GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da hortum muz seralarını yerle bir etti

11 Ocak 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

11-ocak-20170021Anamur’da meydana gelen hortumda çok sayıda muz serası zarar gördü.

Ören mahallesinde akşam saatlerinde meydana gelen hortumda, Karaağaç ve Karatefek mevkilerindeki muz seralarında hasar oluşurken meyveler de zarar gördü. Hortum bazı evlerin camlarını patlattı, elektrik tellerini kopardı ve bazı ağaçları da devirdi.

Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu, bölgede inceleme ve hasar tespit çalışmasına başladıklarını belirterek, “İki bölgede hortum oldu. Yaklaşık 400 dönüm civarında seramız tamamen göçtü. Arazide tespit çalışmaları 4 ekiple devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında net rakamı söyleyebileceğim. Biri iki gün içinde netleşecek hasar tespit raporlarını Valiliğe göndereceğiz” dedi.

Ekibiyle birlikte bölgede inceleme yapan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş de deniz üzerinden gelen hortumun bölgedeki seraları yerle bir ettiğini ifade ederek, “Üreticilerimizin kendi imkanlarıyla zararlarını telefi etmesi mümkün değil. Devletin elinin uzanması gerektiğine inanıyoruz. Sigortası olan üreticilerimizin sigorta şirketlerine müracaat etmelerini, olmayanların da hasar tespiti yaptırmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Gümüş, TARSİM yetkilileri ile de görüşerek bilgi verdiklerini ifade ederek, yetkililerin önümüzdeki günlerde Anamur’a gelerek inceleme yapacağını kaydetti.

Bölgedeki çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Anamur İlçe Başkanı Feyzullah Yılmaz ise “Gerekli tespitler yapılıyor. Akabinde bu yaranın sarılması için elimizden gelen neyse, gereken makamlara, sayın bakanımıza, vekillerimize burada yaşanan doğal afeti bildireceğiz. Gereken yardımları da talep edeceğiz” şeklinde konuştu.

Hortumda evinin camı patlayan Ümmü Ekiz de “Pencereden geldi. Bir anda ortalık allak bullak oldu. Kapılar pençeler açıldı. Camlar kırıldı, korktuk” dedi.

3 dönüm serası zarar gören ve sigortası olmayan üretici Hasan Ekiz de “Kredi verirlerse yeniden yapacağız, vermezlerse yapacak bir şey yok, kalacak. Ben bir emekli imamım” diye konuştu.

Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel de üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, incelemelerin bir an önce tamamlanarak üreticilere gerekli yardımların yapılmasını istedi.11-ocak-2017001111-ocak-2017006111-ocak-2017007111-ocak-2017008111-ocak-201700911-ocak-201701011-ocak-201701111-ocak-2017005111-ocak-201701411-ocak-201701211-ocak-201701311-ocak-20170031

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi!
  • Filiz AYDIN GÖK: Tarihle ilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği bir...
  • Gürdal Sümer: Hijyenik ve sağlık koşullarının yok sayılarak inşa edilen bu...
  • gürdal sümer: Sevgili Özge Kardeşim, mesajına o kadar sevindim ki anlatamam....
  • Özge Kılınç: Gürdal öğretmenim çok duygulandım. Ben, Anamurlu Özge Kılınç....
  • İsmail mert: Gürdal hocam kaleminize sağlık.Anamur Anadolu lisesinde ilk...
  • gürdal sümer: Adil Bey’in yazımı zevkle okuması bana en büyük ödül....
  • Adil Demir: Gürdal Abi;harika bir yazı zevkle okudum.Kalemine sağlık!Anı...
  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...