Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kınalı keklikler doğayla buluştu

31 Ekim 2009

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü?nce yaban hayatının desteklenmesi çalışmaları kapsamında Anamur?da doğaya uyum için tutulan 500 kınalı keklik, törenle ava kapalı sahada doğaya bırakıldı.
Anamur Kaymakamı Haluk Şimşek, av turizminin son yıllarda önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, ?Dağ keçisi avcılığının yanı sıra kuş avcılığını da geliştirebilirsek ilçemize önemli katkılar sağlayacaktır. Başta köylülerimiz ve avcılarımızın yaban hayatına sahip çıkmaları lazım. Özellikle avcılarımız kurallara uygun avlanmalıdır? dedi.
Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Halil Korkmaz da Gaziantep Erikçe Keklik Üretme İstasyonu?ndan getirilen 500 dişi ve erkek kınalı kekliğin Sarıağaç köyündeki kümeste doğaya uyumunun sağlandığını söyledi.
Korkmaz, Anamur Kaymakamlığı, Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği ve Anamur Avcılar Atıcılar İhtisas Spor Kulübü işbirliği ile başarılı bir çalışmanın sonunda kınalı kekliklerin doğaya bırakıldığını kaydetti.
Korkmaz, amaçlarının doğadaki yaban hayatı stokunun artışını sağlamak olduğunu ifade ederek, ?Bunu başardığımız takdirde bu bölgede av turizmi ve diğer avcılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapılmasını sağlayacağız. Bölge ekonomisini de katkı yapmış olacağız? dedi.
Daha sonra kümesteki keklikler doğaya bırakıldı.
Törene Anamur Kaymakamı Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tanrıöven, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Kesikbaş, Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Halil Korkmaz, Anamur Meslek Yüksekokul Müdürü Yard. Doç. Akif Altınbıçak,  Anamur Avcılar Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Başkanı Erdoğan Kaya ile davetliler katıldı.30ekimm005

30ekimm00630ekimm007

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Beytullah BERÇİN Yorumu:

  KEKLİK KENE YEMEZ doğaya keklik ve sülün salmak faydalarıyla zararlarıyla tartışılırken.Bilimdışı populist açıklamaları kamu kurumunu temsil edenlerin ağzından duymak yakışıksız.

  Ekosistemdeki değişiklikler kendini yeni doğallıklarla buluşturuyor.Bu coğrafyada keklik seslerinin yankılandığı şafak ların yıllarından günümüze neler değişti arazi kullanımından insani alışkanlıklara değin neler değişti de keklik populasyonu azaldı .Bilmek izlemek görmek lazım.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
 • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
 • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!