Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

ÇED tartışması

17 Eylül 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

ac210d519b174a89a3790d05bc7eac66Mersin Valiliği, Gülnar?ın Büyükeceli Beldesi?nde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bulunduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada,  ÇED raporunun ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü?nün internet sitesindeki duyurular kısmında yayınlandığı belirtildi. ÇED inceleme ve değerlendirme sürecinin başladığı belirtilen açıklamada, rapun halkın görüşüne açıldığı, raporu incelemek isteyenlerin bakanlık merkezinde veya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü?nde raporu inceleyerek zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında görüş bildirebilecekleri kaydedildi.

Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, Akkuyu’da kurulması düşünülen nükleer santralle ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü.

ÇED raporu konusunda bakanlığın yaptığı açıklamanın yanlış olduğunu savunan Nuri Özdemir, “Akkuyu’da yapılması düşünülen nükleer santralin, geleceğimizi ne kadar tehdit edeceğini, ne gibi zararlar doğuracağını hükümet yetkililerine haykırmamıza rağmen, ne yazık ki hükümet bu çağrılarımız karşısında duyarsız kalmıştır” dedi.

ÇED raporları hazırlanırken 12 bakanlığın olur yazıları olmadan, o bölgede yaşayan insanlarla toplantı yapılmadan nihai raporun oluşturulamayacağını öne süren Özdemir, ?O bölgede toplantı yapılmak istendi, ancak toplantı amacına ulaşamadı. Bölge halkı orada ÇED toplantısı yapılmasını engelledi. Bunun üzerine ileri bir tarihte toplantı yapılacağına dair tutanak tutuldu ve toplantının belirlenecek tarihte yapılması ile ilgili karar alındı? diye konuştu.

Kendilerinin yeni bir toplantı yapılmasını beklerken, Bakanlığın toplantıyı yapılmış gibi gösterdiğini iddia eden Özdemir, şunları söyledi:

“ÇED Toplantısı ile ilgili nihai kararını açıklayan Bakanlık, maalesef kamuoyuna yalan söylemiştir. Çünkü ÇED toplantısı yapılmadı, vatandaşların, başta Kent Konseyi olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili kurumların görüşleri alınmadı. Tüm bunlara rağmen Hükümet’in ısrarla ve inatla Akkuyu’ya nükleer santral yamak istemesinin nedenini anlayabilmiş değiliz. Dünyada nükleer santrallerin yaşattığı facialar ortada iken, Hükümet’in bu yanlıştan biran önce dönmesini beklemekteyiz.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler