz vardı. O toplantıda yaptığımız müzakerede MHP ve AK Parti meclis üyeleri esnaflara da indirim yapılması hususunu dile getirmişlerdi. Bunu uygun görmediğimi ancak ileride yeniden bir düzenleme yapılabileceğini gerekçeleriyle sizlere anlatmıştım. Bu konu komisyona havale edildi. Orada yeni düzenlemeyle meskenlerde yüzde 10, esnaflara ise yüzde 5 oranında indirimin uygun olacağı karara bağlandı. Bu yine ilk teklifte olduğu gibi 0-12 metreküp arası olan aboneler için geçerli olacak” dedi.
Başkan Seçer, “Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi”
Yapılacak olan indirimin yaşanılan ekonomik krizde vatandaşları rahatlatacağını ifade eden Başkan Seçer, “Öncelikle şunu belirteyim. Su indirimi popülizm değil benim tercihimdi. İndirim konusu bizim seçim öncesi sözümüzdü. Seçim çalışmaları sırasında kamuoyundan aldığım talepler doğrultusunda bu kararı verdim. Esnafa da gitsem, kahvehaneye de gitsem, köylere de gitsem yurttaşların benden talebi faturaların düşürülmesi ve ödeme de yaşanan sıkıntılardı. Bu şikâyetler ekonomik kriz kaynaklı. İnsanların hali vakti yerinde olsa bu kadar şikâyet etmez. Bizim için ekonomik bir yaklaşım olmasa bile ekonomik kriz içerisinde olduğumuz bu dönemde vatandaşımıza merhem olacak bir indirim yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Borçlanma yetkisi komisyondan gelen haliyle reddedildi
Genel kurul toplantısında MESKİ yatırımları ve hizmetleri için gerekli olan borçlanma yetkisi gündem maddesinin komisyondan gelen raporu onaylanmadan önce konuşan Başkan Seçer, “Bazı şeyler siyasetle mutlaka her ortamda konuşulmayabilir ama konuşacağımız bir tek şey burada Türkiye’nin siyasi iklimi. Ben geçen toplantıda da bunu söyledim. Keşke 31 Mart seçimleri yerel seçimler bitmiş olsaydı da biz bu stresi yaşamaz olsaydık. Mersin halkına bu stresi yaşatmamış olsaydık. Bu geçmişten gelen bir tablo. Gemiyi yeni devralmış bir kaptan olarak bazı tedbirler almaya çalışıyorum ve sizden de yardım talep ediyorum. Bunun ötesinde bir beklenti içerisinde değilim” dedi.
Başkan Seçer’in bu sözleri üzerine oylanan komisyon raporuna AK Parti ve MHP üyelerinin ağırlıkta olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından red kararı verildi ve borçlanma yetkisi verilmedi.
“Siyasette nezaket ve vefa önemlidir”
Genel Kurul Toplantısının dilek ve temenniler bölümünde ise geçtiğimiz gün yapılan Anıt Kavşağı açılışında geçmiş dönem belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın davet edilmesi ile ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere cevap veren Başkan Seçer, “Yine açılış olsa tekrar eski belediye başkanını çağırırım. İşte asalet ve nezaket budur” dedi.24-mayis-2019047

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...