Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur Ziraat Odası’ndan meyve yetiştiriciliği konferansı

22 Mart 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Ziraat Odası, meyve yetiştiriciliği ile ilgili konferans düzenledi.
Oda Başkanı Mustafa Aytuğan, belediyede düzenlenen konfersın açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldikten sonra köylere yaptıkları ziyaretlerde meyve yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığını ancak eğitim eksikliğinden uygulamalarda farklılıklar gördüklerini söyledi. Bu amaçla, çiftçilerin eğitimine yönelik çalışmalar yapmaya başladıklarını ifade eden Aytuğan, ?Bugün meyve yetiştiriciliğinde budama, gübreleme ve analizin önemi hakkında bilgiler alacağız. Bu eğitim çalışmalarını yaygın hale getirerek çiftçilerimizi bilinçli yetiştiricilik yapmaya yöneltmeyi hedefliyoruz? dedi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Mersin Üniversitesi Rektörlüğü Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Levent Son da meyve yetiştiriciliğinde budama, gübreleme ve ilaçlama konularında bilgi verdi.
Anamur?daki meyve yetiştiricilerinin ağaç gövdesinde ana 3 dalı bırakarak budama yapmasının en uygun budama şekli olduğunu ifade eden Son, son yıllarda yaygınlaşan yaz budamasının da ağaçlarının düzenli meyve vermesine katkı yaptığını söyledi.
Gübreleme ve ilaçlama için toprak ve yaprak analizlerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Son, ?Çiftçilerimiz her yıl olmasa da mutlaka 2 yılda bir toprak analizi yaptırmalıdır. Toprak analizi gübre ve ilaç kullanımında maliyeti düşüren önemli bir etkendir? diye konuştu.pqf5-t6002pqf5-t6003pqf5-t6004pqf5-t6005pqf5-t6006

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar