GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Motosikletçilere kask

08 Mayıs 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

7-mayis-201810737-mayis-20181081Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği, 30 motosiklet kullanıcısına kask hediye etti.

Cumhuriyet meydanında düzenlenen kask dağıtım töreninde konuşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Göngör, “Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Toplumda farkındalık yaratmak motosiklet kullanıcıları ve trafikteki diğer sürücülerin dikkatini çekmek için bir araya geldik” dedi.

Motosiklette güvenliğin, dolayısıyla kaskın çok önemli olduğunu vurgulayan Güngör, “Motosikletlerin kaportası, tamponu bulunmuyor. Kaza anında ilk darbeyi kullanıcı alıyor. Bu nedenle özellikle motosiklet kullanıcılarının trafikte kurallara uyması ve dikkatli olması gerekiyor. Ben göreve başlayalı 8 ay oldu ve ilçemizde maalesef kask kullanımı yok denecek kadar az. İlçemizde hiçbir vatandaşımız beni kasksız motosiklete binerken görmedi, görmeyecektir. Çünkü ben, motosiklete binerken can güvenliğini ön planda tutuyorum. Güvenlik her şeyden önce gelir” dedi.

“ARAÇ SAYISI ÇOK FAZLA”

Anamur’da araç sayısının çok fazla olduğunu vurgulayan Göngür, “52 kilometrekarelik bir alanda bulunan ilçemizde 8 bin 431 tane kayıtlı motosiklet var. 4 bin 445 kamyonet, bir o kadar da otomobil var. Yani birim metrekareye düşen motosiklet ve araç sayısı çok fazla. Herkes varmak istediği yer bir an önce ulaşmak istiyor ve hız yapıyor. Küçücük bir alana bu kadar araç düştüğünde ve kurallara uyulmadığında bunun sonuçları çok ağır olabiliyor” diye konuştu.

4 AYDA 38 KAZA

Geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk 4 ayında motosikletlerin de karıştığı trafik kazaları ile ilgili istatistikleri açıklayan Göngür, şu bilgileri verdi:

“2017 yılı içinde sadece Anamur merkezde polis sorumluluk bölgesinde motosikletlerin karıştığı 130 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda 163 kişi yaralanmış ve üzülerek söylüyorum bir tanesi ölümle sonuçlanmış. 2018 yılının ilk 4 ayında ise motosikletin karıştığı 38 tane yaralamalı trafik kazası meydana geldi, 3 kişi olay yerinde olmasa da kaldırıldıkları hastanelerde yaşamını yitirdi. Ayrıca vücudunda kalıcı hasarlar oluşan vatandaşlarımız da var.”

“EL BİRLİĞİ İLE DAHA HUZURLU VE GÜVENLİ TRAFİĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Motosiklet kullanıcılarıyla bir araya geldiğinde bazı konulara dikkat çektiğini ifade eden Güngör, şöyle devam etti:

“Motosiklet sevenlerle bir araya geldiğimde kendilerine, şu uyarıyı yaptım; ‘Bizim sizin motosiklete binmenizle, dolaşmanızla, gezmenizle ilgili bir problemimiz yok. Ancak, kurallara uymadığınız için, çevreyi rahatsız ettiğiniz için, kendinizin ve başkalarının hayatını tehlikeye attığınız için endişeliyiz” dedim. Bu noktadan bakarsak, iğneyi önce kendimize batırmalıyız. En başta kurala kendimiz uyacağız. Yunuslarımız, Şahinlerimiz uyacak. Elbirliği ile daha güvenli, daha huzurlu, kurallara daha çok uyan bir Anamur için seferber olacağız. İnşallah bugün bir dönüm noktası olacak. Bu kapsamda motosiklet kullanan ama kaskı olmayan, ehliyet sahibi, hiç ceza yememiş 50 arkadaşımıza kask dağıtacağız.”

SPONSORLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

Konuşmanın ardından kaskların temini için sponsor olan Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin, Tezcanlar Firması Sahibi Mustafa Tezcan, TÜVTÜRK İşletmecisi Hakan Böyükocak ve İşadamı Ali Yücelen adına Fikret Petrol Yetkilisi Hakan Aksungur’a Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu tarafından teşekkür belgesi sunuldu.

Daha sonra motosiklet kullanıcılarına kaskları dağıtıldı ve polislerin de katılımıyla şehir turu atıldı.7-mayis-201810827-mayis-201810747-mayis-201810757-mayis-201810767-mayis-201810777-mayis-201810787-mayis-201810797-mayis-201810837-mayis-20181084

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...