Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Vali Çakacak’ın İnsan hakları mesajı

10 Aralık 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak 10 Aralık İnsan hakları günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Vali Özdemir Çakacak’ın mesajı şöyle;

Temel hak ve özgürlükler alanında küresel düzeyde referans belge niteliği taşıyan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi?nin kabul edilmesinin 66?ncı yıl dönümünü kutluyoruz.

İnsan haklarını ortak temel ilkeleri çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan ve insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden bu Beyanname, insanlık tarihi için de bir dönüm noktasıdır. İnsan hakları, tüm Devletler tarafından evrensel değerler olarak kabul edildiği için dünyanın neresinde olursa olsun, insanlar eşit hak ve özgürlüklere sahiptir, sahip olmalıdır.

Birleşmiş Milletlerin kurucu üyesi olarak, söz konusu beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, beyannamenin ruhuna uygun olarak insan haklarının korunup geliştirilmesine evrensellik temelinde yaklaşmaktadır.

Bu çerçevede, hukukun üstünlüğü anlayışını esas alarak bir dizi yenilikler gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarının korunmasına ve geliştirilmesine yönelik her türlü çalışmayı kararlılıkla sürdürmektedir. Bu çaba demokrasinin ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ülkemizde olduğu kadar dünyada da yerleşmesine yöneliktir.

İnsanı temel alan bir kültür ve medeniyetten beslenen, ?İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın? ilkesini kendine şiar edinen bir devlet geleneğine sahip olan Türkiye, aynı zamanda farklılıkları zenginlik olarak görmektedir.

Bu nedenle devletimiz insan hak ve özgürlüklerini temel alarak toplumun bünyesinde barındırdığı çeşitlilikleri, ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde geleceğe taşımaktadır.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi aslında devletlerin sorunu olmakla beraber, ülkelerin kendi iç sorunları olmaktan çıkmış, tüm insanların ortak sorunu haline gelmiştir. Dolayısıyla sorunun çözümü devletlerin iç işleyişleri, uluslar arası mekanizmalar, medya ve sivil toplum kuruluşları gibi tüm dinamiklerin işbirliği içerisinde hareket etmesini gerektirmektedir.

Temel uluslararası insan hakları belgelerine taraf olan Türkiye, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili uluslarınkuruluş ve mekanizmalarıyla işbirliğini de arttırarak sürdürmektedir.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesinin insan onuruna yakışır bir hayat sağlayacağı düşüncesiyle İnsan Hakları Günü?nü kutluyor, İnsan haklarına saygı temelinde bütün dünyada barışın ve huzurun sağlanabileceği aydınlık bir gelecek diliyorum”.

Özdemir ÇAKACAK

Mersin Valisi

haber004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin