Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Başı boş köpekler 2. caretta’yı da öldü

21 Haziran 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur’da üç gün içinde aynı köpekler tarafından aynı bölgede ikinci saldırı ve iki caretta caretta ölü.

Yumurtlamak için gece kumsala gelen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarını kendilerine besin kaynağı haline getiren başı boş köpekler, bir gün arayla 2. anaç kaplumbağayı da parçalayarak öldürdü.

Olay sabahın erken saatlerinde denize girmek amacıyla kıyıya gelen vatandaşların köpeklerin bir deniz kaplumbağasına saldırdığını görmesi üzerine köpekleri kovalamaları ve bu bölgede gönüllü caretta caretta yuva tespiti ve koruma işlemleri yapan Ayşen Belpınar’a haber vermeleri ile ortaya çıktı. Olay yerine gelen Belpınar, Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlilerine haber verdi. Bir taraftan da yaralı kaplumbağanın ölmemesi için üzerine deniz suyu döktü. Ancak Milli Parklar yetkilileri olay yerine geldiğinde kaplumbağa ölmüştü. Yetkililer ölü caraeta carettayı uygun bir yere gömmek üzere kıyıdan alıp götürdüler. Konula ilgili bir açıklama yapan Gönüllü caretta caretta takipçisi Ayşen Belpınar, benzer bir olayın daha önceki gün yaşandığını belirterek yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi. Belpınar, ” aynı olay evvelki gün yaşandı. Evvelki günkü yaralı kaplumbağayı Mersin’e gönderdik ancak yaşaması mümkün olmadığından uyutuldu. Bu yaralama olayı ondan daha da beter durumda. Ne yapacağımızı bilmiyorum elimden geldiğince ilgilileri haberdar ediyorum. Kaplumbağalara saldıran köpeklerin neden toplanmadığına da anlamıyorum. ” dedi.  Belpınar, bu saldırılar bir siyah 2 sarı köpeğin yaptığını kendilerinin köpekleri ilgililere tarif etmelerine rağmen bir şeyin yapılmadığını, belirterek, “Daha ne kadar anaç kaplumbağanın ölmesini bekleyeceğiz” diye konuştu. Olay yerin sabah ilk gelen Ali adındaki vatandaş, kaplumbağayı parçalamaya çalışan köpekleri kovalamak istediğinde köpeklerin kendine doğru saldırıya geçtiklerini, kendisinin köpeklere taşla müdahale etmek zorunda kaldığını söyledi.

Benzer bir olayda önceki gün yaşanmıştı.

Benzer bir olay önceki gün aynı köpekler tarafından aynı bölgede gerçekleştirilmişti. Yaralı deniz kaplumbağası Milli Parklar görevliler tarafından Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne götürülmüş, ancak yaşamasının mümkün olmadığı anlaşılan kaplumbağa uyutulmuştu.

haber00115haber00213haber00313haber00412haber0059haber0068haber0077

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın