GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Nevin Özel, muhtarlarla bir araya geldi

02 Eylül 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

nevinCHP Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Nevin Özel, Atalay restaurantta düzenlediği yemekte mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.

Özel, yemekte yaptığı konuşmada, Büyükşehir Yasası?na göre bundan sonra hizmetlerin Tarsus’tan Anıtlı’ya kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından verileceğini hatırlatarak, ?Bu yasaya göre köylerimizin tüzel kişiliği hukuken ortadan kalkmaktadır. 16 bin 82 köy ve 1023 belde mahalle kapsamına alındı. Mahalleye dönüşecek köylerin 9 bin 652’si orman köylüsüdür. Orman köyleri bir anda büyükşehire bağlı mahalle olacak. Merkeze uzak bu köylerde muhtarların yetkisi elinden alınmış oluyor. Hizmet noktasında sorunlar yaşanacaktır. Yeni bir düzenleme yapılıp muhtarların yetkileri arttırılmalıdır? dedi.

Köyler için 5 yıllık bir geçiş süreci verildiğini ancak bunun yeterli olmayacağını ifade eden Özel, ?Bugüne kadar kendi yağında kavrulan köydeki insanlarımız, köyler mahalleye dönüştüğünde sulama maliyetli olacak, tarım ve hayvancılık etkilenecek. Şikayet olacak, hayvancılık yapılamayacak. Ürettiği malı yol üzerinde satabilen köylülerimiz, 5 yıl sonra mağdur olacak. Tarım alanları imara açılacak. Mahalle olan bir yer ister istemez tarım alanı dışına çıkar. Bu yasayla birlikte köy tüzel kişiliğine ait meralarda dahil varlıklar ilçe belediyelerine devredilecektir. Yıllarca köylü ve muhtarın çabalarıyla oluşturulan orman alanı, meralar, köy odaları, okul vb. köyden alınıp, bütün kente paylaştırıyorsunuz. Vahşi bir kamulaştırmadır? diye konuştu.

İlçe Başkanlığı döneminde köylerde yaptıkları anketlere göre mahalle ve köylerin birçok sorunu olduğunu vurgulayan Özel, şunları söyledi:

?Mahalle muhtarlarımıza göre Anamur?un en önemli sorunları altyapı, plansız ve aşırı yapılaşma, yol yapımı bakımı ve kaldırımlardır. Köy muhtarlarımız ise köy yolları, içme ve sulama suyu eksiklikleri, elektrik sorunu ve ilaçlama hizmetinin olmayışını gündeme getirmişlerdir. Ankete göre muhtarlarımız belediye hizmetlerini yetersiz bulmaktadır.?

Bu ihtiyaç ve isteklere göre projeler oluşturduklarını ifade eden Özel, şöyle devam etti:

?Köylerimizin yeniden üreten ekonomik birimlere dönüştürülmesine destek verilecek. Üretici, tüketici ve küçük esnafın kooperatif ve birlik çatısında örgütlenmesi teşvik edilecek ve  sürdürülebilir bir işbirliği sağlanacak. Üretici pazarları açıkça desteklenecek. İç ve dış pazarlama imkanları araştırılacak, belediyemiz ekonomik rehberlik görevini yapacaktır. Turizmde payını arttıran, 12 ay sürdürülebilir, turizmi hedefleyen bir kent istiyoruz. Festival, fuar vb organizasyonlara öncülük edecek, Anamur’ un tanıtımına önderlik edeceğiz.?

Özel, konuşmasının sonunda, 145 yıllık Anamur belediyesinin ilk kadın belediye başkanı olmaya talip olduğunu ifade ederek, ?Artık siyasetin dürüst, çalışkan, hizmet üretecek insanlara ihtiyacı var. Anamur’u Akdeniz’in yıldızı yapacak yepyeni kadrolara ihtiyacımız var? diye konuştu.a4tlkt003a4tlkt004a4tlkt005a4tlkt006

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. ekrem calgecen Yorumu:

  alttaki resme bakin gobegi one cikmayan yok, asiri beslenmis bunlar

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..