GÜNDEM-YAŞAM, TARIM-EKONOMİ Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da ithal muz satışı MUZBİR’den tepki gördü

13 Ekim 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

fhfheyehk7ef021Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, muzun anavatanı Anamur?da ithal muz satışı yapılmasının etik olmadığını bildirdi.
Güzel yaptığı yazılı açıklamada, kıyı Akdeniz?in tarımsal üretim çeşitliliği içerisinde muzun çok önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
?Muz, üretim bölgeleri olan Anamur-Alanya hattında üreticinin vazgeçilmez gelir kaynağıdır. Yerli muz üreticisi kurmuş olduğu birlikler aracılığıyla dışarıdan kaçak muz girişi ile mücadele etmektedir. Mevcut iktidar muz üreticisi için gerekli olabilecek her türlü hoş görü ve hizmeti yapmak için uğraş vermektedir.?
Türkiye?deki mevcut ekonomik sistemin serbest piyasa ekonomisine dayandığını ve  ticaret kuralları çerçevesinde süpermarketlerin de serbestçe ticaret yapabileceğini vurgulayan Güzel, şöyle devam etti:
?Ülkemiz pazarlama ağında artık küçük mahalle esnafı yerine büyük çaplı hipermarketler yerini almış ve tüketicinin her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu büyük işletmeler elbette serbest ticaretin kuralları içerisinde hareket edecekler ve gelir kazanacaklardır. Ama mikro klima bölgelerinde üretilen ürünlerimizin de serbest piyasada korunması için çaba sarf etmeli ve desteklemelidirler.?
Üretici birlikleri üretici ve tüketicinin korunma ve kalkınması için çaba sarfederken bir büyük marketin yerli muzun anavatanında ithal muz satmasının etik bir durum olmadığını ifade eden Güzel, şunları kaydetti:
?Gelir kaynağı muz olan Anamur ve çevresinde satılması gereken yerli muzdur. Unutulmamalıdır ki bu marketler buradaki yerli üreticinin gelirleri ile ticareti devam ettirmektedir. Bu marketlerin hepsi yerli muz üreticisiyle anlaşma yapabilir. Zira üretimimiz ülke tüketiminin ancak yüzde 60?lık bir kısmını karşılamaktadır. Yanında ithal muzu da satacaktır. Ama üretim bölgesinde değil!?
Güzel, açıklamasını, ?Anamur muz üreticileri açısından hoş olmayan bu duruma sebep olan büyük market işletmesinin bu hatasını telafi edeceğini umarız? diye bitirdi.fhfheyehk7ef022

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. abdullah aydın Yorumu:

  sayın başkan kapitalist ekonomik sistemlerde üretenin değil,tekelci sermayenin kazancı ön plandadır…Tepkini yerinde buluyor desdekliyorum.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..