Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kocamaz’dan Mersin-Anamur arasına deniz otobüsü projesi

14 Kasım 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

blxetyhwodyk018MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, Mersin-Anamur arasında deniz otobüsü seferlerini hayata geçireceklerini söyledi.

Kocamaz, Mersin?de projelerini açıkladığı toplantıda, Mersin?in çarpık ve iyi yönetilmeyen kentleşme pratiği sonucu, sağlıklı, güvenli, kaliteli ve çağdaş bir kentsel yaşam sunma konusunda oldukça yetersiz olduğunu belirterek, 5 yıllık planlarının tamamının hazır olduğunu söyledi.

Özel projelerden kentsel tasarım projelerine, ulaşımdan altyapıya, kent ekonomisinden sosyal projelere kadar çok sayıda projeyi uzun uzun anlatan Kocamaz, ?Tarihi Kent Merkezini Yenileme Projesi? kapsamında tarihi kent merkezini yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları yapacaklarını aktardı.

Kentin ulaşım sorununu çözmek için Hafif Raylı Sistem?i hayata geçireceklerinin bilgisini veren Kocamaz, bu kapsamda ilk etapta Tren Garı-Mezitli hattının projelendirme ve inşa sürecine hemen başlayacaklarını söyledi. ?Liman ve Lojistik Alan Düzenleme Projesi? ile hal, liman ve kent girişini içine alın, demiryolu ve karayolu sistemleri entegrasyonunu sağlayan, otoyol bağlantısını güçlendiren ve yan yol uygulamasını içeren ulaşım ve kavşak düzenlemesi yapacaklarını dile getiren Kocamaz, kent trafiğini, kamyon-Tır trafiğinden ayırarak rahatlatacaklarını ifade etti.

Her ilçe merkezine özel Büyükşehir hizmet binası yapacaklarının da sözünü veren Kocamaz, ayrıca her ilçeye spor salonu, yüzme havuzu, kapalı semt pazarı, kültür merkezi ve kütüphane yapacaklarını kaydetti.

DENİZ OTOBÜSÜ VE DENİZ UÇAĞI

Mersin dışında denizi olup da denizden yararlanmayan başka bir kent olmadığını iddia eden Kocamaz, ilk etapta Mersin-Anamur arasında Mersin Deniz Otobüsü (MEDO) projesini hayata geçireceklerini, Mersin Deniz Uçağı (MEDU) ile de Mersin merkez ile Anamur, Antalya, İskenderun, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında düzenli seferler yapacak şekilde deniz uçakları alarak işleteceklerini söyledi. Mevcut Büyükşehir Belediye Hizmet Binasını kent müzesi haline getireceklerini de bildiren Kocamaz, Mersin girişindeki hayvan pazarının yerine Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ?nin yer alacağı bir kampus yapacaklarını belirtti. Engelliler, yaşlılar, çocuklar, gençler ve kadınlar için hazırladıkları projeleri de sayan Kocamaz, katlı kavşak ve üstgeçitler, yayalaştırma projeleri, bisiklet yolları, toplu taşımada kullanılacak Mersin Kart, ihtiyaç sahiplerine Sosyal Market ve Mersin Sosyal Kart uygulaması, kadın ve yaşlılar için konukevleri ile spor, çevre ve kent ekonomisi alanında da çok sayıda projeyi Mersinlilere sunacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı da katıldı.blxetyhwodyk004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..