Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Çed raporuna iptal dilekçesi

10 Eylül 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Çevreciler, Akkuyu ÇED raporunun iptali için dilekçe verdi.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri, Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporunun iptal edilmesi için Mersin İdare Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Dilekçe veren çevrecilere

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da destek verdi.

Dilekçe vermek için Danıştay İdari Dava Daireler Kurulunun ÇED yönetmeliğini iptali üzerine Mersin İdare Mahkemeleri önünden buluşan 20 çevreciye CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da destek verdi. ‘Nükleer santral istemiyoruz’ sloganları atan çevreciler adına açıklama yapan Av. Semra Kabasakal, “Danıştay İdari Dava Daireler Kurulunun ÇED yönetmeliği iptali nedeniyle Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporunun iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

ÇED raporunun her aşamasının hukuksuz ve antidemokratik şekilde yürütüldüğünü ve raporun yasal formata uygun olarak yapılmadığını belirten Kabasakal, şöyle dedi: “Rapora sahte imzalar atılmıştır. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Türkiye’yi, raporun şeffaf olmayışı, dünyada denenmemiş bir teknolojinin uygulanacak ve denetiminin bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmayacak olması gibi birçok konunun yer aldığı raporla uyarmış, bu raporu da Türkiye gizlemiştir. Raporun hazırlık aşamasında verilen ek süreler geçersiz sayılacaktır. Akkuyu entegre bir projedir ve entegre projelerin ÇED raporları bölünemez. Akkuyu Nükleer Santral sahasında taş ocakları rapor alınmadan işletmeye açılmıştır. Danıştay’ca verilen yürütmeyi durdurma kararı üzerine santralin ÇED raporunun iptal edilmesi gerekmektedir. Yüce mahkemeden raporu iptal etmesini istiyoruz” dedi.

haberl005

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar