GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muzdaki düşüş üreticiyi endişelendirdi

10 Kasım 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

10-kasim-2016002Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, muz fiyatının son günlerde 1,5 liraya kadar düştüğünü belirterek, “Dolar 2,80 lira iken muz 2,5 liraydı. Şimdi dolar yükseldi ama muz tam tersine düştü. Üretici mağdur oluyor” dedi.

Güzel, Akdeniz Postası’na yaptığı açıklamada, ithal muz girişinin yeterince denetlenmemesi nedeniyle son günlerde yerli muz fiyatının hızlı bir şekilde düştüğünü belirterek, “Geçtiğimiz 7 yılda fiyatlar hiç bu kadar düşmemişti. Bu düşüş sürerse yerli üretici büyük zararlara uğrayacak” dedi.

Çiftçilerin bu hızlı düşüş nedeniyle eylem yapmak istediklerini ifade eden Güzel, “Çiftçiler eylem yapmak istediler, ama biz bu durumun geçici olduğunu, düzeleceğini söyledik. Yetkililere taleplerimizi ilettik. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan konuya müdahil oldu. Kısa süre içerisinde çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Güzel, Dolara bakıldığında yerli muzun en az 3 lira olması gerekiğini savunarak, “Çünkü dolar 2,80 iken muz 2,5 liraydı. Dolar yükseldi, ancak muz 1,5 liraya düştü. Üretim maliyetine muz satıyoruz. Bankalara ve esnaflara borçları olan çiftçilerimiz çok mağdur durumda. 500 bin kişiye istihdam sağlayan bu sektörü ayakta tutmamız lazım” şeklinde konuştu.

Güzel, turfanda meyveler pazarda iken 20 kiloluk ithal muz kolisi 115 liraya piyasaya girerken, turfanda meyve sezonunun bitmesiyle muzun daha yüksek fiyata pazara girmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ancak şu anda ithal muzun kolisi 40-50 liraya piyasaya giriyor. Bu da bizi zor duruma sokuyor. Bunun önüne geçmenin yolu da ithal muzun sadece Mersin’de kurulacak Muz İhtisas Gümrüğü’nden ülkeye girmesi. Yani bu gümrükten girdiğinde ithal muz hem kayıt altına alınacak hem de devlet gümrük vergisi gelirinden olmayacak. Denetim artacak ve kaçak girişinin önüne geçilecek. Bizim yetkililerden öncelikli isteğimiz bu.”

Türkiye’nin yıllık muz tüketiminin 420 bin ton olduğunu, bunun 270 bin tonunun yerli üretimden karşılandığını anlatan Güzel, şöyle devam etti:

“Bölgemizdeki diğer ilçelerde de muz üretimi artıyor. Ayrıca, kapalı devre sulama sistemi sayesinde de Anamur’da muz üretimi artacak. Biz tüketimin tamamını karşılamaya talibiz. Ancak üreticiye özellikle kredi kullanımında bazı kolaylıklar sağlanmasını istiyoruz.”

MUZBİR’in 32 üreticiyle başladığı İyi Tarım Uygulamaları’na şu anda 300 üreticiyi dahil ettiğini ifade eden Güzel, “Bu sayıyı 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Hem gıda güvenliğine uygun üretim yapacağız, hem de ürünün izlenebilirliğini sağlayacağız. İyi Tarım Uygulamaları’na dahil olan üreticilere dönüm başına verilen 150 lira desteğin 300 liraya yükseltilmesi için yetkililere talepte bulunduk. Bu sağlandığında birliğimiz daha da güçlenecek ve üretim kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız hızlanacak” diye konuştu.10-kasim-2016001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar