GÜNDEM-YAŞAM, SPOR Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Uluslararası Mersin Bisiklet Turu başladı

21 Nisan 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

21-nisan-2017100221-nisan-20171003Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mersin Uluslararası Bisiklet Turu ’Tour Of Mersin’in birinci etabı Anamur ilçesinden başladı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurul Üyesi Mehmet Zeki Kutlu, start öncesi düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu tür organizasyonlarda rüştünü kanıtlamış bir ülke olduğunu beliretrek, “Kalite çıtasını her yıl biraz daha yükselten Uluslararası Mersin Bisiklet Turu’nu burada yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Federasyonlarla yerel yönetimlerin güçlü işbirliği bu tür organizasyonları ortaya çıkartıyor. 6 yabancı, 5 Türk takımı mücadele edecek. Çıta yükseldikçe umarım Mersin’den de kulüplerimiz bu yarışlarda pedal çevirecektir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Mersin Bisiklet Turu etaplarının zorluğuna dikkat çekerek, “Parkur ne kadar zorsa kalitesi de o kadar yüksek demektir. Göreve geliğimizden bu yana sporun barış, kardeşlik ve kültür kaynaşması olduğunu biliyoruz ve bunun için yoğun gayret içerisindeyiz. Göreve geldiğimizde söz verdiğimiz gibi Mersin’i bir uluslararası tam maratona kavuşturduk. Yine söz verdiğimiz gibi Mersin’i bir uçtan bir uca katedecek bisiklet turuyla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bu yıl üçüncüsü düzenleniyor. Bütün mali yükünü belediyemizin çekiyor ancak Valiliğimizin himayesinde bütün kurumlarımızla işbirliği içinde gerçekleştiriyoruz. Mersinimizin tanıtımında çok önemli bir obje olacak bu yarışın başarılı geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ise “Bu sene çıkışımızı şehir merkezinden ayarladık. Malaklar, Ferizler, Bahşiş ve Evciler köylerinden geçecek bir parkur oluşturduk. Bu faaliyet için Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Fedarasyon Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu organizasyon Anamur için bir farkındalık oluşturdu. Tüm dünyada ses getiren bir organizasyon oldu. Anamur’a, Mersin’e ve Türkiye’ye fayda getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Takımlara Anamur muzu ikram eden Türe, “Bu muzdan yiyen yarışı kazanır” dedi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen turun genel klasman birincisi Torku Şeker Spor Continental takımından Nazım Bakırcı ise “Geçen yıl ilk kez katıldım ve şampiyon oldum. Bu yıl da bunu tekrarlamak için geldim buraya. Parkurda bazı değişiklikler var, özellikle yokuşlu bölümlerde. Bunların hepsine kitapçıklardan baktık, ezberimizi yaptık. Umarım istediğimiz sonucu elde edibiliriz” dedi.

Folklor gösterisinin ardından yarışın startı Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk tarafından verildi.

Vatandaşların yoğun ilgiyle izleyip sporcuları alkışlarla desteklediği yarışın 132,7 kilometrelik ilk etabı Gülnar-Yanışlı’da tamamlandı.

23 Nisan Pazar günü sona erecek yarışın etapları ve mesafeleri şöyle:

21 Nisan Cuma 2. etap: Aydıncık-Mersin (165,2 kilometre)

22 Nisan Cumartesi 3. etap: Tarsus-Mersin (146,8 kilometre)

23 Nisan Pazar 4. etap: Mersin-Mersin (143,6 kilometre)

BİRİNCİ ETAP DERECELERİ

Anamur’dan start alan yarışta, Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeden 10 takımın sporcuları pedal çevirdi.

Yarışmanın ilk etabında Hollanda’dan katılan Cyclingteam Join-s de Rijke takımının sporcusu Jan-Willem Vanschip birinci olurken, ikinci sırayı Türkiye’den Torku Şekerspor Continental Team sporcusu Nazım Bakırcı, üçüncü sırayı ise Belarus’tan Minsk Cycling Club sporcusu Siarhei Papok aldı.

Yokuş klasmanında Torku Şekerspor Continental Team sporcusu Nazım Bakırcı birinci, sprint klasmanında ise Cyclingteam Join-s de Rijke sporcusu Jan-Willem Vanschip birinci oldu.

Mersin Uluslararası Bisiklet Turu’nun Bozyazı Kapısı yarışını, Duabi’den Almansoori Ahmed birinci, Letonya’dan Smirnous Andris ikinci, Belarus’tan Bazhkoy Stanislay ise üçüncü sırada tamamladı.

Yarışın Anamur Kapısı turunda ise birinciliği Torku Şekerspor Continental Team takımından Rasim Reis elde ederken, Brisa Spor’dan Onur Balkan ikinci, yine Brisa Spor’dan Abdülkadir Kelleci ise üçüncü oldu. 21-nisan-2017100421-nisan-2017100521-nisan-20171006

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Özge Kılınç: Gürdal öğretmenim çok duygulandım. Ben, Anamurlu Özge Kılınç....
  • İsmail mert: Gürdal hocam kaleminize sağlık.Anamur Anadolu lisesinde ilk...
  • gürdal sümer: Adil Bey’in yazımı zevkle okuması bana en büyük ödül....
  • Adil Demir: Gürdal Abi;harika bir yazı zevkle okudum.Kalemine sağlık!Anı...
  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...
  • Adem seymen: Sayın kayınbabam, herzamanki gibi çok anlamlı ve akıcı...
  • Adil Demir: Hocam sinema geçmişini çok güzel güzel yorumlamışsınız.K...
  • Burcu Sümer: Eline yüreğine sağlık baba.Bir sinema tutkunu olarak zevkle...
  • Ayşe Derya Seymen: Babacığım yine mükemmel bir yazı olmuş.. ELİNE, KALEMİNE,...