GÜNDEM-YAŞAM, TARIM-EKONOMİ Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Çilekte sigorta sorununa çözüm aranıyor

18 Aralık 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

34typ6ml0001TBMM İdare Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Ziraat Bankası’nın çilek üreten çiftçiye zirai kredi verirken uyguladığı tarım ürününü doğal afetten koruma sigortasının kapsamının 6 aydan 1 yıla çıkarılması gerektiğini belirtti.
Mevcut uygulamada tarım sigortasının süresi erken bittiğinden, tam hasat mevsiminde yüz binlerce liralık zarar olursa sigortanın zararı karşılamadığına işaret eden Uzunırmak, “Üretici, çilek fidesini Ağustos ayında tarlaya dikiyor. Çilek meyvesi hasadını ise 7 ay sonra Mart ayında başlayıp, 9 ay sonra Mayıs sonunda tamamlıyor. Zirai kredinin verildiği tarihte başlayan, çilek mahsulünün sigortalılık süreci ise 6. ay olan Ocak’ta sona eriyor. Çilek hasadı yapıldığı Mart, Nisan, Mayıs aylarında, şiddetli fırtına olursa, dolu yağarsa, seralar yıkılırsa, çilek mahsulü henüz dalındayken doludan zarar görürse, tarım sigortası, zararı karşılamıyor. Bu durumun düzeltilmesi için çilek mahsulünün sigorta kapsamının 1 yıla çıkarılması gerekiyor” dedi.
Bankanın çilek üreticisi çiftçiye 1 yıllık zirai kredi verirken mahsulü, fırtına, sel, dolu gibi doğal afetlerden korumaya yönelik tarım sigortasının süresini 6 ay ile sınırlı tuttuğunun altını çizen Uzunırmak, ” İşte bu süreç kısa geliyor. Çünkü çilek fidesinin dikilmesi ile hasadının yapılması arasında en az 9 ay geçiyor. Bu yüzden çilek üreticisinin kullandığı zirai kredilerle ilgili tarım sigortası kapsamının 6 aydan 1 yıla çıkarılması gerekiyor. Çiftçi, çilek fidesini Ağustos ayında tarlaya dikiyor. Çiftçi bu amaçla 1 yıllık zirai kredi çekiyor. Banka, zirai kredi verdiği çiftçiden sigorta bedelini tam olarak almasına rağmen, mahsulünün tarım sigortası kapsamını 6 ay ile sınırlı tutuyor” diye konuştu.
“DOLU YAĞARSA, SİGORTA ÖDEMİYOR”
Çilek mahsulünün 9-10 aylık bir sürede hasat edilmekte olduğuna dikkat çeken Uzunırmak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bankanın uyguladığı hatalı sigorta takvimi yüzünden, eğer çilek meyvesi, Mart, Nisan, Mayıs aylarında henüz dalındayken fırtına, dolu, sel gibi doğal afetler nedeniyle zarar görür ise tarım sigortası zararı karşılamıyor. Üretici, doğal afet yüzünden meydana gelen yüz binlerce liralık zarar nedeniyle krediyi ödeyemeyince iflasa sürükleniyor. Tarlası, traktörü haczedilebiliyor. Oysa çiftçi, çilek üretmek için bankadan krediyi çekerken, mahsulünün doğal afetlere karşı tam olarak sigortalatıyor. Olası zararların karşılanması için sigorta primlerini eksiksiz, tam olarak ödüyor Ancak sigorta süresi kısa olduğundan boşuna sigorta primi Ödemiş oluyor. İşte bu yüzden, bankanın çilek üreticisine verdiği kredilerle ilgili tarım sigortası süresi 1 yıla çıkarılması gerekiyor. Kredi süresi 1 yıl olduğundan, sigorta kapsamının da 1 yıla çıkarılması gerekiyor. Nitekim, narenciye, şeftali gibi meyvelerde sigorta kapsamı 1 yıl. Eğer çilek de, sebze grubundan çıkartılıp, meyve grubunda gösterilirse, sigorta süresi 1 yıla çıkacak ve bu sorun kendiliğinden çözülmüş olacak”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar