GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Prof. Dr. Hasan Bahri Anamur yaşamını yitirdi.

27 Kasım 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Yazar, çevirmen, eleştirmen ve öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bahri Anamur, 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Merhum Süreyya Anamur’un oğlu, Hasan Bahri Anamur’un cenazesi Teşvikiye caminde kılınan namazdan sonra zincirli kuyu mezarlığına defnedildi

HASAN BAHRİ ANAMUR KİMDİR

1940′da Ankara’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni (1959) ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsünü bitirdi (1965) ve aynı Kürsüye asistan atandı (1965). Doktor (1971) ve doçent (1979) oldu. Uludağ Üniversitesi’ne geçti. Profesör oldu (1989). Üniversitede Gösteri Sanatları Etkinliği’ni kurdu (1983). Topluluk Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarının da katkılarıyla Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir’de “Keşanlı Ali Destanı”, Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”, “Barış”, “Fizikçiler”, “Kel Şarkıcı” gibi oyunlar sahneledi. Fransa’da François - Rabelais (Tours) Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde konuk profesör olarak ders verdi (1991). Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim-Tercümanlık Bölümünü kurdu (1992) ve 2003 yılına kadar başkanlığını yaptı.

Aynı yıl kendi isteğiyle emekli oldu. Aynı Bölümde ders vermeye devam etmektedir. 1992 yılında Fransız hükümetinin “palmes académiques” nişanını aldı. 2001-2006 yılları arasında Afife Jürisi Seçici Kurul üyeliği yaptı. 2001-2002 mevsiminden beri “Radikal” gazetesindeki köşesinde oyun eleştirileri yazmaktadır. “Tiyatro… Tiyatro” dergisinde ve başka kaynaklarda da tiyatro üzerine incelemeleri yayınlanmaktadır.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi; PEN üyesi; Çeviri Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu başkanı; FİT (Uluslararası Çevirmenler Federasyonu) Yürütme Kurulu Üyesi; SİEG (Uluslararası Giraudoux İncelemeleri Derneği) onursal başkanıdır.

İlgi alanlarında 200′ün üzerinde ulusal ve uluslararası yayını ile kitap ve oyun çevirileri vardır.

27-kasim-201700127-kasim-2017015

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar