GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Tarlada 2 lira, tezgahta 4 lira

07 Ocak 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

31ml05x5004Anamur’da tarladan 2 liraya alınan çileğin İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde iki katı fiyatla satılması üreticileri üzüyor.
Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Anamur ve Silifke’de tarladan 2 lira fiyatla alınan çileğin İstanbul, Ankara, Samsun gibi büyükşehirlerde 4 liraya satışa sunulması üreticilerin tepkisini çekiyor.
Anamurlu çilek üreticileri, yüksek maliyet ve yoğun iş gücü harcayarak ürettikleri çilekten yeterince para kazanamadıklarını belirterek, “Ürettiğimiz çileğin bir bölümünü ihraç edebilirsek masraflarımızı kurtarıyoruz. İhracat da olmasa her sezonu zararla kapatırız” dediler.
Anamur Ziraat Odası Başkanı Hasan Demiral da ilçede 17 bin dönüm arazide açık ve örtü altı çilek üretimi yapıldığını belirterek, “Son yıllarda üreticimizin bilinçlenmesiyle kaliteli çilek üretiyoruz. Ancak üreticimiz hak ettiği kazancı sağlayamıyor” dedi. Üreticilerin kazancının düşük olmasını değişen piyasa şartları ve fiyat istikrarsızlığına bağlayan Demiral, şunları söyledi:
“Dünya piyasası ve iç piyasadaki gelişmeler tarım ürünlerinin dolayısıyla çileğin fiyatını olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra halde fiyat belirleyen kurulda üreticilerin temsil edilmemesi nedeniyle istenilen fiyatı yakalayamıyoruz.”
Anamur çileğinin daha yüksek fiyatla satılması için halde oluşturulan kurula üreticilerin temsil edilmesi gerektiğini ifade eden Demiral, “Bu kurulda mutlaka üreticilerimizin de temsil edilmesi ve fikirlerini söylemesi gerekiyor. Bu sağlanırsa hem fiyat istikrarını yakalarız hem de üreticilerimiz kazancını yükseltir” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar