Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

1000 ton sedir kozalağı toplanacak

02 Ekim 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

nhjfvklslllxb001Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün koordinesinde Mersin’de bu yıl orman köylüleri yaklaşık bin ton sedir kozalağı toplayacak.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’de ilk defa 1984 yılında Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Anamur Orman İşletmesi Abanoz Şefliği sınırları içindeki Armut Kırı mevkinde 300 hektarlık alanda başlatılan ve aralıksız olarak devam ettirilen karpelli sedir ekimi çalışmaları, 2014 yılında da hızla devam ediyor. Şu sıralarda da orman köylülerinin sedir kozalağı toplama işlemleri sürüyor.

Mersin Orman Bölge Müdürümüz Abit Baca, sedir kozalağı toplanan Arslanköy İşletme Şefliği Başpınar mevkini ziyaret ederek, kozalak toplama işleminin aşamalarını yerinde kontrol etti. Denetleme ve incelemeler sonrasında açıklama yapan Baca, “Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüz, ağaçlandırma ve rehabilitasyon sahalarında kullanacağı sedir kozalaklarını toplatmaktadır. Mersin merkeze bağlı Zeybekler Köyü sakinleri bu işin uzmanı olmuşlardır. 2014 yılında yaklaşık bin ton civarında sedir kozalağı topluyoruz. Orman köylümüz, 25-30 metrelik ağaçlara tırmanıp kozakları ağaçtan yere düşürerek toplama işini çocuklarıyla birlikte ailecek yapıyorlar” dedi.

Burada toplanan sedir kozalaklarının bir bölümünü Kayseri, Amasya, Ankara gibi illerdeki fidanlıklara sedir fidanı yetiştirilmek üzere gönderdikleri bilgisini veren Baca, “Bölge Müdürlüğümüzde toplanan kozalaklar da karpelli olarak hazırlandıktan sonra çuvallara doldurularak ekim sahalarına götürülüyor. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü yıllık 5 bin hektarlık alanda sedir ekimi yapıyor. Kasım ayının 15′inden itibaren hazırlanan arazilere serpiliyor, Mayıs ayında da çimlenmesi gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.nhjfvklslllxb002nhjfvklslllxb003

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin