Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Başkan Türe, gazetecilerle bir araya geldi.

10 Ocak 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

10-ocak-2018001Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Türe, Burhanettin Kocamaz Tesisleri’ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, 1961 yılında kazanılan hakların artarak devam etmesini diledi ve şunları söyledi:

“1971 yılındaki basına uygulanan ambargo, engellemeler inşallah tekerrür etmez. Basın demokrasiyle yönetilen ülkelerde gerçekten çok önemli. Ama diktayla yönetilen ülkelerde basının misyonu,vizyonu tartışılır.

Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak demokrasiyle yönetilen, vatandaşların demokratik haklara sahip olduğu bir ülkeyiz ve basının ayrı bir yeri ve önemi var. Basın özgürdür, bağımsızdır. Basın yasasında basın mensuplarının hakları korunmuştur. Bu hakların hukukçular tarafından, devletin idarecileri tarafından göz önünde bulundurulması arzu edilir, beklenir.

Tabi bu olay çift taraflıdır. Basın açısından baktığımızda, doğru, tarafsız, objektif haber basının şerefidir. Etki altında kalmayan, vicdanıyla cebi arasında sıkışıp kalmayan, basın özgürlüğünü vatandaşların bilgi edinmesi, öğrenmesi ve haberdar olması yönünde kullanan basın ordusu bizi mutlu eder.

8 yıldır Anamur’daki yerel basın üzerine koyarak gelişim gösteriyor. Kişilik haklarına dikkat ediyor ve yasal sorumluluklarını biliyor. Özellikle yalan haber konusunda çok hassas davranıyorsunuz.

Yerel basının bir takım sıkıntıları var. Ekonomik sıkıntılar var, fiziki sıkıntılar var, ulaşım ve ekipman sıkıntıları var. Büyük zorluklarla görev yaptığınızın farkındayım. Belediye olarak, belediye başkanı olarak bu konuda yasaların izin verdiği ölçüde yerel basına destek oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz. “

“ORTADOĞU’DAN SONRA TÜRKİYE’Yİ PARÇALAMAYI AMAÇLIYORLAR”

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun çok iç açıcı olmadığını vurgulayan Türe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskiden karşımızda bir terör örgütü varken günümüzde artık karşımızda süper güçlerin alenen silah vererek desteklediği, bağımsız Kürdistan hayali taşıyan bir oluşum var. Ve artık Ortadoğu’nun ardından Türkiye’nin parçalanması gerektiğini alenen söylüyorlar. Bunun da hazırlıklarını yapıyorlar. 15 Temmuz’da olduğu gibi içerideki hainlerle işbirliği yapan dış güçlerin ülkemizi parçalamaya doğru hızla gittiklerine şahitlik ediyoruz. Ülkede ekonomik ve siyasi sıkıntının yanı sıra terör ve güvenlik sorunu var. Ötekileştirilen, kamplaştırılan insanların birbirine güven sorunu var. Hukuk sorunu var. Bu sorunlar bir siyasi partinin sorunu değildir. Bir siyasi partinin çözeceği sorunlar da değildir. Mevcut hükümetin kendi başına altından kalkacağı bir sorun değil. Onun için artık ülkemizdeki her vatandaşın siyasi görüşünü bir kenara bırakarak, omuz omuza vererek ve bu ülkenin her bir noktasındaki görevlilerine sahip çıkarak, ülkemizin derdiyle dertlenmemiz gerekiyor. Siyaset araçtır, amaç memlekete hizmettir. Ülke kötü bir duruma geldiyse bunun seyredilmemesi gerekiyor. Bunun bir partiye mal edilmemesi gerekiyor.  Tabi ki iktidar, muhalefet tarafından eleştirilecek. Ancak bu eleştiri ülkemizin içerideki ve dışarıdaki düşmanlarına koz verecek şekilde olmamalı. Yapıcı eleştirici olmamalı. Bölücülerin ekmeğine yağ sürecek siyasi kavgalar, hakaretler olmamalı. Tüm siyasi liderlerin tabana örnek olacak şekilde, vatandaşları birleştirici bir dil kullanmalarını temenni ediyoruz. Artık bu ülkenin insanlarının yüzünün gülmesi gerekiyor. 2018 yılında bunu bekliyoruz. Biz de Anamur’da özellikle milli meselelerde siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olarak birlik beraberlik içerisinde olmalıyız.”

“2019 İYİ PARTİ’NİN YILI OLACAK”

İyi Parti’de teşkilatlanma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Türe, “İyi Parti’nin 2019 yılına güçlenerek ilerlediğini, vatandaşın gözünde kurtarıcı bir parti olduğunu görüyoruz. 2019 İyi Parti’nin yılı olacak. İyi Parti’nin yılı olması ülkenin hayrınadır, iyiliğinedir. Anamur’daki ilçe teşkilatımızı Erdal Bulut başkanlığında oluşturduk ve binamızı da hazırladık. Önümüzdeki günlerde aktif olarak çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

AGC BAŞKANI CÖMERTLER: “BASIN BAYRAMINI BURUK KUTLUYORUZ”

Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler de Başkan Türe’ye daveti için teşekkür etti ve basın mensuplarının bayramını kutladı.

Cömertler, gazeteciler bayramını buruk kutladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“FETÖ/PDY davaları haricinde onlarca meslektaşımız hapis yatarken, kimisi görev şehidi olurken, kimisi sosyal haklarını alamazken,emekleri sömürülürken bu bayramı buruk kutluyoruz. Bir araya geldiğimizde bu konuları da etraflıca konuşabilmeliyiz. Ulusal basın, özellikle ajans muhabirlikleri vasıtasıyla Anadolu basınından besleniyor. Ancak ne yazık ki arkadaşlarımız hak ettikleri değeri görmüyorlar. Bir anlamda ulusal basın, yerel basının emeğini sömürüyor. Bizler haklarımızı elde edebilmek, gündemi belirleyebilmek için daha fazla bir araya gelmeliyiz.”

CEMİYETE YER TAHSİSİ SÖZÜ

Cömertler, cemiyete bir yer tahsisi için de Başkan Türe’den söz istedi. Başkan Türe de bu yıl içinde cemiyete bir yerer tahsis edilmesi için söz verdi.

Etkinliğin sonunda Başkan Türe, basın mensuplarına çiçek ve hediye verdi, toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.10-ocak-2018002

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Çok güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Emeği geçen herkesi...
  • Alpay botasun: Merbaha. İbrahim Şener Gökmen beyle iletişim kurmak istiyorum...
  • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
  • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY:
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
  • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
  • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...