GÜNDEM-YAŞAM, SPOR Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

ANTİSK’in ‘Anamur’da Spor Turizmi’ araştırması yayınlandı.

21 Ocak 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

lmlmddmmttdn32f2004Anamur Tenis Dağcılık ve Su Sporları Kulübü (ANTİSK) Başkanı Ali Balcı, ?Anamur?da Spor Turizmi? başlıklı araştırma çalışmasını yayınladı.

ANTİSK olarak Anamur?da turizme yönelik olarak geliştirilebilecek spor faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin nasıl ve nerede yapılabileceğine dair ayrıntılı bir rapor hazırladıklarını belirten Balcı, bu çalışmanın daha da genişletilebileceğini kaydetti.

Balcı?nın çalışmasını ayrıntılarıyla sunuyoruz:

ANAMURDA SPOR TURİZMİ

?Turizm kabaca geniş çapta gezme faaliyetlerine denir. Fakat son yıllarda turizm bir endüstri kolu haline gelmiş ve ülkelerin tanınmasının gelişiminin önemli yapı taşlarından belkide en önemlisi olmuş insanların tanışmasına kaynaşmasına kültürlerin buluşmasına vesile olmuştur.

Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları kulübü olarak bölgemize bölge insanımıza güzel Anamurumuza ve Bozyazımıza karşı sorumluluk duygusu kendi branşımız olması sebebiyle spor turizmi ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmak istedik. İstedik ki çocuklarımız torunlarımız gelişmiş bir yörede yaşasın. Bölgemizi yöneten değerli yöneticilere düşüncelerimiz rehber olsun. Onların yoğun hizmet dünyalarında katkımızı eksik etmeyelim. Bu yazımızda bölgemizin ne büyük bir potansiyeli olduğunu göreceksiniz.

Spor turizmi dünyada turizm ile ilgili tüm dalların gelir gurupları içerisinde gelir olarak en yüksek orana sahip olan daldır. Dünyada turizm içinde spor turizmi % 32 lik bir orana sahiptir.Türkiyede ise bu oran % 2 gibi cok küçük bir rakamdır.

Bu oranlarda gösteriyor ki bizler spor turizminden arzu ettiğimiz payı alamamaktayız.

Anamura gelince maalesef gerek genel turizm payı gerekse spor turizminin yakınından bile geçememekteyiz.

İki türlü spor turizmi vardır. Kitlesel spor turizmi ve bölge özelliklerine uyan alternatif turizmi destekleyen spor dallarıdır.

ANAMURDA YAPILABİLECEK SPOR TURİZMİNİ DESTEKLEYEN SPOR DALLARI

- Motokros, off-road, enduro kros, vs. motor sporları

- Doğa yürüyüşü, trekking, dağcılık, kampçılık, mağaracılık, bitkisel populasyon, hayvansal populasyon, vs. doğa sporları.

- Tenis

- Su sporları ( yüzme,sörf, kano, yelken, dalgıçlık, balık avcılığı vs.)

- Golf

- Kayak

- Yamaç paraşütü

Yüzeysel bir tanıtım yapacağım. Bu tanıtımın bile ne kadar büyük turizm potansiyelimiz olduğunu gözler önüne serecek.

MOTOR SPORLARI

Kros eğitim alanı bu sporun temelini oluşturur. Gerekli planlamanın yapılıp özel sektör veya bir motokros spor kulübüne verilecek destek ile rahatça yapılabilir. Alanyada bu sporla ilgili Alanya enduro kulübü 3 yılda yaptığı çalışmalar ile Alanya kros yarışlarını resmi federasyon yarış proğramına aldırmıştır. İki ay önce yapılan yarışmaya uluslararası düzeyde sporcularda eşlik etmiştir.

- Motor sevdalıları için cok amaçlı kamp alanı hazırlanmalı ve desteklenmeli.

- Yaylalar için enduro-kros güzergah çalışmaları yapılmalı ve turizm acentalarına bilgi verilmeli. Bir kısım parkur çalışması yapılmıştır. Doğa sporları bölümünde mevcuttur.

- Kros yarış parkurları doğal yaşamı tehdit etmeden hazırlanmalı ve ilan edilmelidir.

- Aşağıda yazacağım bazı trekking parkurları aynı zamanda motor sporları için yapılabilecek parkurlardır.

DOĞA SPORLARI Parkurlar

1. Güzergah: Anamur kuzey Karain mağarasından başlayıp Kiseler antik kentinde sona eren “Karain-kiseler yürüyüş yolu” dönüş yolu dede beleni seyir terası ve Karain mağarasında sona eren parkur.(5 km) ( dede beleni seyir terasına dikkat)

2. Güzergah:Kızılaliler köyünden başlayıp irbi tepesi gidiş geliş doğa yürüyüş yolu. Aynı zamanda kros ve off-roadve bitki popülasyonparkuru. (18 km.)

3.güzergah:Kızılalilerden başlayan Yalçı dağında sona eren gidiş dönüş şeklinde ekstrem parkur. ( zorluk derecesi yüksektir.)(8 km.)

4.Güzergah:Ovabaşı köyünden başlayarak köşekbükü mağarasına kadar gidiş dönüş parkuru. (4 km.) Mağara kullanılır hale getirilip yürüyüşe entegre edilmesi gerekir. Bölge Çok amaçlı kullanılabilecek yapıya sahiptir.

5. Güzergah: Karain mağarasından başlayan Kiseler-orhana yamaç-ovabaşı güney-malaklar ferizler batı yamacı ve yine Karain mağarasında sona eren extrem yürüyüş motokrossoffroad dağ bisikleti ve bitki populasyonunuda içeren parkur. (22 km.)

6. Güzergah:Ovabaşı köyünden başlayarak Korucuk ile tamamlanan Bal ormanı yürüyüşü (6 km.) (Kaya tırmanış bölgesi buradadır.)

7. Güzergah:Anamurdan başlayıp Ovabaşı-korucuk-TehnelGuz-kaledran-melleç-anamur ( 70 km tahmini) veya guz dan melleçanamur (30 km.) off-road, enduro, kros extrem parkur. Çok özel bitki populasyonuna sahiptir.

8.Güzergah:Tenisteden başlayarak Kaledranda sona erecek extrem KANYON yolu. Bölge ile ilgili ekipman ve çalışma yapılmaktadır. Şu aşamada sadece profesyoneller gidebilir. Anamurun geleceğine cok katkıda bulunacaktır..(10 km.)

9.Güzergah:Teniste Mani suyundan başlayarak Çellikalanı mevkii Olukbaşı yaylası karamıklık ve tenistede sona eren Yürüyüş yolu. Bölge çalışması yapılmamıştır. Gelecekte planlanan extrem yollardan birisidir.(Tahmini 25 km.) (Dağ keçisi bölgesi)

10.Güzergah:Karain mağarasından başlayarak dağın kuzey yamacı üst yoldan giderek alt yoldan dönüş ve Karain mağarasında sona eren parkur.( 9 km.)

11.Güzergah:anamuryum antik kenti yürüyüş yolu. (5 km.)

12.Güzergah:Anamur cerenlerden Anamuryuma kadar olan gidiş-dönüş Sahil yürüyüşü. Sultan çayı asma köprüsü yapıldıktan sonraşlerlik kazanır. (10 km)

13.Güzergah:Azı tepesi yürüyüş yolu.

14.Güzergah:BozyazıKızılliman yürüyüş yolu. (8 km) özel bir parkurdur. Kendine özgü bitki örtüsü vardır. Farklı sporlar için düşünceler geliştirilebilir.

Tüm parkurlar için ücretsiz rehberlik hizmeti kulübümüz tarafından verilmektedir.

Yürüyüş yolları ve parkurlar için ayrıntılı çalışma zorluk derecesi ekipman su kaynakları parkur bilgileri cok ayrıntılı olduğundan dolayı burada yer verilmemiştir.

DAĞCILIK VE KAYA TIRMANIŞ BÖLGELERİ.

1. Güzergah: Bölgemizde kısa vadede turizme açılabilecek olan bölge Ovabaşıkorucuk üzerinde bulunan kaya tırmanış bölgesi. Profesyoneller için extrem bir bölgedir yeter ki tanıtım ve konaklamayı doğru yapalım. Bölge ile ilgili fotoğraflar çekilerek Türkiye ve dünyadaki ilgili yerlerle kulübümüz tarafından paylaşılacaktır. Kaya yüksekliği tahmini 150 metredir.

2. Mağaralar konusunda bölgemiz özel bir bölgedir. Peynirlik mağarası Köşekbükü mağarası Karain mağarası gibi turizme kazandırılması gereken cok mağaramız mevcuttur.

TENİS

Bir bölgenin turizm açısından gelişmişlik düzey ölçütlerinden bir tanesi tenis kortları ve golf alanlarına yapılan yatırımlardır.

Bölgemizde Anamur Tenis Dağcılık ve Su sporları kulübüne ait iki adet tenis kortu bulunmaktadır. Golf alanı yoktur.

Tenis sporuna özel önem verilmeli yatırımlar desteklenmeli ve arttırılmalıdır.

Ulusal düzeyde 10 yaş-12 yaş ve 14 yaş tenis turnuvası için en az 4 tenis kortu 16 yaş ve yukarısı turnuvalar için 5 tenis kortu uluslar arası turnuva organizasyonları için 6 tenis kortu zorunludur.

Turnuvalar ile ilgili Tarsus Belediyesi ve şu andaki Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Tenis kulübü ciddi çalışmalar yapmış ve şu anda uluslararası turnuva organizasyonu düzenlemektedirler ve bu organizasyonlar Tarsusacok şey katmaktadır.

Tenis konusunda yatırım alanları belirlenerek spor kulüpleri desteklenmeli ticari anlayıştan uzak durulmalıdır.

SU SPORLARI

Su altı sporları:

- Yatırım alanı belirlenerek özel sektör desteklenmelidir.

- Su altı dalgıçlık eğitim bölgesi oluşturulmalı. Dalgıçlık alanları

- Ören antik kenti doğu batı bölgeleri.

- Pullu dikilitaş arası bölge

- Mamure kalesi önü ada

- Mamure kalesi güney doğu 30 derece 2 km. açık batık ada.

- Batırılan uçak

- Kızılliman doğu batı bölgeleri.

- Ayrıca ilgili birimlerle girişimleri yapılarak büyük tonajlı hurdaya ayrılacak bir geminin Anamur açıklarına batırılması ile batık bir alan oluşturulması.

- Bozyazı barınaktaki gemi neden olmasın.

Su üstü sporları

Acil olarak Anamura yarı olimpik bir yüzme havuzu şarttır.Büyükşehir Belediyesinin dört tenis kortu ile ilgili bir çalışması mevcuttur. Bu arazi büyük bir arazidir ve buraya rahatlıkla bir adet yüzme havuzu eklenebilir.

Kano

Kano için Alaköprü barajı bulunmaz bir değerdir ve kesinlikle değerlendirilmelidir.iyi planlanırsa Anamur uluslar arası yarışlara ev sahipliği yapabilir. Bu konuda spor kulüpleri değerlendirilmelidir.

Sörf

Anamurda halen sörf sporunda eğitim çalışması yapan birkaç arkadaşımız eğitim çalışması yapmaktadır. Bu arkadaşlarımız desteklenir ve sahilde sabit bir yer tahsisi yapılırsa bir çok şeyi başaracaklarına inanıyorum.

Yelken

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bu spora destek verebileceklerini kulübümüze iki sene önce iletmişlerdi. Ama Anamurun halkı yerel yönetimleri ve devlet organları hazır olmadığından bu konu gelecekte tekrar açılmak üzere rafa kaldırılmıştır.

GOLF

Önemli bir spor dalıdır.

Mamure kalesi ile dragon çayı arası acilen turizm bölgesi ilan edilmelidir.

Düşünülen yer Mamure kalesi ile Dragon çayı arasında bulunan göl etrafının temizlenip çimlendirilerek golf alanı yapılabilir. Doğal göl dokusu bozulmadan. Harika bir golf alanı olur.

Ayrıca Bozyazı Tekmen arasında bulunan Alinkodan sonraki sahile yakın yer golf alanı olarak değerlendirilebilir. KAYAK

Araştırmalarımızda ortalama dört ay kar kalan ve kayak sporuna uygun iki bölge tespit edilmiştir.

Birincisi olukbaşı yaylası kayak sporu için harika bir bölgedir. Tipi ve borana yoktur. Rüzgar esmemektedir. Ağaçlandırma şarttır. Elektirik hattı döşenmelidir. Yol mani civarından açılmalıdır.

İkincisi: Tamtır sırtları.

Yapılamayacak bir şey yoktur. Başarı önce hayallerde gerçekleşir.

KÜLTÜR VE TARİH TURİZMİ

Mamure Kalesi Anamuryum antik kenti Kiseler antik kenti Boğuntu adam kayaları Kızılalilerkızılkilise Alaköprü Akcami Ayrıca Lütfi Kısakahyaoğlu konağı Anamurun Tarihini ve kültürünü yansıtan bir şehir müzesine dönüştürülmelidir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Azıtepe aktif hale getirilmelidir. Ters rüzgar azıtepe için ciddi sıkıntıdır. Anamur kuzeyyamacıkuşboku tepesi ideal ve alternatif yamaç paraşüt alanıdır.

KAMPÇILIK

Eski radarın olduğu bölge turizme kazandırılmalıdır. Eğitim amaçlı bir çok spor turizm dalı, ayrıca eğlence temel dağcılık eğitimleri temel kampçılık eğitimleri harita ile yön bulma eğitimleri mesire alanları piknik alanları vs geniş bir çerçeveye hizmet edebilir. Seyir terasları restoranlar, go-kart sporu, paintbollvs eğlence amaçlı faaliyetlerde bulunulabilir. Ayrıca ata tepe ciddi bir çalışma ile çim kayağı ve sosyal alanlar için bulunmaz bir yerdir. SON SÖZ: Devlet organlarımız STK lar spor kulüpleri turizm ve kültür dernekleri Gönüllü kuruluşlar samimi bir çalışma yaparlarsa inanıyorum ki Anamurumuzun turizmine cok şey katacağına inanıyorum.?

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin