Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

THK Anamur’da uçak batırdı

12 Ocak 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

dsc_7817Türk Hava Kurumu, dalış sporuna destek vermek amacıyla Anamur açıklarında uçak batırdı.

Anamur iskelesinde düzenlenen törene eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, eski MHP Adana Milletvekili Kürşad Atılgan, Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürm, Belediye Başkanı Mehmet Türe, THK Anamur Şubesi Başkanı Mehmet Danyal Gülcan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, törende yaptığı açıklamada, sualtı yaşamının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekerek, ”Amacımız bu güzel beldenin sualtı etkinlikleriyle de kendisini duyurması. Anamur’da herşey var. Allah bütün güzellikleri bahşetmiş. İyi bir çalışma yapılarak suyun altında da Anamur’un değerlerinin korunması, envanterlerinin çıkarılması bizden sonraki nesillere bırakılması ve sualtı yaşamının korunması amaçlarımız arasında. Birazdan bu uçağı batıracağız ve sonsuza kadar Anamur sahilleri anılacak” dedi.

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım da Anamur’a Türkiye için Akdeniz için turizm için gelecek olarak baktıklarını ifade ederek, “Turizme nasıl katkı yapabiliriz diye düşündük. Su altında insanların dikkatini çekecek bir hava arcının faydalı olacağını düşündük. Hava aracını su altına koyalım ve havacılık faaliyetlerini de havada yürütelim diyoruz. Diğer havacılık aktiviteleri ve sporlarını da Anamur’a getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Cengiz Cantürk ise Anamur’da uzun zamandır yapılması düşünülen bir faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün ilk adımını atacağız. Anamur’un daha yüksek bir değerle anılmasını istiyoruz” dedi.

Roket  gösterisinin ardından gemiye alınan 1967 model Alman üretimi olan Dornier-D028 D2 Skyservant tipi uçak, Mamure Kalesi açıklarında batırıldı.

Devlet eski Bakanı Kürşad Tüzmen ve beraberindeki dalgıçlar, yaklaşık 20 metre derinliğe batırılan uçağa ilk dalışı yaptılar.dsc_7824dsc_7852dsc_7901dsc_7952dsc_7957dsc_8134dsc_8152dsc_8165dsc_8178dsc_8195dsc_8349

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin