Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yılı

18 Mart 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale deniz zaferinin 101. yılı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Tören Atatürk Anıtı?na çelenk konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar?ın Şehitler Günü Mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yüzbaşı Mümin Çalışkan yaptı. Çalışkan, konuşmasında, ?Ülke topraklarını, denizlerini, semalarını korumak uğruna şehit olan asil vatan evlatları, yaptıklarıyla tarih sayfalarındaki yerlerini almış ve nesilden nesile bu ulusun gurur kaynağı olarak kalmayı ve anlatılmayı hak etmişlerdir.

100 yıl önce bugün, elde edilen Çanakkale Zaferi bunun en güzel örneğidir. Bu zafer Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlığına verdiği değerin, kanıyla vatan topraklarını yurt edinmesinin destanıdır.

Bugün, ülkemizin bütünlüğü ve ulusumuzun bağımsızlığı uğruna vatan için ölmeyi bir şeref olarak kabullenen aziz şehitlerimizi minnet, saygı ve şükranla anma ve anılarını yaşatma günüdür.

Hissettiğimiz duygu; asla yas ya da üzüntü değil, gurur ve iftihardır. Çünkü şehitlerimiz Türk?ün cesaretinin ve kahramanlığının anıtlaşmış ifadeleridir. Onlar ölüme meydan okumanın, gerektiğinde vatan uğruna ölmenin onurlu bir görev olduğunu bize öğretenlerdir. Onlar, barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada, vatanı ve cumhuriyeti için canlarını feda eyleyeceğine ant içenler ve bu güzel vatan için şehit olmayı şeref bilenlerdir.

Aziz şehitlerimizin bizlere emanet ettiği değerli şehit aileleri; Müsterih olunuz, onlar, üzerinde sonsuza dek özgürce yaşayabileceğimiz vatanı yaşatmak uğruna şehit oldular. Bizlere demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetini miras olarak bıraktılar. Bu vatan için yaşadılar, bu vatan için canlarını vererek Türk Ulusunun kalbine gömüldüler. Bugün yurdun her köşesinde sizlerle birlikte bütün ulus, onları sevgi ve saygıyla kalplerinde yaşatıyor.

Vatan ev bayrak uğruna toprağa kan veren, can veren aziz şehitlerimiz; Sizlerin emaneti olan bayrak ve vatan için kutsal nöbet sırası bizdedir. Şu anda yurdun ve dünyanın dört bir yanında kendisine verilen görevleri başarı ile yerine getiren kahraman silahlı kuvvetlerimiz, siz aziz şehitlerimize layık olmanın bilinci içinde vazife başındadır. Vatan tutkusu ile verdiğiniz kutsal mücadeleye, sizlerden aldığımız güçle devam ediyoruz.

Sizleri bizden ayıran ecel, kalplerimiz asla ayıramayacaktır. Tertemiz kanlarınız ile rengini verdiğiniz şanlı bayrağımız, her zaman en yüksekte dalgalanacak ve vatanımız ilelebet bağımsız kalacaktır. Ruhunuz şad olsun? dedi. Konuşmaların ardından Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri Onur Saydam ve Ümmü Koç?un şiir okumasıyla tören sona erdi.

Törene, İlçe Kaymakamı Cengiz Cantürk Garnizon Komutanı, Yarbay Fatih Soysal, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Savcısı, Vedat Temel, öğrenciler, Gaziler, Şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

haberl0051haberl0061haberl0041haberl0031haberl0021haberl0011haberl0071haberl008haberl009haberl010haberl011haberl012haberl013

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Bülent Özkan: “AYAAN”& #8216;ı unutmuşuz ayaan
  • Şeref Koz: Çok üzüldüm. Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve...
  • Şeref Koz: Duyarlı, gönlü bol yardım sever insanlara selam olsun. Gün, birlik...
  • Vatandaş: Sayın siyasi yöneticiler daha önce zenginleştirdiğin...
  • Vatandaş: İlçe İdare Şube Başkanları toplantısı yapıldı, başlığı altında 2022...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi,zamanda yolculuk gibi!
  • Şeref Koz: Kutluyorum. Empatsiyle, farkındalık bilinciyle ve dayanışma...
  • Kenan ŞEN: Değerli öğretmenim yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Ben...
  • Kenan ŞEN: Ben Bozyazı da öğretmenlik yapan Emekli Öğretmen Ali ŞEN’in...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Katılım sağlayan iyi yüreklere teşekkürler