GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

TOKİ’de ‘ek bütçe’ isyanı

15 Ağustos 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

15-agustos-20181001Anamur TOKİ konutları 1. Etap sakinleri, taksit ve aidat ödemelerini yapmakta zorlanırken, yönetimin getirdiği 544 bin liralık ek bütçeye karşı ayaklandı.

Daire sahiplerinin girişimiyle sağlık ocağı önünde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında etap sakinlerinin ek bütçeye yönelik yoğun itirazlarını dinleyen Yönetim Kurulu Başkanı İsa Kadiroğlu, yeni bir olağanüstü genel kurul için elinden geleni yapacağını söyledi.

Toplantıda, yönetimlerin sürekli yeni ödemeler çıkardığını ve toplanan paraların yararlı bir şekilde kullanılmadığından şikayet eden etap sakinlerinden bazıları yaşanan sorunlarla ilgili şunları söylediler:

DAİRE BAŞINA 1150 LİRA EK ÖDEME ÇIKTI

Ahmet Ali Süslü: “Büyük daireler aylık 101 lira, daha küçük olanlar ise 89 lira aidat ödüyorlar. 644 bin 500 liralık bir ek bütçe yapılmış. Bunu 566′ya bölüp 11 taksit yapmışlar ve bununla ilgili bilgilendirmeyi kapıya asmışlar. Bu ek bütçe ile daire başına yaklaşık 1150 lira para ödeyeceğiz. Bunun bir kereye mahsus olduğu belirtiliyor ancak bu bir kereye mahsus ödemeleri daha önce de yaptık.

Blok girişlerindeki şifreli sistemin şifresini belki de tüm Anamur biliyordu. Bunu kameralı diafonla değiştireceklerini söylediler. Biz her bloğun şifresinin değiştirilmesi ve sadece o blokta oturanların bilmesiyle bu sorunun çözülebileceğini söyledik. Ancak dar gelirli insanlar için yapılan bu konutlar Anamur’un en lüks sitesiymiş gibi görüntülü diafon sistemine geçiyoruz. Bunun bedeli 380 bin lira. Daha önce parasını bizim ödediğimiz şifreli sistem sökülüp atılıyor, yerine bu yeni sistem takılıyor. Bunların yanı sıra 80 bin lira kamera sistemi, 120 bin lira çatı tadilat ücreti, 20 bin lira arıtma revizyonu, 5 bin lira kırtasiye gideri gibi giderleden oluşan bir ek bütçe yapılmış. Burada ödeme gücü iyi olanlar var ama çilek, muz bahçelerine yevmiyeye giderek, asgari ücretin bile altında gelirle bu konutların parasını ödemeye çalışan insanlar var. Aylık 1200 lirayı aşan bu ödemeleri bu insanlar nasıl yapacak?

Yönetim bu ek bütçeyi iptal etse bir sorun kalmayacak ancak iptal edemeyeceklerini cayma bedeli ödemek zorunda kalacaklarını söylüyorlar. Bu da ek bütçeye konulan işlerin sözleşmelerinin yapıldığını gösteriyor.

Diğer taraftan danışmanlık şirketine de para ödeniyor ve sözleşme Nisan ayına kadar devam edecek.

TAKSİTLERİNİ BİLE ÖDEYEMİYORLAR

Habibe Durgut: “TOKİ’ye ilk yerleşenlerden biriyim. Eşimden ayrı yaşıyorum ve artık ben ödeme yapamıyorum.”

Esma Kaplan: “Biz asgari ücaretle çalışıyoruz. Aylık 850 lira taksit ödüyoruz. Aidat ödüyoruz bir de ek ücret ödüyoruz. Çatı, diafon yapılıyor, boyaya gerek yokken boya yapılıyor. Eski mermerleri söktüler, birinci etabın mermerlerini ikinci etaba, ikinci etabın mermerlerini birinci etaba taktırdılar. Gelip bunu herkes kontrol edebilir.”

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Cennet Kanat: “Sürekli aidatlar artıyor, sürekli ek bütçe ödüyoruz. Mali müşavirin yaptığı incelemede haracamalarda açıklar var. Artık bıktık. Bu yönetimi de bu bütçeyi de istemiyoruz. Her sene yatırım bütçesi adı altında bizden para toplanmasını istemiyoruz. Genel kurul için topladığım 200 imzayı kabul etmediler. Bütün bunların hepsini dosyalayıp savcılığa suç duyurusunda bulundum ve gerekirse mahkemeye taşıyacağım.”

YÖNETİM KEYFİ HARCAMA YAPIYOR

Adem Ali Keskin: “Benim binamda bir tek kırılan mermer görmedim. Ama bana bununla ilgili 82 lira ödeme çıkardılar. Çatılarda uçan, atan bir yer yok. Üç beş kiremit kırılmışsa değişmesi gerekiyorsa bu genel bütçeden karşılanabilir. Yönetim keyfi, hoyratça harcamalar yapıyor. Eğer bakım yapılması gereken bir yer varsa bu tespit edilip genel bütçeden bir pay ayrılabilir. Diğer taraftan aidatımı ödüyorum ama sürekli mesajla yeni ödemeler çıkarıyorlar. Bu ödemeleri yapabilen yapıyor, yapamayan borçlanıyor. Bilirkişi gelir bu çatılar vesaire ekonomik ömrünü tamamlamıştır derse yenilenir. Yönetim keyfi bir değişim yapıyor. Bunu neye göre yaptıklarını açıklamalılar. Su kesintileri yaşandığı zaman ek havuzlar devreye giriyor. Su lağım kokuyor, önce onu çözsünler. Bütçede ilaçlamadan bahsediliyor, ben belediyenin dışında ilaçlama yapan görmedim. Gübre alımı yapıldığı söyleniyor, ama burada gübrelenecek birşey göremiyorum ben.”

Murat Gazi Silahtar: Toplanan paralara karşılık yapılan işi gösteremiyorlar, faturaları gösteremiyorlar. Kazanlara iki tane boru taktılar hepsi bu. Para toplanmasını da istemiyoruz, yönetimi de istemiyoruz.

BURASI SİTE DEĞİL MAHALLE

Gönül Erdoğan: “TOKİ’yi bize site olarak yutturdular. Buranın bir site olması mümkün değil. Sitenin içinde okul, cami, sağlık ocağı olmaz. Siteye yabancılar giremez. Belediye ‘siz sitesiniz’ diyerek yollarımıza el atmıyor. Bizden çatı, asansör, kalorifer kazanları için çok fazla para istiyorlar. Biz buranın mahalle olmasını ve her binanın kendi kendini yönetmesini istiyoruz. 10 senedir para ödüyoruz sorunlar bitmiyor. Artık yeter diyoruz.”

İSA KADİROĞLU: “OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ, ADAY OLMAYACAĞIM”

Ersoy Eren başkanlığındaki yönetimin istifa etmesinin ardından yedek listeden yönetime gelen ve başkan olan İsa Kadiroğlu, etap sakinlerinin itirazlarını ve taleplerini dinledikten sonra yaptığı açıklamada, “1. Etap’ta oturan vatandaşlarımız yeni bir genel kurul istiyorlar. Bunun için imza toplamışlar. O imzaları bize getirecekler. Biz de yasalara uygun şekilde yapmamız gereken her türlü kolaylığı yapmaya hazırız. Genel kurula gidilmesi için elimden geleni yapıp arkadaşlarımızın önünü açarım. Ancak aday olmam” dedi.

“BU EK BÜTÇEYİ BİZ YAPMADIK, KARARLARIN ALTINDA İMZAM YOK”

Kadiroğlu, açıklamasının devamında, “Ek bütçeyi bizim yönetimimiz yapmadı. Daha önceki yönetim yaptı. Önceki yönetim istifa edince biz yedek üyelikten göreve geldik. Bütçeden de bütçe kapsamında yapılan harcamalardan da haberim yok ve o kararların altında imzam yok. Bu ek bütçenin kaldırılması konusunu da ilgili mevzuata göre araştıracağım” diye konuştu. 15-agustos-2018100215-agustos-2018101315-agustos-2018101215-agustos-2018100315-agustos-2018101115-agustos-2018100915-agustos-2018101015-agustos-2018100615-agustos-2018100515-agustos-20181008

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.