Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Üreticide kuraklık endişesi

26 Aralık 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

kuraklik_tehlikesi_h2247Bu yıl yeterince yağmur yağmaması, köylülerin ?yağmur duası?na çıkmalarına neden olurken, üretici birlikleri ve ziraatçıları da endişelendiriyor.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, bu yıl yağmur yağmaması sonucu oluşan kuraklıktan endişe duyduklarını belirterek, ?Kuraklık devam ederse gelecek yıl çok büyük sıkıntı çekeriz? dedi.

Gökçel, bahçelerin uzun süre sulanması nedeniyle sulama maliyetlerinin arttığını ancak, kendilerini asıl endişelendirenin, kuraklık ve bununla birlikte yaşanan olumsuz hava şartları olduğunu belirterek, ?Gece ve gündüz sıcaklıklarının farklılıkları bitkiyi strese sokuyor. Bu sene 8 Aralık?ta don vardı. Ben daha tarihte bu günde narenciyeyi dalda soğuğun etkilediğini hatırlamıyorum, hiç duymadım da. Son 5-6 yıldır 30-31 Aralık veya 1-2 Ocak tarihlerinde bu soğuklar oluyordu ama bu yıl 22 gün önce oldu bu. Portakal, mandalina ve Türkiye?nin yüzde 65?inin limon rekoltesinin üretildiği bölgeler soğuktan zarar gördü bu yıl. Don yaptı ve bu ürünleri dalında soğuk vurdu. Ürünler olumsuz etkilendi? diye konuştu.

Kuraklığın devam etmesi durumunda önümüzdeki yıl büyük sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çeken Gökçel, ?Eğer bu kış aylarında olması gereken yağmur ve dağlarımıza yağacak kar yağmazsa önümüzdeki yıl sulama sezonunda çok büyük sıkıntılar çekeriz. Çünkü su kaynaklarımız beslenmiyor. Çoğu yerde kuyularda su seviyesi düştü, derelerimizde su azaldı. Eğer kış ve baharda bu yağışlar olmazsa önümüzdeki sezon daha çok sıkıntılı geçer? ifadelerini kullandı.

Kuraklığın gelecek yıllara da mutlaka edeceğini ifade eden Gökçel, ?Ürünlerin rekoltesi az olur, kış yağmurunu almayan bitki ürünü besleyemez, önümüzdeki yıl çiçek dönemine çok olumlu koşullarda girmez. Dolayısıyla çiçek olmazsa önümüzdeki yıl meyve de olmaz ya da az olur. Bu da hem çiftçimizi olumsuz etkiler hem de tüketicilerimiz bu ürünleri çok pahalı fiyata tüketmek durumuyla karşı karşıya kalır. Bundan endişeliyiz? diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Bülent Özkan: “AYAAN”& #8216;ı unutmuşuz ayaan
  • Şeref Koz: Çok üzüldüm. Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve...
  • Şeref Koz: Duyarlı, gönlü bol yardım sever insanlara selam olsun. Gün, birlik...
  • Vatandaş: Sayın siyasi yöneticiler daha önce zenginleştirdiğin...
  • Vatandaş: İlçe İdare Şube Başkanları toplantısı yapıldı, başlığı altında 2022...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi,zamanda yolculuk gibi!
  • Şeref Koz: Kutluyorum. Empatsiyle, farkındalık bilinciyle ve dayanışma...
  • Kenan ŞEN: Değerli öğretmenim yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Ben...
  • Kenan ŞEN: Ben Bozyazı da öğretmenlik yapan Emekli Öğretmen Ali ŞEN’in...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Katılım sağlayan iyi yüreklere teşekkürler