Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Çiftçi erken emeklilik istiyor

05 Temmuz 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

5-temmuz-2017010AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Anamur Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Doğan, odaya gelişinde Başkan Ahmet Şeref Gümüş ve yönetim kurulu ve üyeleri tarafından karşılandı ve kurban kesilerek dua edildi. Gösterilen ilgiye teşekkür eden Doğan,

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, ziyarette yaptığı açıklamada, “Anamurlu olduğunuz için sizi de ilimizin bir milletvekili olarak görüyoruz ve istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Oda olarak bizlere yaptığınız katkılar nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

Anamur ekonomisinin muz bağlı olduğunu ifade eden Gümüş, “Yerli muza gümrük vergisi oranı ile sağlanan korumanın devam etmesi çok önemli. Biz bunun devam ettirilmesini istiyoruz. Bu konuda şu anda bir sıkıntımız yok ve sizlere güveniyoruz” diye konuştu.

Gümüş, örtü altı üretim yapan çiftçilerin risk altında olduğunu ve erken emekli olmaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Nasıl ki maden işçileri, röntgen teknisyeni erken emekli oluyorsa örtü altı işçileri de aynı risk kapsamına alınmalı ve en az 5 yıl erken emekli edilmeli. Seralarda çalışanlar gerçekten büyük zorluk yaşıyorlar. Birçok çiftçimizde astım ve benzeri rahatsızlıklar sıkça görülüyor. Bizim bu konuda bir çalışmamız var. Avrupa ülkelerinde bu uygulamanın örnekleri var. Araştırmalarımızı tamamladığımızda hazırladığımız raporu hem genel merkezimize hem ilgili bakanlıkları sunacağız. Size de bu çalışmayı sunarak sizden destek istiyoruz.”

Kendisine gösterilen ilgiye ve karşılamaya teşekkür eden Milletvekili Ayşe Doğan da, “Ben ayağıma kurban kesilmesini istemem. Ancak ülkemizin bereketi, esnafımızın bereketi için dua edildi ve o anlamda ben kabul ettim. Şahsım adına olmadığının bilinmesini isterim. Rabbim kabul etsin” dedi.

Anamur’da doğup büyüdüğünü ve her köyde akrabasının bulunduğunu ifade eden Doğan, şunları söyledi:

“Beni de ailem burada muzdan portakaldan kazandıkları gelirlerle okuttular. Eşim ve beni okutan öğretmenlerimize selamlarımı sunuyorum. Ankara’da diş hekimi olarak Ankara’da görev yaptıktan sonra ülkemizin bir başka güzel şehri Tekirdağ’a yerleştik. Rabbim nasip etti milletvekili olduk. Her bölgeden talebe gücümüz yettiğince destek veriyoruz. Anamur’un sorunlarının çözümüne de teşkilatımızla, milletvekillerimizle ve bakanlarımızla destek veriyoruz.”

Yerli muzun tanıtım çalışmalarının artması gerektiğini ifade eden Doğan, “Muz hepimiz için çok önemli. Şu anda bir sorun yok. Ancak Anamur Muzu’nun daha çok reklamanı yapmamız lazım. Bizlere gönderdiğiniz muzları dağıtarak tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Ama özellikle televizyonda yerli muzun reklamının yapılması gerekiyor. Ben ilgililere bunu teklif edeceğim. Ayrıca bu konuda oluşturacağınız dosyayı alıp elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Doğan, çiftçilerin erken emekliliği için de detaylı çalışma yapılması gerektiğini ifade ederek, “Çalışmanızı tamamladığımızda elimizdeki bilgileri ilgili bakanlıklara sunarız. Bu konu Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiriyor. Bu anlamda zor bir konu. Ancak eğer elimizde yeterli veri olursa talebimizi daha net dile getirip ısrar edebiliriz” diye konuştu.

Ziyarete katılan muhtarlar ise köylerde elektrik sorununun gün geçtikçe arttığını belirterek, bu konuda destek istediler. Muhtarlar, köylere elektriğin aynı hattan dağıtıldığını belirterek, bir köydeki arıza nedeniyle o bölgedeki tüm köylerin elektriksiz kaldığını, 1980’lerden kalan trafoların yetersiz olduğunu söylediler.

Milletvekili Ayşe Doğan, bu şikayetleri Enerji Bakanlığı yetkililerine telefonla bildirdi ve kendilerine dönüş yapılacağını söyledi.5-temmuz-20170085-temmuz-2017009

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..