Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

ÇED toplantısında RES anlatıldı

01 Kasım 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

1-kasim-2018024Anamur’un Güngören köyüne 33 kilometre uzaklıkta Kaş yaylasının batısına kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santrali Alanya RES için başlatılan ÇED süreci kapsamında halkın katılımı toplantısı düzenlendi.
Anamur Belediyesi salonundaki toplantıya Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Mürüvvet Korkmaz, müdürlükten mühendisler, yatırımcı firma Enyat Enerji Firması yetkilisi İnşaat Mühendisi Emrah Kılıç, ÇED başvuru dosyasını hazırlayan EN-ÇEV firmasından Birol Çoban ve Özer Emrah Öztürk ile az sayıda vatandaş katıldı.
ÇED başvuru dosyasını hazırlayan EN-ÇEV firmasından Birol Çoban, projeyi anlattığı sunumda, Alanya RES’in Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa, Mersin’in Anamur ve Karaman’ın Sarıveliler ilçelerinin kesiştiği Karapınar, Dumlugöze, Civandere ve Civler mahalleleri sınırları içinde kurulacağını ve 50 MWm/50 MWe kurulu güce sahip olacağını söyledi.
125 milyon lira proje bedeli ile kurulacak 40 türbinden oluşacak santralin yılda 175 milyon milyon kWh elektrik üreteceğini ifade eden Çoban, sadece T21 türbininin Anamur sınırları içinde olacağını ve en yakın yerleşim birimi olan Güngören köyüne 33 kilometre mesafede olacağını kaydetti.
Dünyanın en önemli çevre sorununun atmosferdeki karbondioksit emisyonu ve sera etkisinden kaynaklanan küresel ısınma olduğuna dikkat çeken Çoban, rüzgar santrallerinin karbondioksit oluşturmayan temiz bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.
Türbinlerin kurulacağı bölgede ağaç bulunmadığını, tarım alanı içinde kalan yerlerin de kamulaştırılmasına rağmen sahiplerinin kullanımına izin verileceğini ifade eden Çoban, “Türbinler 20×20 metrelik bir alan içinde yer alacak. Kule yüksekliği 80 metre, türbin rotor çapı ise 66 metre olacak. Kamulaştırılan tarım alanlarında türbinin yapılacağı alanın dışında kalan yerleri sahiplerinin kullanmasına ve tarım yapmasına izin verilecek” dedi.
Toplantıya katılanlar ise bölgede Kaş Yaylası ve civarındaki yaylalarda küçükbaş hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinin yoğun olduğunu belirterek, ayrıca sunumda kuşların göç yolunda bulunup bulunmadığına da değinilmediğini söylediler. Katılımcılar, bazı türbinlerin de yerleşim yerlerine çok yakın olduğununu kaydettiler.
Katılımcıların sorularını yanıtlayan yatırımcı firma yetkilisi Emrah Kılıç, proje alanının kuşların göç yolunda olup olmadığı, arılara zarar verip vermeyeceği ve yaban hayatına etkileriyle ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne görüş sorulacağını belirterek, verilecek cevaba göre, türbinlerin yerinin değişmesi yada bazılarının kaldırılmasının söz konusu olabileceğini söyledi. Ayrıca, en yakın yerleşim yerine 3 bin 200 metre uzaklıkta olduğunu belirtti.
Kılıç, santralin 1,25 MW kurulu güce sahip türbinlerden oluşmasını planladıklarını ancak,daha yüksek kurulu güce sahip yeni türbinlerin piyasaya çıkmasının söz konusu olması nedeniyle projenin hayata geçirilmesi aşamasında türbin sayısının 17′ye düşürülebileceğini kaydetti.
Toplantı, katılımcıların sorularının tutanağa geçirilmesiyle sona erdi. 1-kasim-20180251-kasim-20180261-kasim-20180271-kasim-20181001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • vatandaş: Sayın Başkan, günü birlik ziyaretlerde yerli halk oranı fazla...
  • vatandaş: Yaşar Akçelik plaj elden gidiyor, hayvanlar bahane mi sizinki ? Bu...
  • Şeref Koz: Özgün ve Gürcü Ailelerini kutluyorum, gençlere mutluluklar...
  • Şeref Koz: CHP’ kiler çok iyi çalıştı.Aday ve ekibi çok güzeldi. Halkta...
  • Abdullah Aydın: “Emek en yüce değerdir…̶ 1;emeğe saygı...
  • Esmanur: Hocam servis bence çok iyi
  • Barbaros Daruga: Gazoz tarihi ile ilgili çalışmalar yapmaktayım.Anamu...
  • vatandaş: Sayın MERÇED sorumluları, sayın Anamur kamu kurum yetkilileri başta...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Demir Ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
  • vatandaş: Yerel seçimlerde yıllarca görev almış hizmetler üretmiş olan Sayın...