GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı

16 Ocak 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

16-ocak-2019042Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 48, komisyon raporlarına ait 1 ve gündem dışı 6 olmak üzere toplam 55 madde görüşüldü.

Gündeme ilişkin maddeler görüşülmeye başlanmadan önce, Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanı Hatice Güzin Türe tarafından MESKİ Mobil Uygulama sunumu yapıldı.

Mecliste Mersin Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu seçimi ile, İhtisas Komisyonlarına üye seçimi yapıldı. Denetim Komisyonu’na 59 oyla CHP’den Bayram Gönenler, 58 oyla İYİ Parti’den Kerim Tufan, 49 oyla Ak Parti’den Kerim Kıcıman, 47 oyla MHP’den Hikmet Koç ve 33 oyla CHP’den Mehmet Güney seçildi. 7 kişiden oluşan İhtisas Komisyonlarına da komisyon üyeleri seçildi.

Günlük yaklaşık 6 bin litre akaryakıt tasarrufu!

MESKİ Mobil Uygulama sunumundan sonra bir konuşma gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak 2014’ten bu yana gerek MESKİ’de, gerek Büyükşehir’de teknolojinin her türlü nimetinden vatandaşımızı faydalandırmak istiyoruz. İnşallah Çarşamba günü Dinamik Kavşak Sistemleri ile ilgili de yine bir sunum yapılacak. Şu anda hazırlanan bu yeni sistemle şehir merkezinde 67 kavşakta düzenleme yapıldı ve bunlar hizmete tam manasıyla girdiği andan itibaren yaklaşık her kavşakta 28 saniye gibi bir avantaj sağlanacak. Kavşaklar trafiğin durumuna göre kendi kendini idare edecek kameralar aracılığıyla. Günlük yaklaşık 6 bin litre akaryakıt tasarrufu sağlanacak. Bunun yanında her gün 7 ton karbon salınımı da önlenmiş olacak. Bunlar gerçekten bire kentin akıllı sistemlerle idare edilmesi için olmazsa olmaz şeyler. Kurulacak yeni dinamik kavşak sisteminin Türkiye’deki en gelişmiş, en son ulaşım sistemi olacak” dedi.

Büyükşehir’den Uluslararası Müzik Festivali’ne 300.000 TL’lik destek

Mecliste, 14 Nisan-02 Mayıs 2019 tarihlerinde, yerli ve yabancı birçok sayıda sanatçı ve grubun iştiraki ile gerçekleştirilecek, Mersin’in sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimi ile Uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak olan 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için 300.000 TL’lik destek sağlanacağı ile ilgili teklif, ilgili komisyona havale edildi.

Zürih’te ‘Dijital Dünyada Kasaba ve Şehir Ortaklıkları’ temalı çalıştay

Mecliste Başkan Kocamaz’ın Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği’nden (TCWTA) alınan davet mektubunda 18-19 Ocak 2019 tarihlerinde İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleştirilecek olan ‘Dijital Dünyada Kasaba ve Şehir Ortaklıkları’ temalı çalıştaya katılması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir’den ‘Arslanköylü Kadınlar Sahnesi’

Büyükşehir Belediyesi tarafından Toroslar ilçesi Arslanköy mahallesinde yapılan tiyatro salonunun adının ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Arslanköylü Kadınlar Sahnesi’ olması ile ilgili teklif de oy birliği ile kabul edildi.16-ocak-201904316-ocak-201904116-ocak-2019044

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.