Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Balık çiftliklerine karşı imza, krediye onay

01 Ağustos 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

1-agustos-2018006Anamur Belediye Meclisi, Ağustos ayı toplantısında balık çiftlikleri projelerinin iptal edilmesi talebiyle ilgili makamlara iletilmek üzere ortak imzayla bir yazı hazırladı. Mecliste ayrıca oy çokluğuyla tüm mahallelerin asfalt işlerinde kullanılmak üzere Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye 8 milyon lira kredi kullanma yetkisi verildi.

NURCAN KARAKAYA İÇİN SAYGI DURUŞU

Belediye meclisinin Ağustos ayı toplantısının açılışında Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin davetiyle Hakkari’deki bombalı terör saldırısında şehit olan Nurcan Karakaya ve bebeği için saygı duruşunda bulunuldu.

5 ÜYE KATILMADI

Meclis üyeleri Yılmaz Bulut, Cengiz Pınar, İbrahim Çıtırkı, Ahmet Karan ve Derya Tuna Karan’ın mazeret bildirerek katılmadığı toplantıda, balık çiftlikleri projelerinin iptalini talep eden yazı Başkan Mehmet Türe ve üyeler tarafından imzalandı. Yazının ilgili makamlara gönderileceği kaydedildi.

BALIK ÇİFTLİKLERİNE KARŞI ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER HATIRLATILDI

Toplantıya katılan üyelerin imzaladığı yazıda şöyle denildi:

“İlçemiz Demiören Mahallesi Melleç Mevkii’ne 7 özel firma tarafından Balık Çiftlikleri kurulması planlanmaktadır. Adı geçen bölge, nesli tehlike altında olan Akdeniz Foku ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama ve üreme alanıdır. Ayrıca bu bölge Mersin Melleç Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.

Yine bu bölge, Akdeniz´in kirlenmeye karşı korunmasını içeren kıyıdaş ülkeleri ve kentleri kapsayan Uluslararası  Barcelona Sözleşmesi ve Avrupa´nın yaban hayatı ve yaşam alanlarını korumayı içeren Bern Sözleşmesi, nesli tehlikede olan yabani bitki ve hayvan türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin Citnes Sözleşmesi uyarınca ve ayrıca 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 4915 sayılı Kara Avcılığı ve 2872 sayılı Çevre Kanunları ile de ulusal düzeyde koruma altına alınmıştır.

MELLEÇ KOYU 1. DERECE TURİZM BÖLGESİ

Bu nedenle,1. Derece Turizm Bölgesi olan Melleç Koyu’na yapılması planlanan balık çiftliklerinin doğaya, çevreye ve Anamurumuzun turistik geleceğine vereceği zararlar ortadadır. Gazipaşa Havaalanının açılması, D-400 karayolunun yapılması, KKTC ile ilişkilerimizi canlandıracak yeni Anamur İskelesi ve Gümrük Kapısı yapımı ile birlikte Anamur ve çevresi turizm açısından ulusal ve uluslararası bir öneme sahip hale gelmiştir. Orta Akdeniz’in parlayan yıldızı Anamur’un, önümüzdeki yıllarda turistik kalkınma açısından değerleneceği öngörülmektedir.

PROJELER İPTAL EDİLMELİ

Anamur Belediye Meclisi Üyeleri olarak, Anamur Turizmine zarar verecek, besin değeri güvensiz olan, denizimizi kirletecek, ekosistemimizi ve sağlığımızı bozacak olan balık çiftliklerinin kurulmasını istemiyoruz. Yetkililerden Anamur halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftlikleri projesinin iptalini talep ediyoruz. ”

BAŞKAN TÜRE’YE 8 MİLYON LİRA KREDİ KULLANMA YETKİSİ GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda, gündeme alınan ek maddede ise tüm mahallelerin asfalt yapım ve onarım işlerinde kullanılmak üzere 8 milyon lira kredi çekilmesi için Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye yetki verilmesi konusu görüşüldü.

TÜRE: ‘EN AZ BORÇLU BELEDİYELERDENİZ, ÖDEME GÜCÜMÜZ VAR’

Başkan Türe, Anamur Belediyesi’nin Türkiye’deki en az borçlu belediyelerden olduğunu belirterek, “Bu krediyi ödeyebilecek durumda olduğumuz için talep ediyoruz. Bu kredi ile tüm mahallelerimizin asfalt sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Asfalt hizmeti için nakit para gerekli. Bu nedenle kredide ısrar ediyoruz. Evet bir miktar faiz ödeyeceğiz ama faiz ödenecek diye vatandaşı hizmetten mahrum edemeyiz. Anamur’a yapılacak bu hizmete tüm belediye meclisinin destek vermesini diliyorum” dedi.

CHP’li üyeler Ali İlhan Ayhan ve Selahattin Özilice de söz alarak kredi kullanılmadan hizmet yapılması gerektiğini belirterek, daha önce de meclise gelmiş olan bu talebin tekrar getirilmesinin doğru olmadığını savundular.

10 KABUL, 9 RET, 1 ÇEKİMSER

Ardından yapılan oylamada oy çokluğu ile Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye 8 milyon lira kredi kullanma yetkisi verildi. Oylamada 10 kabul oyuna karşılık 9 ret ve 1 çekimser oy kullanıldı.

Oylamanın ardından söz alan Meclis Üyesi Hatice Bozkurt Kutlutürk, kredi kullanmak yerine belediyeye gelir getirici projeler üretilmesi gerektiğini söyledi.

Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit ise Kutlutürk’ün 3 yıl önce belediyeye gelir getirmesi için meclis gündemine alınan beton santrali projesine ‘hayır’ dediğini hatırlatarak, “Kendi kendisini tekzip ettiği için sayın Kutlutürk’e teşekkür ederim” dedi. 1-agustos-20180071-agustos-20180101-agustos-20180111-agustos-20180091-agustos-20180131-agustos-20180081-agustos-2018012

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.