Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Abdülkadir Bulut anısına kütüphane açıldı

10 Ağustos 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

10-agustos-2018022Anamurlu şair Abdulkadir Bulut anısına Akine köyünde kütüphane açıldı.

Köy konağındaki kütüphanenin açılışına Belediye Başkanı Mehmet Türe, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Savaş Cingöz, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Dursun Yağmur, Kütüphaneler eski Genel Müdürü Gökçin Yalçın, Akine Muhtarı Süleyman Duman, Abdulkadir Bulut’un oğlu Ekim Bulut ve eşi, şair ve yazarlar Aydan Yalçın, Hasan Varol, Mehmet Şükrü, Ferhat İşlek ve Ahmet Eroğlu ile Akine köylüleri katıldı.

2 BİN KİTAP BULUNUYOR

Emekli öğretmen Şeref Koz, programın açılışında yaptığı konuşmaya, şairin “Karşı dağda ardıç torusu/ Toruda saklı bir kuş yavrusu/ Okuntuna karşılık olsun/ Oy gönderdiğim gül kurusu” dizeleriyle başlayarak, “Elbalak yayasının kekliğini, Torosların kekiğini, Anamur’un muzunu, al yazmalı Yörük kızını edebiyet dünyasına taşımış olan, ders kitaplarına şiirler vermiş olan eğitim kültür ve sanat adamı sevgili şairimiz Abdükadir Bulut anısına bir kütüphane açmak için onun çocukluğunun geçtiği ve bol bol izinin bulunduğu Akine köyünde toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Koz, 2 bin civarında kitabın bulunduğu kütüphaneye destek veren Şeyhoğlu ailesi, Sadet Bilir, Ali Bilir, Anamur Atatürkçü Düşünce Derneği, Anamur Yardım Sevenler Derneğine ve Kütüphaneler eski Genel Müdürü Gökçin Yalçın, Tahsin Ünlü, Erse Enerji ve Durmuş Deniz ve muhtar Süleyman Duman’a teşekkür etti.

EKİM BULUT: “ONURLANDIK”

Şairin oğlu Ekim Bulut, Abdulkadir Bulut’un doğup büyüdüğü topraklarda yoğrulmuş ülke sevdalısı bir insan olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu kütüphaneye babamın adının verilmesi beni ve ailemi onurlandırdı ve mutlu etti. Biz onu erken kaybettiğimiz için çok şey paylaşamadık. Ama sizlerin sayesinde onunla ilgili çok şeyler öğrendik. Keşke biz de onu tanıyabilseydik ve keşke O da burada olsaydı. Abdulkadir Bulut, şefkatli bir baba, kendisini eğitime adamış vatan sevgisiyle dolu bir insandı. Halkın sesi olma ve toplum düşünsel gelişimine katkıda bulunmak için şiirler yazdı. Bu kütüphaneye isminin verilmesiye sonsuza kadar yaşayacak. Bunun için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.”

Programda, Emekli öğretmen Süleyman Deniz de çocukluklarının birlikte geçtiği şair Abdulkadir Bulut’un Akine’den şiir kitaplarına uzanan yaşamından anılar ve bilgiler aktardı.

AYDAN YALÇIN: “ABDÜLKADİR BULUT TOROSLAR’IN YÖRÜKOĞLU’DUR”

Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği (ÇAĞŞAD) yönetim kurulu üyesi Aydan Yalçın ise Şair Abdülkadir Bulut’un köyünde, onun köylüleriyle bulunmaktan, soluduğu havayı solumaktan duyduğu memniyeti dile getirerek şunları söyledi:

“Akdeniz kavganın, direncin, umudun ülkesidir. Abdülkadir Bulut bir Akdenizlidir. Toroslar’ın Yörükoğlu’dur. Yörük olmak özgür olmak demektir. Gücünü, sabrını dağlardan almak demektir. Gözünün ferini, nazarını dağlara akıtmak demektir. Aşkını ve acısını, özlemini ve coşkusunu ıstardaki çula ilmik ilmik nakışlamak demektir. Kısacası Yörük olmak ‘Ferman padişahınsa dağlar bizimdir’ demektir.

Abdülkadir Bulut şiirleri samimiyetini Akdeniz insanından, yüceliğini Toros Dağları’ndan, asiliğini yörük kültüründen, coşkusunu Dragon Çayı’ndan, güzelliğini ise Anamur’dan almaktadır.”

Yalçın, konuşmasının sonunda şairin ‘Bağrış çığrış içinde’ adlı şiirini okudu.

HASAN VAROL: “İYİ Kİ TOPRAĞIMIZIN SÖZCÜKLERİNİ ŞİİRLERİNDE GEÇİRDİ”

Şair Hasan Varol da kendisi de Yörük olduğu için Abdülkadir Bulut’un şiirlerinden çok etkilendiğini ve şiir yazmaya başlamasında büyük etkisi olduğunu belirterek, “Bu kütüphanenin açılışı dolayısıyla onunla birlikte zaman geçirmiş olan bizler bir araya gelme fırsatı bulduk. Kendisini saygıyla anıyorum. İyi ki vardı, iyi ki bizim toprağımızın sözcüklerini şiirlerinde geçirdi. Ilgın ağaçlarından, günlük ağaçlarından, ardıç ağaçlarından söz eden Abdulkadir Bulut hiç unutulur mu” diye konuştu.

Programın son bölümünde kütüphanenin kuruluş süreci hakkında bilgi veren şair Ferhat İşlek, “Bu kütüphanenin canlı tutulmasını ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Ayrıca bununla kalmayıp kütüphanenin Şair Abdülkadir Bulut Anı Evi’ne dönüşmesi için de çalışmalıyız. Şairin eşyaları ve eserlerinin yer alacağı bir anı evi yöre kültürüne ve turizmine de katkı sağlayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılış yapıldı. Daha sonra Akine muhtarlığı tarafından davetlilere ikramlarda bulunuldu.

AKŞAM ANMA ETKİNLİĞİ

Anamurlu Şair Abdülkadir Bulut için akşam iskeledeki amfi tiyatroda Kültür Derneği tarafından anma etkinliği gerçekleştirildi.

Kütüphane açılışına katılan protokol, anma etkinliğine de katıldı. Belediye Başkanı Mehmet Türe, Dernek Başkanı Yaşar Alıcı ve diğer konuşmacıların Abdülkadir Bulut’u andığı gecede daha sonra şairler ve yazarlar tarafından Bulut’un şiirleri okundu.10-agustos-201802110-agustos-201801110-agustos-201801210-agustos-201801310-agustos-201801410-agustos-201801510-agustos-201801610-agustos-201801710-agustos-201801810-agustos-201801910-agustos-201802010-agustos-201802410-agustos-201802510-agustos-201802610-agustos-2018027

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.