GÜNDEM-YAŞAM, TARIM-EKONOMİ Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muz üreticileri domuz nöbetinde

06 Ağustos 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur?un Uçarı ve Anıtlı köylerinden başlayarak Gazipaşa ilçesinin Muzkent köyüne kadar uzanan sahil kesiminde açık alanda muz üretimi yapan vatandaşlar, bahçelerine musallat olan domuzlar yüzünden çok zor günler yaşıyor. Yaban domuzlarından korumak için seferber olan üreticiler, ellerinde tüfekle domuz nöbeti tutuyor.

Hava kararınca muz bahçelerine inen yaban domuzlarını bahçeden uzaklaştırmak isteyen üreticiler, ellerinde silahlarıyla muz bahçelerinde nöbete başlıyor. Muz bahçelerine domuz gelirse havaya ateş ederek domuzlar ürkütülüyor.

Elinde tüfeğiyle domuz nöbeti tutan muz üreticisi Ali Toprak, ekmek teknelerini korumak için nöbet tutmak zorunda olduklarını belirterek, ?Dağdan gelen yaban domuzları yaz mevsiminde muz ağaçlarının dibinde kurt arıyor. Kış aylarında ise meyvesini yiyor. 1,5 aydır elimizde tüfekle domuz bekliyoruz, daha aylarca bunu bekleyeceğiz. Burada hayatımızı tehlikeye atıyoruz. Sinekle, haşerelerle mücadele ediyoruz? dedi.

Domuzun sadece muz ağaçlarına değil, damlama sulama sistemlerine ve toprağa serilen naylonlara da zarar verdiğini dile getiren üretici Celil Görgülüer, ?3 günde bir sulama yapıyoruz. Hortumları söktüğü için bahçe kuruyor. Kurt aramak için muzların dibini kazıyor. Naylonları söküyor. Bazen domuzu bulmak için iz sürüyoruz. Görüyorsunuz burada domuzun ayak izi var. Ramazan ayında çok zorlanıyoruz. İftarımızı yapar yapmaz elimize alıyoruz tüfeği düşüyoruz yola. Evimize gelen misafiri bile evde bırakıp nöbete geliyoruz? şeklinde konuştu.

xptratktynyt002xptratktynyt001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar