Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da Cumhuriyet Bayramı töreni

30 Ekim 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

30-ekim-20162007Anamur’da Cumhuriyet’in ilanının 93. yıldönümü kutlamaları kapsamında şehir stadında tören düzenlendi.

Törene, Kaymakam Cengiz Cantürk, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Başsavcısı Vedat Temel ve Garnizon Komutanı Hv. Albay Şaban Delioğlu, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Protokolün vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından bir konuşma yapan Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.  Bundan 93 yıl önce Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan ve Gazi Mustafa Kemal’in ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet, hiç şüphesiz geleceğimizin en büyük güvencesidir.

Cumhuriyetimizi ayakta tutan yegane kuvvet, milletin bizatihi kendisidir. Bundan sonra da millet Cumhuriyetimizin koruyucusu olmaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletin dünyanın en önemli noktalarından birinde bulunmaktadır. Bu nedenle de pekçok ülkenin üzerinde egemenlik kurmak istediği coğrafi bir konuma sahiptir. Bu durum sürekli olarak ülkemizin üzerinde oynanan oyunların temel sebebi olarak halen devam ediyor. Sahip olduğumuz yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız, muazzam coğrafi konumumuz, düşmanlarımızın her zaman iştahını kabartmıştır, kabartmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda yakın çevremizde oynanan oyunlar, suçsuz insanların katledilişleri, göçe zorlanan insanlar, gizli gizli üretilen politikalar ve dost görünüp dost gibi davranmayanların hepsi bu bölge  ve ülke üzerinde iştahları kesilmemiş olan güçlerin oyunlarıdır.

Türkiye dev adımlarla güçlenmeye, ekonomide, sanayide dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi durumuna gelmeye başladığında bu oyunlar daha fazla artmıştır. Artık hem sinsice hem alenice pekçok senaryo hayata geçirilmeye başlanmış, bunu yaparken hem siyasi hem askeri hem içerden devleti yıkacak, ülkeyi parçalamaya yönelecek paralel devlet faaliyetleri aynı anda yürütülmeye başlanmıştır.

Bütün bu olup bitenler yüce Türk milletini gerçek anlamda tanımayan, bu milleti kendi milletleri gibi zannedenlerin büyük yanılgılarını bir kere daha ortaya koymuştur.  15 Temmuz darbe girişiminde yüce Türk milletinin milli ve manevi benliğinin, vatan sevgisinin ne derece büyük olduğunu, bu millet içerdeki ve dışardaki her düşmana açık açık göstermiş ve bir daha bu millet ve vatan üzerinde oyun oynamak isteyenlerin akıbetlerinin ne olacağını herkese bir güzel öğretmiştir. Bu millet, vatanı, halkı, dini inancı için her zaman canını vermeye hazırdır. Bu anlayış dünyanın hiçbir milletine nasip olmamış, çok önemli bir özelliğimizdir. Varsınlar oyunlarını oynamaya devam etsinler. Hepsi bu milletten zamanı geldiğinde gerekli tokadı yiyeceklerdir.

Bu vesileyle yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadele eden tüm vatan evlatlarına şahsım ve sizler adına selam ve dualarımı gönderiyorum. Cumhuriyetimizi koruma uğruna çaba gösteren herkesi canı gönülden kutluyorum. Cumhuriyet bayramınızı kutluyorum.”

Öğrencilerin şiirleriyle süren tören, halk oyunları gösterisi ve tören geçidi ile sona erdi.30-ekim-2016200530-ekim-20162006

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar