Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muz ithalatında Kırmızı Hat uygulaması başladı

15 Kasım 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

15-kasim-2016007Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yerli muz üreticilerinin talebi üzerine hükümetin muz ithalatında Kırmızı Hat uygulaması başlattığını bildirdi.

Gümüş, odada düzenlediği basın toplantısında, son günlerde muz ithalatında referans fiyatın delinmesi nedeniyle yerli muzda hızlı fiyat düşüşü yaşandığını belirterek, “Bu konuda hazırladığımız raporu yetkililere sunmak ve taleplerimizi iletmek üzere Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner ile Meclis Başkanımız Adem Çevik ve Yönetim Kurulu 2. Başkanımız Veli Savcı ile birlikte Ankara’ya gittik” dedi.

Ankara’da Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İthalat Genel Müdürü Kadir Bal, Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş ve TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüşerek rapor sunduklarını belirten Gümüş, şunları söyledi:

“Bakanlarımız ve diğer yetkililere, bakanlığın belirlediği 9,5-10 dolarlık referans fiyatın bir mahkeme kararı örnek gösterilerek delindiğini ve 18 kiloluk muz kolisinin 5 dolardan ülkeye sokulduğunu, bu fiyata yüzde 145,8’lik Gümrük Vergisi eklenmesine rağmen yerli muzdan daha ucuza piyasa sunulduğunu ilettik. Bu nedenle yerli muzun fiyatının hızlı şekilde düştüğünü ve üreticinin rekabet gücünü kaybettiğini anlattık.”

Yerli muz üreticisinin korunması için bazı talepleri yetkililere ilettiklerini ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:

“İthal muzun öncelikle denetimi daha fazla olan Kırmızı Hat’tan ülkeye girmesini ve gözetim uygulanmasını istedik. Ayrıca muz ithalatının büyük bölümünü karşılayan Ekvator ile önümüzdeki günlerde yapılacak Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinde muzun müzakere dışına çıkarılmasını talep ettik.”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bakanlar Elvan ve Çavuşoğlu ile diğer yetkililerin bu taleplerin yerine getirilmesi için hemen girişimde bulunduklarını belirten Gümüş, “İlk etapta denetimin artması için Kırmızı Hat uygulaması derhal başlatıldı. Önümüzdeki günlerde de gözetim uygulamasının başlayacak. Yerli muz üreticilerimizin içi rahat olsun. Muz piyasası birkaç gün içinde normale dönecek” dedi.

Gümüş, hükümet yetkililerinin kendilerine gösterdikleri ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Özellikle aynı zamanda Mersin milletvekili olan sayın Lütfi Elvan ile kendisi de bir muz üreticisi olan sayın Mevlüt Çavuşoğlu sorunlarımızın çözümü için önemli adımlar attılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Basın toplantısına Meclis Başkanı Adem Çevik ve Yönetim Kurulu 2. Başkanı Veli Savcı ile yönetim kurulu üyeleri Üstün Atalay ve Mehmet Cop da katıldı.15-kasim-201601615-kasim-201600815-kasim-201600415-kasim-201600615-kasim-2016005

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...
  • Adem seymen: Sayın kayınbabam, herzamanki gibi çok anlamlı ve akıcı...
  • Adil Demir: Hocam sinema geçmişini çok güzel güzel yorumlamışsınız.K...
  • Burcu Sümer: Eline yüreğine sağlık baba.Bir sinema tutkunu olarak zevkle...
  • Ayşe Derya Seymen: Babacığım yine mükemmel bir yazı olmuş.. ELİNE, KALEMİNE,...
  • Ergun Nuhut: Şu an saat 03.45. 11 Mayis 2022… Yazıyı büyük bir keyifle...
  • m.keskinaslan: çok güzel ,devamı gelir insaallah.
  • Halil Ünal: Gürdal hocam, kalemine, eline ve emeğine sağlık.Ne kadar güzel...
  • Ayşe Derya Seymen: Muhteşem bir yazı.. Kalemine yüreğine sağlık babacığım.. O...